1967 óta április másodikán tartják a gyermekkönyvek és a meseírás világnapját, a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsának (IBBY) célja ezzel az ünneppel pedig az, hogy megszerettessék az olvasásta kicsikkel. Minden évben a Tanács más-más tagországa szervezi a világnaphoz kapcsolódó programokat.
De miért is fontos az olvasás? A szórakozáson és a lehengerlő történetek megismerésén kívül fejleszti a koncentrációt és a fantáziát, kiránt a mindennapokból, csökkentheti a stresszt (kivéve, ha krimit olvasunk), javítja a memóriát, gazdagítja a szókincset és persze műveltebbé tesz.
A szerencsés véletlen azonban úgy hozta, hogy nekünk magyaroknak még egy okunk van örülni április másodikának, ugyanis Süsü, Mirr-Murr, A nagy ho-ho-horgász “apukája”, Csukás István is aznap ünnepelné a születésnapját. A 2020-ban, 83 éves korában elhunyt író és költőt élete során Kossuth-díjjal és kétszer József Attila-díjjal is kitüntették, emellett megkapta a Nemzet Művésze címet, valamint számos más irodalmi és kulturális elismerést, emlékeztet a colore.hu.
És ma van az Autizmus Világnapja is
2007 december 18-án, az ENSZ 62/139-es határozata jelölte ki április 2-át az Autizmus Világnapjának azzal a céllal, hogy felhívja a világ figyelmét az autizmusra, az autizmus spektrum zavarra, amely tízmilliókat érint a földön. Az Autizmus Világnapja ENSZ határozat kéri a tagállamokat, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy az autizmust minél szélesebb körben megismerjék a társadalmaikban.
Az autizmussal élő személyek agya másképpen dolgozza fel a külvilágból érkező hatásokat, mint a miénk. Ez az eltérő fejlődés az oka annak, hogy érzékszerveik sokszor túlságosan kifinomultak, vagy éppen ellenkezőleg: nem elég érzékenyek, hogy befogadják a környezet ingereit. Ez az eltérő működés ráadásul megnehezíti a társas kapcsolataikat is. Egy autista embernek problémát jelent megérteni a közösség írott és íratlan szabályait, nehezen olvasnak gesztusokból, mimikából és gyakran nem értik a hasonlatokat, szófordulatokat. (168.hu)