A KecsUP Hírek kilenc napja hiába vár nyilatkozatot Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármestertől, de a Rádió 1 Gongnak adott interjút, és abban kijelentette, a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) „vagyona megvan, a működése stabil”, és hogy a nyomozóhatóság dolga megállapítani, mi a valóságtartalma azoknak az „elméleti feltevéseknek”, amelyeket újságcikkekben és az ÁSZ-jelentésben olvasott. Lapszemle.
Az NJEA körül az Állami Számvevőszék jelentése után kirobbant ügyről is nyilatkozott a Rádió 1 Gongnak a kecskeméti polgármester – amelyet a Baon.hu podcastjei között találtunk meg.
„Nekem a legfrissebb információm az, ami eddig is volt, hogy a Neumann János Egyetemért Alapítvány vagyona megvan, a működése stabil, és minden működéshez, fejlesztéshez szükséges támogatást a fenntartó alapítvány az egyetem rendelkezésére tud bocsájtani” – jelentette ki.
Majd a kérdésre, vagy inkább felvezetésre – miszerint egyre nő az egyetemre jelentkezők száma és az egyetem működése stabil – reagálva leszögezte: „nem is akármilyen módon”.
„Tehát vitatkozhatunk itt elméleti feltevésekről. Ez majd legyen a vizsgálandó hatóságnak a dolga, hogy azok az elméleti feltevések, amelyeket egyelőre újságcikkekben olvastam én is, illetve az ÁSZ-jelentésben, annak mi a valóságtartalma. Ezzel én is most szembesültem, úgyhogy én is kíváncsi vagyok a vizsgálatok eredményeire” – mondta Szemereyné Pataki Klaudia a Rádió 1 Gongnak. Majd így folytatta:
„De amit én el tudok mondani és nyilatkozni a felügyelőbizottság tagjaként, hogy az a forrás és az a szerződéses állomány, amelyet megkötött az alapítvány, az szerződésszerűen van végrehajtva, és minden egyes forint és fillér az egyetem fejlesztésére költődik. Nagyon szépen mutatják itt a számok és az eredmények egyébként, tehát vitatkozhatunk a feltételezésekről, de a tényekről beszéljünk” – tette hozzá a polgármester.
Az ÁSZ jelentésére ezután nem is tért ki, hanem arról beszélt, hogy a hallgatói létszám az elmúlt öt évben – 2020 óta, mióta modellváltó, kekva-fenntartásúként működik a kecskeméti egyetem – megduplázódott, 2300 főről 5000 fölé emelkedett, új szakok indultak, új kutatásokban vett és vesz részt az intézmény, nemzetközi versenyeken kiváló eredményekkel szerepel, doktori iskolát alapított.
„Tehát olyan fejlődési pályán mozog most ez az egyetem, amit senki nem tudott elképzelni, és ebben senki nem volt partner és szövetséges, Matolcsy Györgyön kívül” – hangsúlyozta Szemereyné Pataki Klaudia.
„Tehát én tudom, hogy ez egy kitűnő alkalom arra, hogy támadjanak, személy szerint engem is, illetve az alapítványt is. De tisztelettel kérem önöket arra és mindenkit arra, hogy ne csak a támadásra koncentráljanak, hanem nézzék meg a tényeket és az elért eredményeket, és hogyha legalább fele annyit kommunikálnak az eredményekről és a tényekről, a városunkról, illetve az egyetem jó működéséről, akkor már jó úton járunk” – mondta a Rádió 1 Gongnak/Baon podcastnek.
A polgármester abban bízik, hogy „nagyon gyorsan a végére kerül ez a vizsgálati anyag”, az ÁSZ jelentésre adott válaszuk a jövő héten elkészül és elküldik.
„Tehát mi továbbra is azt látjuk, hogy az alapítvány részéről a működés és a finanszírozás és annak a vagyona az biztonságban van” – hangsúlyozta.
Beszélt arról is, hogy egy komplex ösztöndíj rendszert dolgoztak ki az elmúlt években a hallgatóknak, és ezt az alapítvány fedezi, míg korábban a kecskeméti önkormányzat biztosított ecélra forrást a költségvetésből. Ennek kézelfogható eredménye a polgármester szerint az, hogy az 5000 egyetemista 15 százaléka kecskeméti.
Szemereyné Pataki Klaudiát a KecsUP Hírek még március 24-én megkereste több kérdéssel, és jeleztük, hogy készítenénk vele az NJEA ügyében interjút. Azóta nem kaptunk sem választ, sem visszajelzést.
Mint azt megírtuk, több igen súlyos megállapítás olvasható az Állami Számvevőszék (ÁSZ) azon jelentésében, amelyet a Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021-2023-as időszakának ellenőrzése kapcsán készítettek. Az ellenőrzés szerint az alapítvány több mint 127 milliárd forint állami forrásból származó vagyont fektetett be egy olyan vállalati kötvénybe, amelynek valódi likviditása erősen kérdéses volt. Az ÁSZ „a feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg”, ezért az ügyészségen feljelentést tettek és az alapítvány törvényes működésének biztosítottsága érdekében törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztek. Mindez Kecskemét szempontjából azért is különösen érdekes, mert az alapítvány kuratóriumában van Lezsák Sándor fideszes kormánypárti képviselő, az Országgyűlés alelnöke és Gaál József alpolgármester, a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, felügyelőbizottságának tagja Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig Szemerey Szabolcs, a polgármester férje, Matolcsy György volt jegybankelnök másodunokatestvére.
Az ügyről korábban írt cikkeink közül a fontosabbak:
- Matolcsy rokonai és exkollégái is ülnek a vizsgálat alá vett Neumann János Egyetemért Alapítvány vezetésében
- A Szövetség felszólította a polgármestert és az alpolgármestert, mondjanak le egyetemi alapítványi tisztségükről
- Megindult a nyomozás az MNB-alapítványok súlyos vagyonvesztést okozó gazdálkodása miatt
- Nem fogadja el az ÁSZ elmarasztaló jelentését a Neumann János Egyetemért Alapítvány
- Így néz ki a kecskeméti egyetemet fenntartó alapítvány honlapja
- Tüntetést szervez a Szövetség az egyetemet fenntartó alapítvány ügyében – videóval
- Közleményben reagált az ÁSZ vizsgálat alá vett kecskeméti egyetem rektora
- A legszélesebb körű nyilvánosság lenne indokolt egy egyetemi alapítványnál
- NJEA-ügy: egy nap alatt meggondolta magát a felügyelőbizottság, és belement a kötvényvásárlásba
- Baloldali támadással, Magyar Péterezéssel mentegetőzött a polgármester az egyetemi alapítvány bűntetőügyében, amiről egy szót sem ejtett
- „Nem az egyetem lett támadva, hanem a lopás!” – válaszolt a kecskeméti ellenzék a polgármesternek
- Felelősségvállalást és lemondást követelnek a kecskeméti Tisza-szigetek a polgármestertől