A nyolcvanas évek végén alakították sétálóutcává, egyben felvehette a Görögtemplom utca megnevezést is, de jelenleg igencsak lehangolt arcát mutatja a belváros egyik legfrekventáltabb, gyalogoshasználatnak átadott utcája. Hamarosan esélyt kaphat a megújulásra, egy sokkal méltóbb és barátságosabb megjelenésre.
Az áprilisi közgyűlésen elfogadott előterjesztés egy leendő pályázati anyag kapcsán nem csupán a Görögtemplom utcát szeretné illendőbb ruhába öltöztetni, hanem kilátásba helyezi a Főtérhez szervesen kapcsolódó utcák-terek komplex közterületi-környezetrendezési rekonstrukcióját, tehát a burkolatok, a közmű és közvilágítási infrastruktúra, valamint a köztéri berendezések, illetve a zöldfelületek rendbetételét, esetleges bővítését.
Az előterjesztés megfogalmazza a gépjárműhasználat és a parkolóhelyek csökkentését, a forgalomcsillapítás szükségességét is.
Ez az általános célkitűzés nem először jelenik meg hivatalos városházi dokumentumokban. Mint már egyik írásunkban rámutattunk, a 2017-es Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) felülvizsgálati anyaga kijelenti, hogy „ szükséges a Főtérhez kapcsolódó utcák, pl. Görögtemplom utca és teresedések (Széchenyi tér, Deák tér, Lestár tér, Katona József tér) egységes koncepció alapján történő megújítása”. Sorolja a problémákat is: „Sétálásra, üldögélésre, találkozásra alkalmas kulturált hely a történelmi Főtéren kívül alig akad. Nincs nagyobb területet átfogó, összehangolt, egységes koncepciót követő közterület-fásítás, burkolatkialakítás.”
Amely problémák azóta is fennállnak, lévén az ITS által meghatározott 2018-2023-as megvalósítás el sem kezdődött. Pedig lehetséges forrásokat is megjelöltek hozzá a Modern Városok Programja, vagy épp a TAO rendszerébe illesztve. Sőt még MNB alapítványi pénzek felhasználása is szóba került, viszont ez utóbbinak elmaradása az utólagos események ismeretében valószínűleg nyugodt szívvel tudomásul vehető.
Most a Görögtemplom utca megújítására vonatkozóan az uniós kasszát vennék igénybe, hiszen a TOP Plusz pályázati rendszerbe készülnek beadni a támogatási igényt. A pályázati projektötlet alapján szeretnének egy védett, hangulatos, zöldfelületek által tagolt sétálóutcát, illetve gyülekező-rendezvényteret kialakítani egységes térburkolattal, fásítással, kiemelt vagy süllyesztett zöldszigetekkel. Elegáns kandeláberekre cserélnék a jelenlegi világítást, valamint új kerékpártárolók is kihelyezésre kerülnének.
Természetesen megszűnne a parkolás és a gépjárműforgalom, csak a megkülönböztetett jelzésű járművek, a városüzemeltetés és a rakodás/árufeltöltés számára lenne adott a behajtási lehetőség.
Ha a pályázatra rábólint a bírálóbizottság, végre „lehetne egy sétálós, zöld, gondozott sétány a Görögtemplom utcából Kecskemét központjában”. A kicsit keserű és panaszkodó, de a benne rejlő lehetőségeket megmutató, és leginkább figyelemfelkeltési szándékkal készült korábbi cikkünkben megfogalmazott vágy beteljesüléséhez a város félmilliárd forintot célzott meg, és pozitív döntés esetén a 2025-2028 közötti időszakban állhat neki a kivitelezésnek.