Miután a Roszatom közölte, hogy a fix áras szerződés ellenére csak drágábban tudja megépíteni az új magyar atomerőművet, a magyar kormány megteremtette az orosz áremelés lehetőségét. Az új szabályozás árrobbanást eredményezhet, akár a többszörösére is nőhet Paks II. költségvetése – írja a HVG.
A 2014-ben kötött fix áras megállapodás 12,5 milliárd euróról szólt – az atomerőmű honlapján még mindig az olvasható, hogy „a beruházási érték nem emelkedhet, attól eltérni nem lehet.” Azonban a beruházás már azzal megdrágult, hogy a forint sokat gyengült a szerződés aláírása óta: az akkori árfolyamon 3756 milliárd forintos beruházás mai árfolyamán már nagyjából 5130 milliárd forintos költséget jelent.
A lap emlékeztet: a Roszatom vezetője arról beszélt nemrég egy interjúban, hogy nemcsak az építkezés költsége módosulhat, hanem „változhatnak az elvégzendő munka részfeladatai, határidői és terjedelme is, változhatnak a szerződés szerinti kötelezettségek.”
Tíz éve még parlamenti felhatalmazással, de a szakmai és szélesebb nyilvánosság kizárásával kötötte meg a kormány a szerződést. A HVG szerint most már az országgyűlést is kizárva módosíthatják azt, méghozzá alapjaiban. Ez ahhoz vezethet, hogy még tovább csúszik az új atomerőművi blokkok átadása, és egyelőre az is kérdéses, hogy a Siemens helyett ki szállhat be a beruházásba.
Finanszírozási nehézségek is felléphetnek, mert a 2014-es szerződés szerint a beruházás 80 százalékát, 10 milliárd eurót az oroszok adták államközi hitellel. A lap szerint kérdés, hogy akar-e Moszkva még több pénzt beletolni a beruházásba, mert minden rubelre szüksége lenne az ukrajnai háború miatt. Ehhez még hozzájön, hogy 2014 óta nemcsak a forint, hanem a rubel is jócskán leértékelődött az euróhoz képest.