Tigrisszúnyog, japán bozótszúnyog és koreai szúnyog – három olyan inváziós szúnyogfaj, amik Magyarországon is jelen vannak, és amik potenciálisan kórokozókat terjeszthetnek: például a dengue-láz, a chikungunya-láz, a zikaláz vagy a sárgaláz. Ezért folyamatosan figyelemmel kell kísérni őket, amit a HUN-REN Ökológiai Központ a lakosság és a mesterséges intelligencia segítségével meg is valósított.
2019 óta a Szúnyogmonitor nevű oldalon lehet követni az inváziós csípőszúnyogok elterjedését, itt a laikusok bejelenthetik, ha valahol észlelni vélik az egyik említett fajt. A bejelentéseket a kutatók ellenőrzik, rendszerezik, és az adatokat további statisztikai elemzésnek vetik alá. Ezt nevezik citizen science-nek.
A központ kutatócsoportja most egy új modellt fejlesztett, amely képes megjósolni, hogy hol várható az egyes fajok felbukkanása az ország különböző pontjain. Garamszegi László Zsolt, az Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport vezetője elmondta, hogy a modell lényege az, hogy a citizen science alapján rekonstruált elterjedési mintázatokat összevetik a környezeti feltételeket leíró térképekkel.
„Ötven olyan változót vettünk figyelembe, amelyek befolyásolhatják a fajok elterjedését, mint például a hőmérséklet, a csapadék, az autóutaktól való távolság vagy az emberi populáció mérete. A mesterséges intelligencián alapuló modell aztán kiválogatta, hogy ezek közül melyik az, amelyik ténylegesen összefügg az egyes fajok elterjedésével” – mondta Garamszegi.
A modell azt is képes előrejelezni az egész országra kiterjesztve, hogy mi a valószínűsége a három faj előfordulásának olyan helyeken, ahol még nincsenek citizen science beküldési adatok. A kutatók egy független terepi csapdázást is végeztek, ezek eredményét pedig összevetették a citizen science-en alapuló jóslásokkal, ami jó egyezést mutatott a tigrisszúnyog esetében.
Garamszegi elmondta, hogy „ha a járványügyi vonatkozást nézzük, és, mondjuk, kiderül, hogy a tigrisszúnyog kórokozókat terjeszt, akkor tudjuk, hol kell hatékonyan beavatkozni.” Hozzátette, a modell a szúnyoggyérítésben is használható, ha az irtás célzottan történik, mert meghatározható a modellel, hol vannak nagy valószínűséggel jelen az inváziós fajok.
via Telex