17 C
Kecskemét
2025. május 10., szombat

FRISS HÍREK

1917-ben, az első világháború árnyékában játszott Kecskeméten először az FTC

- Advertisement -

A szombati KTE-Fradi meccs kapcsán érdemes felidézni, hogy több mint száz éve, 1917. augusztus 15-én látogatott Kecskemétre először az FTC és játszott a Kecskeméti Athletikai Club-bal barátságos „propaganda” meccset. A korabeli tudósítás szerint a „fürge, rutinos s mindvégig kitartó pestiek állandóan uralták a mezőnyt”, és végül 5:0-ra nyertek „a szolid játéku fehér dresszesek” ellen, akiket a hazai közönség így is megünnepelt. A zöldfehérek a mérkőzés után a neves Royal szálloda és vendéglőben – a későbbi Club Caribe-ban – együtt vacsoráztak a kecskeméti sportbarátokkal.

Az első világháború alatt lejátszott három nem hivatalos bajnokság közül az 1914 őszit a Ferencváros, az 1915 tavaszit szintén az FTC, míg az 1915 őszit az MTK csapata nyerte meg. Az MLSZ hiába írt ki ligamérkőzéseket 1916 tavaszára, a Ferencváros erre nem nevezett, és példáját több csapat is követte, így a szövetség visszavonta a kiírást – tudható meg a Wikipédiáról. 1916 őszén újra indult a bajnokság, 12 csapattal. A bajnok az angol Jimmy Hogan révén Európa egyik legjobb csapatává váló MTK lett, a Ferencváros messze leszakadva negyedikként végzett.

A KAC, azaz a Kecskeméti Athletikai Club (amely 1949-ben egyesült a KTE-vel) az 1913/14-es szezonban a Pestvidéki kerület Kecskeméti alosztályban második lett a Szolnoki MÁV SE mögött, a Kecskeméti TE az ötödik. Ahogy az a magyarfutball.hu-n olvasható, a mindent elsöprő világháború azonban a szépen fejlődő vidéki labdarúgást teljesen derékba törte. A kisebb taglétszámú egyesületeket halmozottan érintették a katonai mozgósítások, pár egyesület kivételével valamennyi beszüntette működését.

A Kecskeméti Lapok 1917 júliusi száma viszont már arról számolt be, hogy a KAC „az idén áldozatot és fáradtságot nem kímélve igyekszik a közönség kedvébe járni. E célból a legjobb fővárosi csapatokkal szándékozik összeköttetésbe lépni egy-egy barátságos mérkőzés erejéig”.

És ez így is volt. Egy hónap múlva nem más érkezett Kecskemétre, mint az FTC, „a főváros leghíresebb és legnépszerübb football-csapata”, amelyet nagy tisztelettel így jellemeztek az 1917. augusztus 15-én, szerdán délután 6 órakor a széktói pályán tartott „propaganda mérkőzés” beharangozójában: „A zöldfehérek majdnem egy évtizeden át Magyarország footballhegemóniáját a kezükben tartották s nevük az egész kontinensen ismert. Az FTC mai mérkőzése annál inkább szenzáció számba megy, mert az FTC.nek egyetlen csapata sem szerepelt még soha Kecskeméten. A KAC. csapata inferioris (jelentése alárendelt, gyengébb – a szerző) ellenfele lesz a nagyhirü csapatnak, mert jelenleg a helyi csapat fiatal, kezdő játékosokkal rendelkezik” – írta az aznapi Kecskeméti Lapok. Beszámoltak arról is, hogy a mérkőzés iránt a városban nagy az érdeklődés, jegyek előre válthatók Egri P. Fülöp cukorka-üzletében, a meccset Roykó Béla fővárosi szövetségi bíró vezeti, és hogy az FTC a déli személyvonattal érkezik és az estivel utazik vissza a fővárosba.

Hasonló cikkünk:  Miért kell beléptetőrendszer a kórházba?
Kecskeméti Lapok, 1917. augusztus 15. / Forrás: Arcanum

Csak hogy érzékeltessük, milyen időkben rendezték ezt a mérkőzést: ugyanebben az újságban írnak arról is, hogy a keleti hadszíntéren folyik a harc az oroszok és a románok ellen, támadásaikat visszavertük, az Isonzónál az olaszok repülőtevékenysége egyre tart, júliusban hatvan repülőgépet veszítettünk. Az aratásra, cséplésre kiadott 5-ös honvédekhez pedig felhívást intéztek, hogy négy nap múlva a kecskeméti tűzoltólaktanya udvarán teljes felszereléssel és munkaadóikkal jelenjenek meg, „az elmaradók megfognak fenyittetni, mivel ez alkalommal a különböző frontokra indulás ideje fog a menetbeli honvédek előtt kihirdettetni”.

A közönség „szeretettel ünnepelte a szolid játéku fehér dresszeseket”

Két nap múlva a Kecskeméti Lapok megírta azt is, mi történt a mérkőzésen. „Az eredmény nem lehetett kétséges”, és nem is történt meglepetés, győzött az FTC, amelyben hat első csoportban (osztályban) szereplő játékos is pályára lépett. „A fürge, rutinos s mindvégig kitartó pestiek állandóan uralták a mezőnyt”, az első félidőben megszerezték a vezetést. A vendégeknek a második félidőben egyre jobban kidomborodott a fölényük, és a KAC a végére nagyon összeomolhatott, mert a fővárosiak a tudósítás szerint az utolsó percekben még négy gólt lőttek. A KAC-ból Boncz, Rapcsányi és Dunszt tűnt ki, Kéry pedig „sokat fáradt”. Rapcsányi kevés tréninggel is kitűnő formát mutatott, Boncz sokat hárított, az alighanem kapus Dunsztnak pedig „jó szeme s érzéke van, a keze azonban még nem biztos”. A közönséget nem érte váratlanul a vereség, „s szeretettel ünnepelte a szolid játéku fehér dresszeseket”. A cikk azt is megemlíti, hogy „a ferencvárosiak a mérkőzés után a Royalban együtt vacsoráltak a kecskeméti sportbarátokkal s kellemes hangulatban sokáig maradtak együtt” (a Royal a 19-20. század fordulóján, majd rövid ideig az 1920-as években is Kecskemét elsőrangú, jó hírű szállodája és kávéháza volt, az épület, ha nem is régi díszében, ma is látható a városháza közelében, a Lechner Ödön utcában – a mai negyvenes-ötvenes korosztály talán emlékszik, itt működött a kétezres években a Club Caribe).

Kecskeméti Lapok, 1917. augusztus 17. / Forrás: Arcanum

Az élet nem állt meg, a háború pedig sajnos tovább folytatódott…

Kecskeméti Lapok, 1917. augusztus 17. / Forrás: Arcanum
- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...