15 C
Kecskemét
2025. május 7., szerda

FRISS HÍREK

Erasmus: tanulmányi út a diákoknak, napfényes utazás a politikus-kancellárnak

- Advertisement -

A világon az egyik legsikeresebb oktatási mobilitási program az Erasmus+, mely nem csupán az egyetemisták kiváltsága. A gimnáziumban és szakképzésben tanuló diákok és oktatóik is egyre gyakrabban élnek a lehetőséggel, hogy az EU által finanszírozott ösztöndíjjal külföldön bővítsék tudásukat és tapasztalataikat. Kecskeméten is több iskola kapcsolódott be a programba – így a Kecskeméti Szakképzési Centrum intézményei is. Ám a nemzetközi utazások nemcsak a tanulóknak jelentenek új élményeket, akad helyi döntéshozó–kancellár is, aki szívesen csomagolja be a rövidnadrágját, ha Erasmus útról van szó. 

A 2021 és 2025 közötti időszakban összesen 966 tanuló, oktató és munkatárs vett részt külföldi szakmai gyakorlaton, képzésen vagy továbbképzésen az Erasmus+ program keretében. A Kecskeméti Szakképzési Centrum (KSZC) minden tagintézményét bevonta az uniós programba, így a résztvevők számos izgalmas országba juthattak el – többek között Csehországba, Olaszországba, Portugáliába, Máltára, Ciprusra, Írországba, Görögországba, valamint a szomszédos Romániába és Szlovákiába, sőt legutóbb egészen a Karib-térségben fekvő Szent Márton-szigetre is elértek – válaszolta kérdésünkre Ignácz Bence főigazgató.

Az elmúlt években a diákok nemcsak gyönyörű helyekre utaztak, hanem a külföldi útjaikon a nyelvgyakorláson túl gyakorlati munkát is végeztek: volt, aki étteremben vagy tangazdaságban dolgozott, mások a kereskedelem vagy a webáruház-technika területén szereztek új ismereteket, de akadtak olyanok is, akik gyógyszertári asszisztensként vagy rehabilitációs terapeuta képzésen mélyítették el tudásukat. A mobilitási programban szerzett tapasztalataikról a résztvevők disszeminációs rendezvényeken számolnak be társaiknak – legutóbb például tavaly decemberben tartottak ilyet.

Kik vehetnek részt és kik nem?

Az Erasmus+ az Európai Unió 2021–2027-es költségvetési ciklusában kiemelt jelentőségű oktatási program: több mint 26 milliárd eurós keretösszegből támogatja az oktatás, képzés, ifjúság és sport területeit.

Magyarországon az Erasmus+ pályázati programot a Tempus Közalapítvány kezeli, amely nemcsak a felsőoktatás, hanem a köznevelés és a szakképzés mobilitási programjait is koordinálja. A szakképzési szektorban külön alprogram támogatja, hogy a tanulók szakmai gyakorlaton vehessenek részt más uniós országokban, illetve hogy a tanárok tanulmányutak és tapasztalatcserék keretében fejlesszék pedagógiai módszereiket.

A közelmúltban jelentős hazai és uniós figyelmet kapott, hogy az úgynevezett modellváltott egyetemek – vagyis az alapítványi fenntartásba került felsőoktatási intézmények – jogosultsága kérdésessé vált az Erasmus+ programban. Az Európai Bizottság összeférhetetlenségi aggályokra hivatkozva 2022 végén felfüggesztette az ezen intézmények hallgatóinak és oktatóinak mobilitását – köztük például a kecskeméti Neumann János Egyetemét is, amelynek a kuratóriumában (Lezsák Sándor országgyűlési képviselő, Gaál József alpolgármester) és a felügyelőbizottságában (Szemereyné Pataki Klaudia polgármester) politikusok foglalnak helyet. Bár a magyar kormány válaszként elindította a Pannónia Ösztöndíjprogramot, az Erasmus hálózatát ez az alternatíva aligha tudja pótolni.

Fontos azonban hangsúlyozni: az általános és középfokú magyarországi oktatási intézmények, valamint a szakképző iskolák jogosultak maradtak az Erasmus+ program forrásaira – így a kecskeméti szakképzés résztvevői sem estek el a lehetőségtől.

Az Erasmus+ szakképzési mobilitási program keretében a munkatársak és tanulók különféle időtartamú, célú és létszámú külföldi tapasztalatszerzési lehetőségekben vehetnek részt. A munkatársak számára elérhető például szakmai látogatás (2–60 nap), oktatási vagy képzési tevékenység végzése (2–365 nap), valamint rövidebb kurzusok és képzések (2–10 nap). A tanulók mobilitása több formában is megvalósulhat: lehetőség van szakmai versenyeken való részvételre (1–10 nap), csoportos tanulmányutakra (2–30 nap), valamint rövid (10–89 nap) vagy hosszú távú (90–365 nap, azaz ErasmusPro) tanulási célú mobilitásra is.

A KSZC és az Erasmus+: tanulás és tapasztalat

A Kecskeméti Szakképzési Centrum (KSZC) tagintézményei az elmúlt években aktívan pályáztak Erasmus+ forrásokra. A programnak köszönhetően több száz diák és pedagógus utazhatott el szakmai utakra.

Egy neve elhallgatását kérő kecskeméti nyelvtanár elmondta a KecsUP Híreknek, hogy két alkalommal is részt vett többnapos külföldi tanulmányúton, amely során kollégáival látogattak meg európai iskolákat, s cseréltek tapasztalatot helyi pedagógusokkal. Pályáznia kellett – tapasztalatai szerint – a KSZC központi vezetése bírálta el a jelentkezését, intézményi szinten. Hozzátette: örült a lehetőségnek, mert olyan tapasztalatokkal gazdagodott, amelyek az iskolai kereteken túlmutatnak; és azért is, mert egy tanári fizetésből nehéz ugyanis ma utazni.

Hasonló cikkünk:  Már 210 milliárd forint felett jár a Magyarországra kiszabott uniós bírság

A tanulókat kísérő pedagógusok kijelölése a KSZC protokollja szerint történik – erről Ignácz Bence a következőket osztotta meg a KecsUP Híreknek.

A szakmai programra kiutazó diákcsoportokhoz minden esetben kísérőtanárok kerülnek kiválasztásra, akiket az intézményben jelöl ki az iskola vezetése a tanárokkal történő egyeztetés alapján. A kiválasztási folyamatot meghatározza egyfelől a szakmai program tárgya, az oktató nyelvtudása, a korábbi hasonló utazások alkalmával szerzett tapasztalatok. A szakmai programra utazó diákok esetén figyelembe kell venni, hogy az adott külföldi szakmai képzésnél szükséges-e a szakoktató jelenléte. A kísérőtanárok kiválasztását befolyásolja az a kötelezettség is, hogy az iskola napi munkamenete és az oktatók helyettesítése biztosított legyen.”

Kancellár a koktélbárban?

Bár az Erasmus+ alapvetően szakmai program, a Kecskeméti Szakképzési Centrum (KSZC) több munkatársa szerint időnként úgy tűnik, egyesek inkább kirándulásként tekintenek rá – erre hívták fel többen is a KecsUP Hírek figyelmét. Mint kiderült, a szakcentrum kancellárja, Leviczky Cirill (az innen származó fizetése havi bruttó 1,7 millió forint) – aki a városi közgyűlésben a Fidesz–KDNP képviselője – igen aktívan részt vesz az Erasmus+ utakban. 2021 óta kilenc alkalommal utazott repülővel különböző célállomásokra: kétszer Máltára, illetve egy-egy alkalommal Ciprusra és Írországba, ahol nyelvi kurzusokon vett részt. Ezen kívül szakmai látogatások keretében járt Törökországban, Olaszországban és Spanyolországban, legutóbb pedig – idén áprilisban – a Holland Királysághoz tartozó, karibi Szent Márton-szigeten, amely híres fehér homokos strandjairól és sajátos kulturális sokszínűségéről.

A KecsUP Hírek megkeresésére a KSZC vezetése úgy nyilatkozott: Leviczky Cirilla szakmai látogatáson (előkészítő látogatás, illetve monitor látogatás) a Kecskeméti Szakképzési Centrum képviseletében tárgyaló félként vett részt”. Arra a kérdésre, hogy milyen idegennyelv-ismerettel rendelkezik a kancellár, az intézmény a következő választ adta: „Leviczky Cirill kancellár alapfokú szóbeli és középfokú írásbeli angol nyelvvizsgával rendelkezik.”

Leviczky rendszeresen oszt meg fotókat közösségi oldalán mediterrán hangulatú helyszínekről is, és néhány hete sem tett kivételt, amikor a karibi útról posztolt. A bejegyzésben nem mulasztott el üzenni a KecsUP Híreknek sem, amikor pikír módon így fogalmazott: „Csókoltatom a KECSUP-ot!” – írta a kormánypárti politikus.

Természetesen nem vitatjuk, hogy egy intézmény vezetőjének is helye van nemzetközi tanulmányutakon – a kérdés sokkal inkább az, milyen céllal, milyen eredményekkel és milyen gyakorisággal vesz részt ezekben. Ennek kapcsán megkerestük Leviczky Cirillt, hogy ossza meg tapasztalatait az Erasmus+ program keretében tett utazásairól, emeljen ki fontos szakmai eredményeket a pályázataiból, illetve mondja el, milyen intézményes hozadékát látja a Szent Márton-szigeti látogatásnak. Arra is kíváncsiak voltunk, mi volt a célja annak a Facebook-bejegyzésnek, amelyben „csókoltatta” a KecsUP-ot –; olvasóink számára is fontos lehet megérteni ennek az üzenetnek a szándékát. Leviczky Cirill a kérdésekre – két hét alatt – nem reagált, amint megteszi, beszámolunk róla.

A KSZC Erasmus+ Facebook-oldalán közzétett beszámolók alapján olvasható, hogy a kiutazó kecskeméti diákcsoport minden bizonnyal életre szóló élményekkel gazdagodott. Két tanuló a Carl & Sons Unique Bakery helyi konyhájában dolgozhatott, ahol a karibi gasztronómiát és a kortárs konyhatechnológiákat ismerhették meg, míg másik két diák a Sint Maarten Housing Development Foundation (SMHDF) szakembereivel együtt vett részt épületek műszaki diagnosztikai vizsgálatában.

Az Európai Unió Erasmus+ programja a szakképzésben tanuló kecskeméti fiatalok számára a jövőben is valódi lehetőségeket kínál – nemcsak szakmai, hanem nyelvi és kulturális téren is. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a program célját és hitelességét senki ne ássa alá – sem intézményvezető, sem politikus. Mert az Erasmus+ lényege mégiscsak az, hogy a fiatalok és az oktatók többet tanuljanak a világról – ne csak kevesen, hanem mindannyian.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Ismét lemondásra szólították fel Szemereyné Pataki Klaudia polgármestert, ezúttal vonultak is a tüntetők (videó+galéria)

Május 5-én, hétfőn másodjára szervezett tüntetést a Szövetség a Hírös Városért Egyesület, hogy lemondásra szólítsa fel a Neumann János...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...