A célok között szerepel egy gyermekambulancia létrehozása, amely helyben látja el a sürgős eseteket, és csak szükség esetén irányítja tovább a gyermekeket magasabb szintű intézményekbe. Ügyeleti ellátás biztosítása a kórház telephelyén hétvégén és ügyeleti időben, gyermekellátásban jártas háziorvosok közreműködésével. A kórházi ellátást igénylő eseteket a Tolna vármegyei kórház fogadja. Szakrendelések bővítése havi rendszerességgel pulmonológia, endokrinológia, gasztroenterológia és kardiológia területén
– közölte közösségi oldalán a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház, miután széles körben elterjedt a hír, hogy a Kalocsai Szent Kereszt Kórházban megszűnhet a szülészeti- és gyermekellátás.
A kórház azt követően tette közzé bejegyzését, hogy február 22-ére tüntetést szervezett a Békés Kalocsáért Egyesület és Veled Velünk Városunkért Kalocsán a szülészeti és gyermekosztály fekvőbeteg-ellátásának szüneteltetése, valamint annak meghosszabbítása ellen. Minden bizonnyal erre is reagálva, Óváry Csaba főigazgató egyeztetést kezdeményezett Bagó Zoltán kalocsai polgármesterrel és Font Sándor országgyűlési képviselővel. Az ügyben a KecsUP Hírek még szerdán fordult kérdéssel a kórházhoz, kérve a helyzet tisztázását. Választ nem kaptunk ugyan, de közzétettek péntek délután egy hosszú írást a vármegyei kórház közösségi oldalán.
Előzmény: évek óta kihívást jelent a kalocsai kórházban a gyermekosztály működtetése szakemberhiány miatt. Még 2022-ben mondott fel egy orvosházaspár és azóta Bajáról és Kecskemétről utaztatták ide a szakorvosokat. 2024. december 31-től szünetelt a fekvőbeteg-ellátás a csecsemő- és szülészeti osztályon, melyet újabb egy hónappal meghosszabbítottak.
Az elmúlt hónapokban folyamatosan vizsgálták a gyermekosztály működési lehetőségeit, figyelembe véve a szakmai előírásokat, az orvosi kapacitást, a betegforgalmat és a fenntarthatóságot – kezdődik a kórház közleménye, melyben szó van továbbá arról, hogy mára „a korábban fekvőbeteg-ellátást igénylő betegségek nagy része ambuláns formában, járóbeteg-ellátás keretében kezelhető. A fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező országokban ezért a súlyosabb, több napos kórházi bent fekvést igénylő betegek kezelését nagyobb méretű centrumkórházakba szervezik”.
Kitért a kórház arra az előzményre, hogy kerestek korábban gyermekorvost ugyan, de a jelentkező orvos bérigénye havi nettó 5,5 millió forint volt, és ez a kórház szerint az „ellátandó betegek alacsony számához viszonyítva irreálisan magas”, ami bérfeszültséghez vezetett volna a telephelyen dolgozók között.
Az egyeztetésen résztvevő igazgató, polgármester és országgyűlési képviselő között ezután az a konszenzusos cél született, miszerint kialakítanának: egy gyermekambulanciát; a gyermekellátásban jártas háziorvosokkal biztosítanák ügyeleti időben és hétvégén a gyerekek számára az ellátást; a kórházi befektetést igénylő eseteket ezentúl a Tolna vármegyei kórházban látnák el és növelnék helyben a szakrendelést (pulmonológia, endokrinológia, gasztroenterológia, kardiológia szakterületén havi rendszerességgel).
A felek egyetértettek abban is, hogy „közös cél a további aktív ágyszámcsökkentés megakadályozása, és a kalocsai kórház D épület felújításának szorgalmazása” – zárul a kórház posztja. A kommentelés lehetőségét korlátozták az oldalon.
Tüntetésre kerül sor
„Kiállunk azért, hogy a kalocsai embereknek ne a 85 km-re levő kecskeméti kórházba kelljen járniuk, mert ahhoz tartozunk. Baja itt van 45-50 km-re, de nem oda tartozunk, hanem Kecskeméthez. Ez ellen tiltakozunk most, ez ellen próbáljuk felemelni a hangunkat” – mondta az ATV-nek adott interjújában Bolvári Ferdinánd, a Békés Kalocsáért Egyesület elnökségi tagja, a szombati tüntetés egyik szervezője.
A térség kormánypárti képviselője szerint „nem a tüntetés a megoldás”, ráadásul „erre az ügyre már erőteljesen rá is telepedett a politika” – írta a Békés Kalocsáért Egyesületnek címzett levelében Font Sándor. Hozzátette azt is, hogy ismert mindenki számára a kialakult helyzet: „a szükséges négy helyett csak egy gyermekorvos állna rendelkezésre, amely szakmailag és betegbiztonsági szempontból egyaránt elfogadhatatlan”. Majd a politikus a levelében megoldásként feltüntette a kórház oldalán tegnap közzétett pontokat.
A szombat délelőttre meghirdetett tüntetést ennek ellenére megtartják Kalocsán – értesült a KecsUP Hírek, melyet az évek óta bizonytalan helyzetben lévő „kórház leépítése ellen” szerveznek, hogy kifejezzék azon helyi igényt: „biztosítsák a megbízható egészségügyi ellátást” – olvasható a szervezők felhívásában.