Egy szerda este megjelent rendelet szerint különleges gazdasági övezetté nyilvánítja a kormány a Paksi Atomerőmű területét, így az Paks városától átkerül a Tolna Vármegyei Önkormányzathoz. Ezzel a város elbúcsúzhat az erőmű évi hatmilliárdos iparűzési adójától – írja a Telex.
Az „Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel” jelöli ki Paks város területén a különleges gazdasági övezetet a kormány. Az ide tartozó önkormányzati ingatlanokat ezzel a Tolna Vármegyei Önkormányzat tulajdonába sorolják át.
A rendelet azt is meghatározza, hogy a különleges gazdasági övezet helyi adóinak 62,5 százalékát Tolna vármegye, 37,5 százalékát pedig Bács-Kiskun vármegye kapja. A pénz 3 százalékát az önkormányzatok saját magukra, 17 százalékát saját fejlesztéseikre, a maradékot a környező települések fejlesztésére kell költeniük.
A Telex szerint ez a döntés összefügghet azzal, hogy a júniusi önkormányzati választáson a paksiak a fideszes jelölt helyett sok év után ellenzéki polgármestert választottak meg. Kalocsa fideszes polgármestere már azután elkezdett lobbizni az erőmű pénzéért, hogy Paks június 9-én az ellenzéki Heringes Ágnest választotta polgármesterré.
Heringes akkor azt mondta: már a kampányban azzal fenyegették a paksiakat, hogy elveszik tőlük az erőművet, ha nem jól szavaznak.