fbpx
15.8 C
Kecskemét
2024. szeptember 19., csütörtök

FRISS HÍREK

Megjelent az a rendelet, ami szabályozza az iskolákba be nem vihető tárgyakat

- Advertisement -

Tiltott és korlátozottan használható tárgyak – ezt a két kategóriát határozza meg a Magyar Közlönyben frissen megjelent rendelet, amely az iskolákba be nem vihető tárgyakról szól. A korlátozás az elsőtől egészen a tizenharmadik évfolyamig érvényes.

A tiltott tárgyak körébe tartozó eszközöket egyáltalán nem lehet bevinni az iskolába, eltekintve néhány ritka esettől, amikor engedéllyel bevihetőek. Akinél ilyet találnak, azt felszólíthatják, hogy adja át, és akár a rendőrséget is értesíthetik.

A korlátozottan használható tárgyak elsősorban okostelefonokra, internetelérésre alkalmas okoseszközökre vonatkoznak, ezeket be lehet vinni, de a tanítás elején le kell adni. Az iskolának ezeket meg kell őriznie, majd a tanítás végén vissza kell adni a diákoknak.

A tiltott tárgyakat nem írja le konkrétan a rendelet, más jogszabályokra utal, azokból pedig az böngészhető ki, hogy a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök tartoznak ide. Többek között ilyen például a 8 centiméternél hosszabb pengéjű kés, csúzli, rugóskés, ólmosbot, elektromos sokkoló. Ide tartoznak még azon eszközök, vagy termékek is, amelynek birtoklását a szabálysértési törvény vagy a Büntető Törvénykönyv tiltja, így például a kábítószer, vagy a 18 éven aluliak számára nem értékesíthető termékek: cigaretta, alkohol.

Bizonyos megkötésekkel a rendelet lehetővé teszi, hogy akinél valamilyen tiltott tárgy van, azt az iskola házirendjében meghatározott személy átvegye és visszaadásig tárolja, feltéve ha annak birtoklását jogszabály nem zárja ki. Például a 18 éven felüli diákoknak a cigarettát le kell adniuk, de azt nekik vissza kell adni.

Hasonló cikkünk:  U-alakú vagy sarokkanapé: Melyik a megfelelő választás?

Azt nehéz elképzelni, a gyakorlatban hogyan fog ez működni, amikor például felmerül, hogy az iskolában valakinél olyan tiltott tárgy van, amelynek birtoklása szabálysértés vagy bűncselekmény. A jogszabály szerint a pedagógus vagy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott felszólítja a diákot annak igazolására, hogy a tiltott tárgy nincs a birtokában, majd „ezzel egyidejűleg értesíti a nevelési-oktatási intézmény rendjének fenntartásában közreműködő személyt, az általános rendőri szervet és a tanuló szülőjét.”

A jogszabály szerint alaposan adminisztrálni kell, ha egy diák engedélyt kap arra, hogy nála lehet ilyet tárgy, az igazgató vagy a pedagógus a tanulmányi rendszerben rögzíti a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá a birtokolható tárgyat.

A rendelet – a kritikák szerint – csendőrt csinál a pedagógusból, az okoseszközök tanítási folyamatba való bevonása helyett a tiltás eszközével él, nem mutat alternatívát a kétségtelenül addiktív telefonozás helyett.

via Telex

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

„Tudok a gyerekek fejével gondolkodni” – így tervezte meg Katkics Tamás Kecskemét legújabb bölcsődéjét

„A gyerekek még úgyis a mesék világában élnek, hátha a csoportszoba lesz majd a palotájuk, a kastélyuk vagy éppen...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...