Amikor beköszönt a farsangi szezon, országszerte előkerülnek a klasszikus fánkreceptek. De vajon mi a titka az igazán könnyű, levegős és tökéletesen szalagos fánknak? Egy friss gasztrotrend szerint egyre többen próbálnak ki új technikákat és alapanyagokat, de a hagyományos receptek közül is szívesen szemezgetnek.
Vajon tényleg számít, hogy milyen lisztet használunk? És miért érdemes kipróbálni a hosszabb kelesztési időt? Most megmutatjuk, hogyan lehet elkészíteni a szezon legfinomabb farsangi fánkját!
Itt a farsang, áll a bál!
A farsang a tél búcsúztatásának és a tavasz várásának időszaka, amelyet vidám mulatságok, jelmezes felvonulások és finom ételek tesznek különlegessé. Éppen ezért jól jöhet egy remek farsangi fánk recept az unnepek.center oldaláról, amivel biztosan sikert arathatunk.
A farsangi bálok a vidámság jegyében telnek, részt vehetünk hagyományos maszkabálokon vagy modern tematikus partikon. Ezeken a bulikon a tél utolsó heteit szeretnék felejthetetlenné tenni tánccal, zenével és finom falatokkal.
A farsangi fánk eredete
Bármilyen meglepő, az ókori Görögországban és Rómában is készítettek a mai fánkhoz hasonló süteményeket, és a tésztát mézzel vagy halszósszal ízesítették. A középkorban pedig egyre kedveltebbek lettek az élesztős, olajban sült tészták.
A mai fánk elődje a legenda szerint egy véletlennek köszönhetően született, amikor egy özvegy bécsi pék véletlenül beleejtett egy darab kenyértésztát a forró olajba. Hazánkban a 19. századtól terjedt el. A különböző tájakon más-más néven vált ismertté. Erdélyben pánkónak, Felvidéken siskának, Palócföldön pampuskának hívják.
Melyik recept lesz az idén a befutó?
Lássuk akkor, hogy melyik recept lesz az, amit a felmérések alapján az idén a legtöbben fognak elkészíteni!
- Egy tálba szitáljunk le 500 g lisztet.
- 30 g élesztőt futtassunk fel 1 dl langyos tejben 10 g cukorral.
- A liszthez adjuk hozzá a felfutott élesztőt, 2 dl tejet, egy csipet sót 40 g cukrot, 50 g puha vajat és 2 tojássárgát és gyúrjuk össze.
- Takarjuk le, és meleg helyen kelesszük duplájára.
- Nyújtsuk ki a tésztát egy ujjnyira és szaggassuk ki.
- Forró olajban süssük meg mindkét oldalát.
És akkor íme még néhány kulisszatitok!
A legjobb farsangi fánkhoz finomlisztet (BL55) érdemes használni, mert ez biztosítja a tészta könnyedségét és puhaságát. Ha pedig még lágyabb és levegősebb fánkra vágyunk, akkor érdemes egy kis réteslisztet (BL80) is keverni hozzá, mert ez segít a ruganyos szerkezet kialakításában.
A tökéletes szalagos fánk titka a türelem és a megfelelő kelesztés. Miután kiszaggattuk a fánkokat, nem szabad azonnal kisütni, hanem meleg helyen, letakarva, további 30 percig kell hagyni kelni. Ez biztosítja, hogy a tészta kellően levegős és könnyű maradjon, és így fog sütés közben kialakulni a jellegzetes világos szalag a fánk oldalán.
A fánkrecept nem csak farsang idején aktuális, hiszen egy gasztro-felmérés szerint az emberek egész évben szívesen fogyasztják akár lekvárral, akár gyümölccsel vagy szószokkal leöntve ezt a finomságot.