A gyermekvédelemben dolgozóknak holnap, azaz pénteken jár le az életvitel ellenőrzésére szolgáló papírok kitöltési határideje, ami 15 nappal kitolható, de legkésőbb augusztus 24-ig le kell adniuk. A Népszava tudomása szerint körülbelül 100 nevelőszülő megtagadta a kitöltést, így nem folytatják a munkát, valamint az intézményekben dolgozók 8-10 százaléka hagyja el a pályát – ezzel majd 500 gyermek gondozása lesz bizonytalan.
A kegyelmi botrányhoz kapcsolódó gyermekvédelmi törvénycsomagot júniusban fogadta el a parlament, amiben elvárásként szerepel a dolgozók kifogástalan életvitele. Minden gyermekvédelemben dolgozónak kérdőíven kell arra válaszolni, hogy kivel él együtt és mióta; milyen ingatlana, illetve 300 ezer forintot meghaladó ingósága van; melyik szórakozóhelyet látogatja havi, heti és napi rendszerességgel? A vele egy háztartásban élő felnőttnek is vállalnia kell, hogy életvitelét bármikor vizsgálhatja a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”.
A Népszava levelet küldött a Belügyminisztériumnak és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak, amiben arra voltak kíváncsiak, hogy mennyi betöltetlen státusz van jelenleg, hány kifogástalan életvitel ellenőrzésre kötelezett nevelőszülő, intézményi dolgozó mondott fel eddig, és hányan nem feleltek meg a vizsgálat kritériumainak.
Rákérdeztek arra is, hogy mi lesz a felmondott, vagy elbocsátott nevelőszülőknél élő gyerekek sorsa, illetve ilyen helyzetben miként garantálható, hogy a veszélyeztetett családban élő, a gyámhatóság által „beutalt” gyereket gondozásba tudja venni a rendszer.
A Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárságától érkezett csak visszajelzés, amiben leírták, hogy küldenek válaszokat, de ez a Népszava cikkének megjelenéséig nem történt meg.
A lap úgy tudja, a munkaerőhiány már most is kritikus, teljesen átlagos a havi 300 munkaóra az intézményekben, emiatt sok a „munkahelyi baleset”, a kimerült dolgozók hibáznak, tévedtek már gyógyszeradagolásnál, más elaludt az éjszakai műszakban, esetleg ingerülten bánt a gyerekekkel.
A helyzet pedig tovább romolhat a „kilépő munkavállalók létszámának prognosztizálható emelkedése miatt”, várhatóan Veszprém-, Szabolcs-, Borsod- és Pest megyei intézményekbe katonákat vezényelnek gyerekfelügyelői munkakörbe.
A lap érdeklődött a Honvédelmi Minisztériumnál: igaz-e, hogy katonát küldenek egyes intézményekbe, és ők milyen szakmai felkészítés után mehetnek gyerekek közé. Válasz a cikk megjelenéséig nem érkezett.
via Népszava