Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt három vádlott ellen kezdődött büntetőper kedden a Gyulai Járásbíróságon. Az Öveges-program visszaéléseinek nyilvánosságra kerülése után nyolc évvel indult el a büntetőper. A vádirat szerint A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a közoktatásban című, az EU által finanszírozott TÁMOP-pályázat elnyerését követően szerződéseket kötöttek a vádlottak által vezetett jogi személyekkel szaktanári segédletek és tanulói munkafüzetek kifejlesztésére A szerződött társaságok már 2011-ben, a pályázati kiírást megelőzően létrehoztak egy adatbázist, amely a pályázati kiírás szerinti segédletek és munkafüzetek elkészítéséhez szükséges adatokat tartalmazta, így azoknak csak a szerkesztése, sokszorosítása és digitalizálása történt meg a pályázatban előírt fejlesztői tevékenység helyett. Mindezek ellenére a két társaság az elvégzett munkáért kiállította a számlákat, a teljesítésigazolásokat, majd megigényelte a vállalkozói díjakat az önkormányzatoktól. A kifizetések megtörténtek. A három vádlott összesen 180 millió forint kárt okozott a hazai és az uniós költségvetésnek.
Az Öveges-program keretében az ország 43 városának középiskoláiban kémia-biológia tantermeket építettek. Tantermenként, valószínűleg jócskán túlárazva, minden esetben mintegy 300 millió forintért. Kecskeméten a piarista gimnáziumban épült Öveges labor.
A visszaélésekre Hadházy Ákos hívta fel a figyelmet, utána kezdett vizsgálódni az EMMI és a Miniszterelnökség. Súlyos visszaéléseket tártak fel, ahogyan az adónyomozók is.
A politikus a Magyar Narancsnak elmondta, hogy a teljes program 12 milliárd forintjából alig 180 millió ellopásával vádol az ügy szempontjából három „kishalat”, és kér rájuk alig valamivel több mint egyéves börtönbüntetést – azt is felfüggesztve – és néhány millió forint pénzbírságot. A tárgyalás várhatóan nagyon elhúzódik majd, mert a vádat képviselő ügyész több mint negyven tanú meghallgatását látja szükségesnek.
„Ez viccország, viccügyészséggel. Miközben a »nyomozás« gyalázatos lezárása és a kishalak bíróság elé állítása felveti a hivatali visszaélés megalapozott gyanúját”
Kecskeméti érintettég
Tavaly ősszel írtuk meg, hogy hét év után emeltek vádat az ügyben. Abban a cikkben az Átlátszó cikkét linkeltük, amelyben a kecskeméti labort külön is kiemelték Hadházy Ákosra hivatkozva. A politikus így fogalmazott:
„amellett, hogy munkafüzeteket megírattak már 43 gimnáziumban, itt is írattak egyet, de itt a kiírás szerint is csak egy német tananyagot kell lefordítani. Az pedig egészen vicces-érthetetlen-felháborító, hogy erre a feladatra az egyik kamuajánlatot akaposvári NYL Fémszerkezetgyártó Bt.-től kérte a nagytiszteletű gimnázium. Ez talán a non plus ultra annak bizonyítására, hogy meg sem próbálják a valódi közbeszerzést imitálni.”
Az OLAF sok kitakarással adta ki a vizsgálati jelentést
Az EU csalás elleni hivatala az Átlátszó kérésére kiadta a lapnak a visszaélésekről készült jelentését, de a 14 oldalból kb. 4 oldalnyi információ maradt meg a kitakarások után. Miután az Átlátszó úgy véli, hogy lehetnek a kihúzott adatok között olyanok is, amelyek a nyilvánosságra tartoznak (csakúgy, mint a szintén kifeketézett Elios-jelentés esetén), ezért jogorvoslattal élnek, ha kell az Európai Bíróság döntését is kérik. Egyébként az OLAF jelentése szerint az Öveges-program projektjeinek közel felében (47%-ában) történt csalás vagy szabálytalanság, s az OLAF számításai szerint ez a teljes projekt-költség 48%-át érinti.