Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Mit jelent a karantén szó? Honnan ered?

- Advertisement -

A karantén szó egészen biztosan beleég a dobhártyánkba. Rengeteget halljuk ma ezt a kifejezést, de vajon tudja-e mindenki, honnan származik, és eredetileg mit jelentett.

Olasz eredetű

A XIV. századi fekete pestis adott értelmet a kifejezésnek. Velence, amely fontos tengeri város volt akkoriban, egyben hatalom is, az Adria királynője, veszélyeztetve volt a jelentős hajóforgalom miatt. A betegség idején rettegtek az itt lakók, a vezetés pedig ezt nem engedhette meg. Ellenőrzés alá vonták az ide érkező hajókat, ami azt jelentette, hogy negyven napig kellet várniuk, mert ez idő alatt kiderült, hogy van-e beteg a fedélzeten. Olaszul ez így hangzik: Quaranta giorni. Vagyis negyven nap. De mi inkább a franciából ismerjük a szót, amely nyelvben így írják a negyvenet: quarante, és így ejtik: karont. Ebből lett a quarantaine, vagyis a karantén (ejtve kb.: karonten)

Tehát eredetileg a karantén egy negyven napos elzárást jelentett, de mára a szükségintézkedés hosszától függetlenül ezt a kifejezést használjuk.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Kicsi volt a nomád magyaroknak a Kárpát-medence – Rácz Lajos klímatörténész a kecskeméti könyvtárban

A honfoglaló magyarok életformájához kicsinek bizonyult a Kárpát-medence. A török háborúk kora alatt az elődeink radikálisan átalakították a természeti...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...
Exit mobile version