November 15-én, pénteken rendezték meg a KecsUP Hírek 4. vitaszínházi estjét, ahol a Cifra-LMBTQ Közösség Kecskeméttel együttműködve az LMBTQ témakörében nyíltan, kellemes és békés hangulatban ütköztették érveiket a résztvevők.
A vitaszínház egy interaktív színházi társasjáték. Célja, hogy kulturált és moderált formában teremtsen lehetőséget a résztvevőknek, hogy a legsúlyosabb társadalmi kérdésekről vitatkozzanak egymással és a meghívott szakértőkkel.
Az eseményen két rövid színházi jelenet is megtekinthető volt a Vastaps társulat előadásában. Az első előadás szélsőséges formában azt mutatta be, hogy hogyan reagálnak az emberek, ha LMBTQ híreket, szimbólumokat látnak, és már a „csapból is ez folyik”.
A második jelenetben két szívbemarkoló búcsúüzenetet olvastak fel a színészek.
- A leszbikus, meleg, biszexuális fiatalok háromszor akkora valószínűséggel kísérelnek meg öngyilkosságot valamikor az életük során, mint más gyerekek;
- a súlyos öngyilkossági kísérlet négyszer olyan gyakori LMBTQ fiatalok, mint heteroszexuális társaik körében – számolt be az elkeserítő adatokról 2018-ban a Jama Network.
Ez csak két olyan adat, amit hallva beszélgetni kell, nem pedig elfordítani a fejünket. Pontosan ezért volt nagyon fontos, hogy ezek az adatok – gyomrosként hatva – a vitaszínházban is elhangozzanak. A színházi jelenetek között és után ilyen állításokban kellett állást foglalniuk a résztvevőknek:
„Elég szó esik a melegségről a köznyelvben.”
„Szülőként tudom, hogy hogyan kezeljem, ha a gyerekemről kiderül, hogy meleg.”
Ez elsőre nem tűnik nehéznek, de sokszor nem egyszerű eldönteni, hogy miért és hova üljön az ember – középen senki sem lehet, muszáj választani. Kiemelendő, hogy a fókuszban nem az egyetértés van, hanem a saját állítások melleti érvelés.
Az est végéhez közeledve a résztvevők kipróbálhatták a Merengő nevű társasjátékot is, amit a Cifra-LMBTQ Közösség tagjai alkottak meg 2023-ban. A kártyajáték érzékenyítő beszélgetés kezdeményezésére szolgál a többségi társadalommal az LMBTQ embereket érintő témákról. A játék az erőszakmentes kommunikáció használatára ösztönöz, ezzel is lehetővé téve a gondolatok, érzések őszinte megosztását és a teljesen más nézőpontok meghallgatását is.