Az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői hajnalig tartó vitát folytattak Brüsszelben az újabb migrációs hullám kezeléséről. Arról döntöttek, hogy az EU-nak azonnal jelentős forrásokat és eszközöket kell biztosítania a tagállamok határvédelmi képességének és infrastruktúrájának megerősítésére.
Tavaly volt a legmagasabb a közösség területére érkező illegális bevándorlók száma 2016 óta, valamint meghaladta a 100 ezret a harmadik egymást követő hónapban a menedékjog iránti kérelmek száma.
A migránsokkal elárasztott országokat a határvédelem megerősítését és a sikertelen menedékkérők gyors hazaküldését szolgáló intézkedésekkel kell támogatnia az Uniónak, értettek egyet az EU27-ek. Azonban nem volt konszenzus abban, hogy a brüsszeli segítség kiterjedjen-e a határon felhúzott kerítések finanszírozására.
A magyar határon lévő kerítéssel az egyetlen probléma az, hogy nem elég magas, és ezért Orbán Viktor a vitában pénzt kért, hogy megnövelhessék ötméteresre – áll a brit Financial Times tudósításában.
Többek között az osztrák kancellár, Karl Nehammer is úgy értelmezték „a határvédelmi infrastruktúra megerősítését”, hogy az pontosan az országokat elválasztó efféle építmények támogatására vonatkozik. A kancellár elmondta: ehhez pénzre van szükségünk, függetlenül attól, hogy kerítésnek vagy határ menti infrastruktúrának nevezzük. Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök szerint viszont a vezetők abban állapodtak meg, hogy a közös büdzséből például kamerákat, járműveket vásárolnának, őrtornyokat építenének.
A vezetők világossá tették azt is, hogy a harmadik országokkal fenntartott kapcsolataikat nagyban befolyásolni fogja, hogy azok visszafogadják-e az Európából visszaküldött menedékkérőket. Leszögezték, hogy ennek érdekében minden lehetséges eszközt fel fognak használni, a diplomáciától a fejlesztési segélyeken át a kereskedelem- és vízumpolitikáig. A tagállamok arra készülnek, hogy elismerjék egymás kiutasítási határozatait, ami hozzájárulna az eljárások felgyorsításához.
via Népszava