A kórházak tartozása idén októberre hasonló rekordot érhet el, mint amilyen tavaly ősszel volt, amikor 125 milliárd forinttal tartoztak az intézmények a beszállítóiknak. 2024-ben eddig kétszer is volt adósságrendezés, ennek ellenére július végén 68,5 milliárdnyi adósság halmozódott fel, ami októberre elérheti a 100 milliárd forintot is – mondta Rásky László, az Orvostechikai Szövetség főtitkára az Economx-nak.
A modellváltó orvosegyetemeket nem számolva a kórházak június végén 48,5 milliárd forintot, egy hónappal később, július végére 47,1 milliárdforint kintlévőséget halmoztak fel – derül ki a Magyar Államkincstár (MÁK) adataiból. Az adós intézmények száma tárgyhóban 243, ebből kizárólag 30 nap alatti tartozással 79 intézmény rendelkezik.
A Bács-Kiskun vármegyei Oktatókórház a kevesek egyike, ahol csökkenni tudott nyáron az adósságállomány; június végén 2,3 milliárd forint volt, egy hónappal később, azaz július végére ez 1,2 milliárd forintra mérséklődött.
Az orvosegyetemek tartozása július végén több, mint 21 milliárd forint volt, ebből a Debreceni Egyetemnek 7,3 milliárd, a Pécsi Tudományegyetemnek 5,8 milliárd, a Semmelweis Egyetemnek 1,5 milliárd, a Szegedi Tudományegyetemnek pedig 6,6 milliárd forint adóssága keletkezett.
Összességében február végétől július végéig több mint 68 milliárd forint tartozás gyűlt össze, ez havonta körülbelül 13,5 milliárdos emelkedést jelent – mondta Rásky László. Hozzátette, hogy ez megegyezik Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) vezetője által az év elején mondott havi 12-13 milliárdos adósságnövekedési ütemmel.
Kiss egy nyár eleji konferencián mondta azt, hogy a kórházak üzemeltetésébe beszállt Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak (KEF) köszönhetően jelentősen lassult az adósságállomány emelkedése, a korábbi havi 20 milliárd helyett 12-13 milliárd forinttal emelkedett átlagosan havonta 2024 első felében a kórházak kintlévősége.
Az tény, hogy az idei évben lebonyolított két adósságrendezés segítség volt a kórházaknak és a beszállítóknak is, de a kormány gyakorlatilag csak a február végi lejárt adósságok – 104,1 milliárd forint – kifizetésére adott forrást, a tartozásállomány továbbra is folyamatosan termelődik – mondta Rásky. Hozzátette: könnyen belátható, hogy mostanra, vagyis augusztus végére már a 80 milliárdot is súrolja az adósságszámláló, és ezzel az ütemmel október közepén újra meglesz a 100 milliárdos lejárt tartozásállomány.
A szakember szerint ősszel egy újabb konszolidációra lesz szükség, valamint fel kell gyorsítani azokat a folyamatokat, ami alapján a kormány meghozza azokat a döntéseket, amelyek révén az intézményrendszer adóssága kezelhető mértékűre csökken.