A helyzet fokozódik: a melegellenes törvény miatt valódi esély van arra, hogy a magyar könyvesboltok többségéből teljesen eltűnhet az összes olyan könyv, amely bármilyen módon megjelenít homoszexualitást.
A jogszabály kimondja: ha egy könyvesbolt 200 méteres körzetében van oktatási vagy vallási intézmény, akkor abban semmilyen LMBTQ-érintettségű könyvet nem lehet árusítani még befóliázva sem. A Libri belső felmérése szerint emiatt a könyvesboltjaik nagyjából feléből, mintegy 30 üzletükből teljesen el kell távolítaniuk az LMBTQ-érintettségű könyveket.
Budapesti és nagyobb vidéki városok boltjairól is szó van, amelyek városközpontokban, plázákban, közlekedési csomópontoknál találhatóak, így valószínűleg kiemelkedően nagy forgalmat bonyolítanak le.
A könyvpiaci szereplőket megoldhatatlan feladat elé állítja, ha a törvény „szexualitás öncélú ábrázolására” vonatkozó részét komolyan veszik. Ebben az esetben ugyanis a világirodalom óriási részét ki kellene szedniük a 200 méteres szabály által érintett boltjaik kínálatából. A fogyasztóvédelmi hatóság eddigi bírságolási gyakorlata alapján az látszik, hogy a törvénynek inkább a „homoszexualitást megjelenítő” tartalmára érzékenyek.
A Librinél készült lista alapján – ami a Telex birtokába jutott – a Malom Könyváruházból (Malom Center) és a Kecskemét Könyvesboltból (Szabadság tér) is eltűnhetnek az érintett kiadványok, erről azonban megerősítés egyelőre nem érkezett.
A laphoz eljutott adatbázis alapján úgy tűnik, ha az érintett könyvesboltokból a Libri nem rakja ki az összes LMBTQ-érintettségű könyvet, akkor csak a főispánok alá tartozó fogyasztóvédelmi hatóságok kegyén, szándékán múlik, kapnak-e bírságot a könyves cégek. Mert a törvény szerint kaphatnak.
2021-ben egy alapvetően a pedofil bűnelkövetőkről szóló jogszabályba utólag belekerült a szexuális kisebbségekre vonatkozó kiegészítés. Így a törvény a gyerekek fejlődése szempontjából veszélyesnek állítja be azt, ha 18 éves koruk előtt információk jutnak el hozzájuk a különböző szexuális orientációkról.
Tudományos kutatási eredmények azonban egyértelműen igazolják, hogy a szexuális edukációnak, a minőségi könyveknek, irodalomnak fontos szerepe van abban, hogy azok a gyerekek is elfogadják magukat – és ne akarjanak öngyilkosok lenni -, akik talán éppen ekkortájt ébrednek rá, hogy a saját nemükhöz vonzódnak.
via Telex