19 C
Kecskemét
2025. május 10., szombat

FRISS HÍREK

Egyre több hallgató választja a kecskeméti egyetemet – az üzemmérnök-informatikus szak az élen

- Advertisement -

Az idei évben megnőtt a vidéki egyetemekre jelentkezők száma, és ezzel párhuzamosan a kecskeméti Neumann János Egyetem hallgatói létszáma is gyarapodhat – várhatóan őszre meghaladja az 5000 főt. A 2025-ös felvételi eljárás során összesen 129 730-an jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, közülük mintegy 89 ezren alapképzésre. A felvételizők fele vidéki intézményt választott, mely mögött azonban összetettebb tényezők húzódnak.

A legnépszerűbb képzés továbbra is a gazdálkodási és a menedzsment szak, amelyre több mint 7142 fő jelentkezett, de a pszichológia és az óvodapedagógus képzés is előkelő helyen szerepel. A jelentkezők átlagéletkora 27 év, míg a legidősebb felvételiző 83 éves. Az egyetemek közül az állami ELTE ismét a legnépszerűbb, de hasonlóan kedvelt a modellváltáson átesett Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem is – jelentette be Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium vezetője Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen tartott sajtótájékoztatón.

Forrás: felvi.hu

Tovább gyarapodhat a Neumann János Egyetem hallgatói létszáma

Az idei évben a vidéki egyetemek körében a modellváltott Neumann János Egyetem népszerűsége is tovább nőtt, és ennek köszönhetően az idei őszi félévben az egyetem elérheti stratégiai célkitűzését, miszerint 5000 hallgatói létszámot meghaladó intézménnyé fejlődjön. A GAMF Műszaki és Informatikai Kar alapképzései közül a legnépszerűbb az üzemmérnök-informatikus szak, ahová idén 26 százalékkal többen jelentkeztek az elmúlt évhez képest, de országosan is vonzónak számít a logisztikai mérnök szak is.

Idén a legnagyobb meglepetést azonban a Kertészeti és Vidékfejlesztési Kar népszerűsége okozta, ahol több, mint 42 százalékos a jelentkezési számok növekedése az előző évhez képest. Az NJEA Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolája még 2023 őszén indult el, és ezen szakterületen a második legnépszerűbbé vált az országban. A Neumann János Egyetem nemzetközi elismertsége emelkedett az elmúlt években, hiszen három évvel ezelőtt az intézmény még külföldi hallgató nélkül kezdte meg a szemesztert, idén az őszi szemeszterben pedig elérhetik a 700 fős nemzetközi diákközösséget – közölte írásban a kecskeméti egyetem a KecsUP Hírekkel.

A diplomával rendelkezők általában nagyobb kapcsolati hálóval rendelkeznek – ettől is remélik, hogy jobb munkát kapnak

Az elmúlt két évtizedben a hazai felsőoktatásba jelentkezők és felvettek száma jelentős ingadozáson ment keresztül – a valaha legtöbben 2004-ben kezdték el az egyetemi és főiskolai tanulmányukat, akkor 109 851-en a 167 371 jelentkező közül. Az utána következő években ezek a számok folyamatosan csökkentek, és meg sem álltak 2020-ig – ez az év volt a mélypont, ekkor vették fel a legkevesebb hallgatót, összesen 68 203-at.

Hasonló cikkünk:  Volt KTE-pálya: a visszabérlést és rendberakást is leszavazták a közgyűlésen

Ebben közrejátszott az is, hogy emlékezhetünk, a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával összhangban azt képviselte, hogy a többség az egyetem helyett menjen inkább a szakképzés felé – ez a nyomás idővel csökkent, és úgy látszik mára feladták a felsőoktatási politikában az e világfolyamatokkal szembeni ellenállást.

Majd ismét növekedésnek indult a tanulni vágyók száma, miközben radikális változtatásokat vittek végbe a hazai felsőoktatás egészében – a hazai egyetemek döntő többsége magánegyetemmé vált és számos intézmény a követelményekben a könnyítés mellett döntött, mint például eltörölték a nyelvvizsgát, leszállították a ponthatárokat vagy a felvételi eljárásban számos szak esetében nem követelik meg az emelt szintű érettségit. Mindezek közrejátszottak abban, hogy 2023-ban évtizedes rekordot döntött a jelentkezők (126 ezer) és a felvettek száma (95 ezer) a magyar felsőoktatásban.

Forrás: felvi.hu

Ugyanakkor a diplomával járó képzések népszerűségének egy másik fontos oka is van: az ilyen szintű végzettséggel rendelkezők esetében a legmagasabb hazánkban a foglalkoztatottság és legalacsonyabb a munkanélküliség aránya – ezt támasztotta alá a Covid-világjárvány időszaka is. Az ezzel kapcsolatos kutatások egy másik motivációra is felhívják a figyelmet, miszerint a diplomások nagyobb kapcsolati hálóval rendelkeznek és rugalmasabban képesek alkalmazkodni a változásokhoz, mint alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező társaik. A diploma természetesen nem jelent önmagában garanciát, a cégek ugyanis előnyben részesítik a magasabb presztízsű intézményekben végzett friss diplomásokat.

A felsőoktatási intézményeknek azonban a lemorzsolódással is meg kell küzdeniük, az arány Magyarországon és nemzetközileg is magas, a becslések szerint 40 százalék feletti. “Az, hogy bekerül valaki a felsőoktatásba, még nem jelenti azt, hogy el is végzi. A kevésbé színvonalas intézményekben vagy magas a lemorzsolódás, vagy pedig nagyon gyenge a színvonal. Lemorzsolódás esetén azonban az egyetemek elesnek az állami finanszírozás egy részétől, ezért ellenérdekeltek a kibuktatásban” – mutatott rá a G7-nek adott interjúban Polónyi István oktatáskutató.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...