A kezdeti fűtési szezon és az anticiklon együttes hatásaként elkezdett növekedni a légszennyezettség Kecskeméten is, és a szálló por miatt a városunkban és az ország több településén vált veszélyessé a levegő minősége az elmúlt napokban. Tegnap estéről mára jelentősen csökkent a szálló por (PM10) értéke – olvasható le a HungaroMet grafikonjáról.
A levegőhigiénés index mutatói értelmében a levegő minősége a következő négy kategóriába sorolható: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes. A HungaroMet előrejelzése szerint a hétvégére a PM10 napi átlaga csak kevés helyen érheti el, illetve haladhatja meg az egészségügyi határértéket.
Kecskeméten az ipar a második legnagyobb levegőterheléssel járó tevékenység a lakossági fűtés után és az elmúlt tíz évben rohamosan növekvő közúti közlekedés mellett. A szennyezettséget alapvetően meghatározzák egyfelől a földrajzi adottságok: nem csak a laza szerkezetű homoktalaj és lösz, hanem a Duna–Tisza közi félsivatagos Homokhátság vidéke, amely kedvezőtlenül hat a szállópor-koncentrációra, mert itt jobban koncentrálódik. Másfelől az emberi tevékenységből származó emissziós (kibocsátási) források közül a szilárd tüzelőanyaggal történő fűtés, a különböző ipari tevékenységek, a közúti közlekedés és a mezőgazdasági munkálatok döntően hozzájárulnak a levegő szennyezettségéhez – és Kecskeméten minden elem erőteljesen jelen van. Erről is írtunk nemrégen a Kik a legnagyobb légszennyezők Kecskeméten? című cikkünkben.