Vasárnap a müncheni biztonsági konferenciáról Magyarországra érkezett az Egyesült Államok republikánus és demokrata párti szenátorokból álló küldöttsége. Céljuk, hogy megvizsgálják, miért is akadt el a magyar parlamentben a svédek NATO-csatlakozásának ügye.
Szijjártó Péter külügyminiszter a küldöttség érkezésének hírére így fogalmazott: „Örülünk, hogy eljönnek ide, mert saját szemükkel láthatják, hogy mindaz, amit olvashatnak a liberális amerikai médiumokban Magyarországról, szemenszedett hazugság. És így a saját szemükkel is meggyőződhetnek arról, hogy Magyarországon a magyar–amerikai együttműködésnek, annak javításának mi semmilyen módon nem vagyunk az akadályai”.
Szijjártó hozzátette: nem érdemes nyomásgyakorlással próbálkozniuk a hazánkba látogató amerikai szenátoroknak, hiszen Magyarország szuverén ország, az Országgyűlés így nem különböző kongresszusi delegációk látogatása alapján hoz döntéseket.
A delegáció tagjai a szenátus NATO-val foglalkozó megfigyelőcsoportjának két társelnöke, Jeanne Shaheen demokrata és Thom Tillis republikánus szenátorok, és a külügyi bizottság tagjaként Chris Murphy szenátor szintén a Demokrata Párttól – akik a budapesti amerikai nagykövetségen sajtótájékoztatót tartottak, ahol hangsúlyozták, hogy barátsággal jöttek, a partnerség erősítését tűzték ki célul. Így rosszul esett nekik, hogy a magyar kormány és a Fidesz egyáltalán nem fogadta őket, hiába kértek találkozót.
Jövetelük céljáról Shaheen szenátor elmondta, hogy a svédek kiemelt szakértelmet hoznának a NATO-ba, mivel világszínvonalú tengerészetük van. „Az orosz–ukrán háború idején kiemelten fontos, hogy egységes NATO-képet mutassunk, ahogy az is, hogy a svédek minél hamarabb csatlakozzanak” – mondta. Hozzátette, hogy ezért most bizakodó és optimista a bizottság, hogy február 26-án a magyar parlament megszavazza a svéd csatlakozást.
Sheheen hozzátette: Washingtonba visszatérve javaslatokat fognak felterjeszteni, hogy minél hamarabb megtörténjen a svédek csatlakozása. Emellett aggodalmukat fejezik majd ki az amerikai-magyar kapcsolatok miatt.
A bizottság nem válaszolt a sajtó azzal kapcsolatos kérdéseire, hogy van-e B tervük arra az esetre, ha a magyar kormány mégsem hagyná jóvá záros határidőn belül a svédek csatlakozását. Azt mondták: inkább arra gondolnak, hogy nemsokára megünnepelhetik a csatlakozás ratifikálását.
via Telex