A Szeged-Csanádi Egyházmegye által fenntartott, szegedi székhelyű Gál Ferenc Egyetem veheti át a kecskeméti Szent-Györgyi Albert Technikumot – erről több forrásból kapott információt a KecsUP, többek között a váltás miatt aggódó, kérdésekkel teli szülőktől.
„Aggódó szülőként fordulok Önökhöz, hogy kifejezzem aggodalmam a kecskeméti Szent-Györgyi Albert Technikum jövőjét illetően. Az utóbbi időben egyre erősebb hírek hallatszanak arról, hogy a katolikus egyházhoz tartozó Gál Ferenc Főiskola át szeretné venni az iskolát. Bár a tanárok sem tagadják ezt a lehetőséget, konkrét információkat nem kapunk” – írta olvasónk, akinek gyermeke az egészségügyi iskolába jár.
„Mi, szülők, azért választottuk ezt az iskolát, mert egy jól működő, állami fenntartású intézménynek tekintettük, ahol gyermekeink magas színvonalú oktatásban részesülhetnek. Az iskola az utóbbi időben jelentős fejlődésen ment keresztül, és már a legjobb hazai középiskolák között tartják számon. Az egyházi átvétel azonban fenyegeti ezt a pozitív folyamatot. Főleg az nyugtalanít bennünket, hogy ha az iskola egyházi fenntartás alá kerül, a nem vallásos tanárok és diákok elhagyhatják az intézményt. Hogyan tudnám biztosítani lányomnak, hogy továbbra is egy olyan környezetben tanulhasson, ahol a vallásos meggyőződés nem befolyásolja a tanítást és a tanulási folyamatot?” – tette fel a kérdést a olvasónk.
- Mint leírta, a szülők amiatt is aggódnak, hogy eddig a Szent-Györgyi iskola nagyon sok szállal kötődött a város többi technikumához, és diákjaik közös külföldi tanulmányi programokon vesznek részt – nem szeretnék, ha a gyerekek elesnének ettől a lehetőségtől.
- Attól is tartanak, hogy egy kecskeméti középiskolával nem rendelkező felsőoktatási intézmény számára nem a Szent-Györgyi diákjai lennének a figyelem és fejlesztés központjában, hanem csak mint „létszámnövelő, bevételnövelő” tényezőként szerepelnének.
- Felvetették a szülők, hogy az egyházi fenntartás nem riasztja-e el azokat a tanulók által kedvelt és nagyra tartott tanárokat, akik független, világi iskolában akarnak továbbra is tanítani?
- „Beszéltem szülőtársakkal, akiknek a gyermekei a kollégiumban laknak, s kétségbe vannak esve, vajon kapnak-e majd továbbra is kollégiumi elhelyezést a gyerekeik, ha nem katolikus intézményben tanulnak, s vajon mennyit kell fizetniük érte…” – folytatta olvasónk.
- Szerinte a szülők részéről felmerült az is, egy esetleges átvételben mekkora szerepet játszhat az a tény, hogy az iskola igazgatója, Papp Zoltán és a KSZC kancellárja, Leviczky Cirill egyaránt a Fidesz-KDNP színeiben politizál mint önkormányzati képviselők, a Gál Ferenc Egyetem Teológiai Karán pedig egyetemi docens Mák Kornél, aki kecskeméti alpolgármester és önkormányzati képviselő volt a Fidesz-KDNP színeiben, jelenleg pedig a vármegyei közgyűlési alelnöke és a KDNP megyei elnöke?
„Mélyen aggódunk, hogy gyermekeink jövőjéről szóló döntésekben nem vesznek minket kellőképpen figyelembe. A hivatalos tájékoztatás hiánya bizalmatlanságot szül, és megnehezíti számunkra, hogy megalapozott döntéseket hozzunk. Elvárjuk, hogy az intézményvezetés nyílt és őszinte kommunikációval tartson minket folyamatosan tájékoztatva az átvétel folyamatáról. A tanulókkal folytatott informális beszélgetések helyett szeretnénk egy hivatalos szülői értekezletet, ahol minden kérdésünkre választ kaphatunk” – írta levelében olvasónk, kérve, hogy járjunk utána az ügynek.
Január 30-án emailben jónéhány kérdést küldtünk Leviczky Cirillnek, a Kecskeméti Szakképzési Centrum kancellárjának, Ignácz Bence főigazgatónak és Papp Zoltánnak, a technikum igazgatójának, valamint megkerestük írásban Dux Lászlót, a Gál Ferenc Egyetem rektorát is. Rákérdeztünk, valóban tervben van-e, felmerült-e, hogy a Gál Ferenc Egyetem átveszi a Szent-Györgyi fenntartását, ha igen, miért és mikor, mi az oka a változtatásnak, miért lenne előnyös a kecskeméti technikumnak? Érdeklődtünk, milyen konkrét változásokkal járna ez az iskola életére, napi működésére, az itt folyó oktatásra? Valamint felvetettük a szülők fentebb leírt aggodalmait is, és rákérdeztünk, a szülők mikor várhatnak az ügyben tájékoztatást, szülői fórumot, értekezletet? Választ több mint egy hét alatt sem kaptunk.
Értesülésünket ugyanakkor más források is megerősítették. Például a Szakképzési Centrum berkeiből olyan információt kaptunk, hogy az átvétel már 2025 szeptemberétől megtörténne. Állítólag a napokban lesz is az ügyben egy szülői értekezlet az iskola aulájában, amelyre a diákönkormányzatot is meghívták.
A Gál Ferenc Egyetem fenntartója a Szeged-Csanádi Egyházmegye, nagykancellárja Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök. Az egyetem székhelye Szegeden van.
Honlapja szerint Glattfelder Gyula püspök alapította meg az egyetem elődjét, az első tanév 1930-ban indult. A papnevelő intézetet és a főiskolát a jezsuiták vezették 1950-ig. Az 1970-es évek elején az országban először Szegeden indult meg titokban a világiak teológiai képzése. A világi nappali tagozatos hallgatók (teológusok és hittanárok) képzése a rendszerváltással kezdődött. Az intézmény 2008-ban vette fel Gál Ferenc egykori dogmatikaprofesszor nevét, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem első rektora volt. „Dr. Kiss-Rigó László megyéspüspök, nagykancellár fenntartói irányításával és segítségével intézményünk számos oktatási területtel gyarapodott, bővült, majd 2020-ban egyetemi rangot kapott” – áll a rektori-rektorhelyettesi köszöntőben az egyetem honlapján.
Az egyetemnek négy kara, egy köznevelési és két szakképzési intézménye van. Szegeden működik a Teológiai Kar, Szarvason a Pedagógiai Kar, Gyulán az Egészség- és Szociális Tudományi Kar, valamint Békéscsabán a Gazdasági Kar.
Köznevelési intézményük egy szarvasi gyakorló általános iskola és óvoda, szakképzési intézményük a mezőgazdasági képzés bázisiskolájaként működő Gál Ferenc Egyetem Technikum, Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium (ennek Szegeden és Békésen is van tagintézménye), valamint Gyulán a Göndöcs Benedek Katolikus Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium. A szegedi Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium tavaly került a Szegedi Tudományegyetemtől a GFE-hez.
Kecskeméten is van már képzési helye a GFE-nek: a Bolberitz Pál Képző Központ a Gróf Károlyi Sándor Technikum (a volt ÁFEOSZ) épületében működik, vezetője Mák Kornél egyetemi docens (és mint már szerepelt, a vármegyei közgyűlési alelnöke és a KDNP megyei elnöke). A mostani tanévre alkalmazott szociális gerontológia, egészségfejlesztő mentélhigiéné, mentélhigiéné az óvodában, iskolában és iskolai szociális munka továbbképzési szakokra lehetett jelentkezni. A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház az egyetem gyakorlati képzési helye lett, és a Baon.hu tudósítása szerint képzésekkel segítik a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányságot is.
„Az intézmény célja, hogy a Katolikus Egyház, illetve a fenntartó Szeged-Csanádi
Egyházmegye törvényei és a hitéleti, valamint a papképzésre és a világiak képzésére vonatkozó határozatai és útmutatásai szellemében folytassa a papnövendékek és a világi hallgatók hitéleti és egyéb képzését, továbbá kutatást, fejlesztést végezzen és biztosítsa a gyakorlati képzés feltételeit. Az Egyetem a katolikus eszméknek, elveknek és magatartásnak megfelelően nevel, folytatja az oktatást, a kutatómunkát és minden más tevékenységét. Felépítésében és szabályzatában is biztosítja azokat az eszközöket, amelyek identitásának kifejezését és fenntartását a katolikus Egyház szabályai szerinti módon garantálják. Az intézmény tevékenységét a hatályos egyházi és világi jogszabályai, a jelen alapító okirat, valamint a Szeged-Csanádi Egyházmegye határozatai és saját, a fenntartó által jóváhagyott Szervezeti és Működési Szabályzata alapján végzi” – olvasható a Gál Ferenc Egyetem alapító okiratában.
„Küldetésünk – katolikus egyetemként – az egész ember és minden ember szolgálata, a személy méltósága, a szolidaritás, a szubszidiaritás és a teremtett világért érzett felelősség jegyében. Feladatunk a Szeged-Csanádi Egyházmegye, Délkelet-Magyarország és az egész Kárpát-medence keresztény szellemiségű és értékrendű, hazájához és nemzetéhez hű, szakmáját korszerűen ismerő és versenyképesen művelő szakembereinek képzése és továbbképzése, az Egyetemünk profiljába illő területeken. Ebben tudásunkhoz és lehetőségeinkhez mérten együttműködünk a régió, Magyarország és a nagyvilág egyházi és világi felsőoktatási intézményeivel” – áll az egyetem honlapján a rektori-rektorhelyettesi köszöntőben.