Alekszej Navalnij, a legismertebb orosz ellenzéki politikus, egy évvel ezelőtt gyanús körülmények között hunyt el börtönében, valószínűleg gyilkosság áldozataként. Halála óta Oroszországban tovább nőtt a politikai foglyok száma, jelenleg mintegy 1500 főt tartanak fogva, sokakat közösségi médiában tett háborúellenes megnyilvánulásaik miatt.
A teljes cikk elolvasható a hvg360-on, röviden összefoglaljuk.
A 26 éves Polina Jevtusenko például hazaárulás és terrorizmus vádjával akár 22,5 év börtönbüntetést is kaphat, mert közösségi oldalain elítélte az Ukrajna elleni orosz katonai műveleteket, és aláírt egy petíciót Vlagyimir Putyin elnök leváltására. Az ellene szóló bizonyítékok között egy provokátor által rögzített, manipulált hangfelvétel is szerepel.
Az orosz hatóságok különös figyelmet fordítanak a 2014-ben annektált Krím félszigeten élő, Ukrajnát támogató tatárok elnyomására. A politikai mozgalmak ellehetetlenítése mellett vallási szervezeteiket is megfélemlítik, az aktivistákat gyakran iszlamista szélsőségességgel vádolják.
A politikai elnyomás eszközei közé tartozik a besúgók és provokátorok alkalmazása, akik manipulált bizonyítékokkal segítik a hatóságokat a rendszerkritikus személyek bebörtönzésében. Már egy háborúellenes közösségi bejegyzésért is évekre ítélhetik az embereket, ami tovább növeli a politikai foglyok számát Oroszországban. Az OVD-Info szerint Oroszországban 2012 óta 4898 embert vontak eljárás alá politikai okokból, jelenleg pedig 3093 ember ellen folyik eljárás.