1. Működik az ellenzéki összefogás
A budapesti kerületekben és a megyei jogú városokban is azért tudott ennyi ellenzéki jelölt nyerni, mert sikerült a nagyon különböző ellenzéki pártoknak megegyezni közös jelöltek személyéről. Ami még ennél is fontosabb volt a számukra, hogy a szavazók is hajlandóak voltak eszerint ikszelni.
2. Minél nagyobb egy város, annál nagyobb esélye van az ellenzéknek
Budapesten ellenzéki főpolgármester lesz, 14 kerületnek ellenzéki polgármestere lesz, Magyarország 3., 4. és 5. legnagyobb városát ellenzéki politikus, vagy ellenzék által támogatott független fogja vezetni.
3. Vidéken, a kisebb településeken verhetetlennek tűnik a Fidesz
A 19 megyei közgyűlésből 19-ben a kormánypártok kerültek többségbe, a Fidesznek sikerült ezen a területen megismételnie a 2014-es eredményt, néhol még javítani is rajta. Emögött lehet az is, hogy a kisebb települések azok, ahova nem jut el a kormánypárti sajtótermékeken kívül más. Továbbá a helyi vezetők a legnagyobb munkaadók a településen a közmunkával.
4. Már nem elég csak migránsozni, nem elég egy szóval (pl: alkalmatlan) kampányolni
Karácsony Gergelyről a kampány utolsó heteiben minden nap minden órájában, minden fórumon, még Orbán Viktor miniszterelnöktől is hallhatták a választók, hogy alkalmatlan. Emellett a kormánypárti kampány másik üzenete az volt, hogy az ellenzéki vezetők migránsokat hoznának be a városokba. Úgy látszik, hogy nem vették egyiket sem komolyan a választópolgárok.
5. Nem csodafegyver a kompromat
Sem a kormánypárti, sem az ellenzéki oldalon nem buktak el a kompromittált, botrányba keveredett politikusok. Nem ártott Karácsony Gergelynek a lehallgatási ügy, Gajda Péter kispesti polgármesternek a korrupciós ügyekről beszélő önkormányzati képviselője. Bár jóval kisebb arányban, de nyerni tudott Győrben a szexbotrányba keveredő Borkai Zsolt, akinek a szexpartijáról készült felvételek újra reflektorfénybe helyezték korábbi korrupciós ügyeit.