Csatlakozz a KecsUP Hírek közösségéhez a folytatáshoz
Szombat reggel rendhagyó flashmob zajlott a kecskeméti piacon. A Szövetség a Hírös Városért politikusai maszkot viselve, zenét játszva jelentek meg a tömegben – ezzel a Neumann János Egyetemért Alapítvány körül kirobbant botrányra hívták fel a figyelmet.
Az akcióval arra szerettek volna rámutatni, hogy a felügyelőbizottsági tagként érintett polgármester és a kuratóriumi tag alpolgármester hallgatása közpénzek sorsát árnyékolja be: 127,5 milliárd forintnyi vagyon jövője vált bizonytalanná – ezt a tényt nem mi sejtetjük, ezt az NJEA-ról szóló Állami Számvevőszék jelentés állítja, amire mi is hivatkozunk. Ennek súlyát próbálta meg érzékeltetni a performansz. Mégis: a városi közmédia tudósítása szerint csak „kommunista mozgalmi dallal hergelt a baloldal”. Ez sokat elárul a kecskeméti nyilvánosság állapotáról – és arról is, milyen szerepe van ebben a helyi sajtónak.
A közmédia nem tudósít, hanem másol
A városi pénzből működtetett Hírös.hu 15:30-kor jelentette meg saját írását a flashmobról. Értelmezésük politikai: a maszkok, a zene, az akció célja mind elhomályosul, helyette riadalmat kelteni próbáló narratívába csúszik a cikk.
Ez sajnos nem lenne meglepő – de most túlléptek egy újabb határt. A cikkhez illusztrációként a KecsUP élő videójából készített képernyőképeket használták fel – 13 darabot, engedélykérés és a képgalériában forrásmegjelölés nélkül. Ez nem idézés, hanem tudatos átvétel. Nem először fordul elő, hogy saját tartalmunkat használják más médiumok, de azok rendszerint megkeresnek bennünket – mint ahogy tette ezt korábban az RTL vagy a Blikk. Most ez nem történt meg.

A képek közzététele után sem kaptunk semmiféle jelzést. Mindez úgy történik, hogy a médiacentrum munkatársai szabadon elérik az oldalainkat – mi nem tiltunk le senkit. A fordított helyzet viszont már évek óta valóság: a KecsUP Hírek több munkatársát blokkolták a városi médiumok, a polgármester, vagy épp az alpolgármester hivatalos és személyes felületein.
Hatalmi pozícióból zárnak ki minket a közből
Korábban is tapasztaltuk, hogy országgyűlési képviselők, alpolgármesterek, sőt a Karib-tengerről posztoló önkormányzati képviselő is a KecsUP élő videóiban kénytelenek követni a kecskeméti eseményeket. Nem azért, mert így kényelmesebb – hanem mert a városi média munkatársait bizonyos rendezvényekre egyszerűen nem engedik ki a főnökeik. Vagy ha jelen vannak, akkor úgy tudósítanak, mintha nem vennék észre, mi történik körülöttük, mint most erről a flashmobról.

Miért fontos ez? Mert ez az eset nemcsak szakmai-etikai kérdés. Nem csak arról van szó, hogy másvalaki munkájával növelik a saját olvasottságukat. Hanem arról is, hogy a nyilvánosság egy szeletét kisajátítják, és abba egyes szereplőknek nem jut hely.
Kecskeméten mára természetes, hogy egy városi médium nem vesz részt minden eseményen, vagy csak részben tudósít róla. Az is természetes, hogy a város pénzéből működő médiaorgánumok blokkolnak újságírókat – csak mert kérdeznek. Eközben tőlünk „átvesznek” tartalmat.
Szimbólumok és visszhangok
A flashmob során a résztvevők Guy Fawkes-álarcot viseltek. Ezt értelmezte Bán János alpolgármester úgy, hogy „a gyáva merénylő, akit felakasztottak” arca volt a demonstrálók arcán. Pár héttel ezelőtt még békülékeny hangvételt hirdetett a közgyűlésben – most pedig tudatosan félreértelmez egy egyértelmű filmes utalást A nagy pénzrablás című sorozatra. Vagy arról ír az alpolgármester – ha áthallással is – de merénylőkhöz hasonlítja az ellenzéki képviselőket? Ha valami, akkor ez mutatja a helyi közélet ingadozó, kiszámíthatatlan és sokszor indulatos természetét.
És ha már félreértelmezték a zenei aláfestést is: a Bella ciao nem kommunista induló. Eredetileg egy olasz partizándal volt, a második világháború idején az antifasiszta ellenállás himnuszává vált. A mostani flashmob során inkább a popkulturális utalás volt a lényeg. Az említett filmsorozatban ez a dal hangzik el kulcsszereplők szájából – és a párhuzam nem is túl bonyolult: ott pénz tűnik el a rendszerből, itt pedig egy közalapítvány vagyonának sorsa vált bizonytalanná.
Nem ez az első eset, amikor az alpolgármester veszélyes történelmi szimbólumokkal él. Évekkel ezelőtt a Hírös Agóra előtt kiállítást szervezett Héjjas Iván emlékére – annak az ellentmondásos fegyveres vezetőnek, aki harcolt Sopron és környékének megtartásáért, de neve több ártatlan kecskeméti civil gyalázatos meggyilkolásához kötődik. Héjjas antiszemita nézeteiről és véres tisztogató akcióiról történészek sora írt már részletesen.
Az ilyen gesztusok kérdésessé teszik a közéleti hitelességet – különösen akkor, amikor valaki a közbeszéd tisztaságáról beszél, miközben történelmi relativizálással és indulatkeltéssel él.
Miért írok erről mégis?
Nem azért, mert megsértődtünk. Hanem azért, mert ez a város is megérdemli a teljes nyilvánosságot. Egy olyan nyilvánosságot, ahol lehet kérdezni, lehet vitatkozni, lehet tudni arról, hogy ki felel 127,5 milliárd forint sorsáért – és ahol nem csúszik át a tájékoztatás hatalmi szlogenekbe.
Aki másol, az figyel. Ez öröm. De talán ideje lenne már megérteni is, amit néznek.
Mi a munkánkat tesszük – akkor is, ha más lemásolja, kiforgatja vagy elhallgatja. Ha szerinted is szükség van független hang Kecskeméten, támogass minket. Így tudjuk tovább mondani azt is, amit mások elhallgatnak:
Címzett: Áramlat Alapítvány
Számlaszám: 10918001-00000110-65750012
Közlemény: KecsUP Hírek támogatás
Ha ez most nem fér bele, akkor pedig várjuk 1% felajánlásodat. Adószámunk: 19235743-1-03
A Vélemény rovatunkban megjelent írások nem feltétlenül egyeznek a szerkesztőség álláspontjával. A tartalom megtartása mellett ezeket az írásokat jogunkban áll a jobb olvashatóság érdekében megszerkeszteni.