A munkahelyek védelme és helyreállítása a legfontosabb vezérfonal. Ha megvédjük a munkahelyeket, akkor a családokat és ágazatokat is – írta a sajtótájékoztatóról a 24.hu.
Egyes részleteit ismertette a mostani csomagnak:
Állami támogatás a rövidített munkaidőre. 3 hónapra átvállalja a bérköltség 70 százalékát. Ne otthon legyenek ez idő alatt a dolgozók, valamilyen képzésben kell majd részt venniük.
Az elmúlt tíz évben high-tech országgá alakultunk. A mérnök és a k+f-munkakörben dolgozóknál 40 százalékos bértámogatást biztosítanak.
Szocho 2 százalékponttal csökkentik, ahogyan megállapodtak korábban.
Továbbá:
- Elhalasztják az éves beszámolókat, szeptember 30-ig.
- 75 napról 30 napra csökken a normál adózóknál a visszaigényelt áfa visszafizetése, megbízható adósoknál 30-ról 20 napra.
- Veszélyhelyzet alatt a betegszabadságról elektronikusan is be lehet adni a dokumentumot.
A biztosítási jogviszony nem szűnik meg.
Félmilliós ingyenhitel az egyetemistáknak
Az informatikusképzés tandíjának 90 százalékát átvállalja az állam, ez egy olyan terület, ahol a távoktatás gond nélkül működhet, ráadásul a piaci igényeknek is megfelelő képzésről van szó.
Az egyetemi hallgatóknak létrehoztak egy egyszeri, szabad felhasználású, nulla százalékos kamattal rendelkező, ötszázezer forintos hitelt, amelyet a Diákhitel Központtól lehet igényelni. 75 ezer egyetemi hallgató fejezte be úgy az egyetemi, főiskolai tanulmányait, hogy a nyelvvizsga hiánya miatt nem vehették át diplomájukat. Az ő esetükben eltekintenek a nyelvvizsgától, mivel nem szeretnék, hogy felsőfokú tudással középfokú képzettséget igénylő munkakörben kelljen dolgozniuk.
A turizmusban 200 ezren dolgoznak, ezt a szektort érinti leginkább a koronavírus. A helyzet egyszerűsítése érdekében december 31-ig felfüggesztik az idegenforgalmi adót, a turizmus védelmére összesen 600 milliárd forintot szánnak. Létrehozták az Egészségügyi Innovációs Ügynökséget, amely a hazai gyógyszer- és gyógytermék-ipart támogatja. Palkovics szerint békeidőben sem lehet elhanyagolni ezt a szektort.
Kétezermilliárd forint értékben teremtenek kedvezményes hiteleket a vállalkozások részére.
Családvédelem:
- meghosszabbítják a gyodra – fogyatékosokat ápolókat megillető támogatásra – vonatkozó határidőket, a veszélyhelyzet utáni második hónap végéig megmarad a mostani támogatás
- családi pótlékra jogosultság a veszélyhelyzet utáni hónap végéig jár
- nagycsaládosok autóvásárlási programjában a határidőt a veszélyhelyzet megszűnését követő második hónap végéig lesz kitolva
- módosítják a nyugdíjra és nyugdíjszerű ellátásokra vonatkozó határidőket
- a 13. havi nyugdíjat fokozatosan hozzák vissza, jövő februárban egyheti plusznyugdíj lesz.