Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke volt szombaton a Sátoraljaújhelyen megtartott Rákóczi Szabadegyetem rendezvényének vendége, és a külhoni magyarságról, illetve nemzetpolitikáról tartott panelbeszélgetés egyik résztvevője. Elsősorban a magyarság lélekszámának drasztikus csökkenésére hívta fel a figyelmet.
Erdélyben harminc év alatt 1,6 millióról egymillióra, mintegy negyven százalékkal csökkent a magyarság számaránya, de a helyzet más szomszédos országokban sem sokkal jobb. Felvidék még viszonylag jobban áll, ott a visszaesés „csak” húsz százalékos. Délvidéken főleg a kilencvenes években zajlott délszláv háborúk tizedelték meg az ottani magyarságot, Kárpátalján pedig „nem tudjuk, mi történik”, de a negyven százalék a külügyi bizottság elnöke szerint „ott is meglesz”.
Németh Zsolt szerint az anyaországban sem jobb a helyzet: csak a határon túli magyarok áttelepülése tart minket a kilencmilliós népességszám felett, de ha marad ez a tendencia, akkor 2050-re akár hétmillióra is beeshet a lakosság létszáma.
„Olyan időszak előtt állunk, amikor a magyarság létszáma itt a Kárpát-medencében úgy fog alakulni, hogy a mi életünkben belátható módon a külhoni magyarsággal együtt 8,5-9 millióan leszünk” – fogalmazott.
via Portfolio