Júliusban nyitották meg az Andy Warhol munkáiból válogató kiállítást a Bozsó Gyűjteményben, és Bob Dylan giclée nyomatainak gyűjteményét a Cifrapalotában. Bár az eredeti program szerint a két kiállítás október 9-ig volt látogatható, az intézmények most közkívánatra meghosszabbították egy héttel.
Mindkét kiállítás október 16-ig látogatható.
A Bob Dylan – Útinaplók kiállítás részletei itt elérhetőek.
A Warhol jelenség kiállítás részletei itt elérhetőek.
Október 13-án, csütörtökön 18 órától Kovács Ágnes művészettörténész záró tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket.
A Cifrapalota és a Bozsó Gyűjtemény is bemutat egy-egy alternatív Amerikát. Bob Dylan a beat generációról mesél, a 60-as évek amerikájának mítoszáról. A nyomatok olyanok, mintha az Irodalmi Nobel díjas művészről szóló filmek vágóképei lennének. Sokat segít az atmoszféra megteremtésében, hogy az ő dalai szólnak a kiállítótermekben.
Az Andy Warhol gyűjtemény ezzel az őszinte, valóban útinapló jellegű sorozattal szemben a művész személyes mítoszának megteremtéséről árulkodik, a művészeti értékek újraértelmezéséről, mindig kellő távolságot tartva az élénk színű képek alanyaitól. A tárlathoz Kocsis Katica írt hatásos felvezetést a kultura.hu oldalán.
Az egyetlen dolog, ami emelheti az élményt a rövid tárlaton, az a Warhol által menedzselt Velvet Underground zenéje. Talán tiszteletlenül hangzik, de azt javasoljuk, a látogató fülhallgatóval járja végig a kiállítást a korszak zenéit hallgatva – és a Warhol művészetétől idegennek tűnő amerikai motorok és relikviák láttán gondoljon az alkotó viszonyára a fogyasztói kultúrával.
Ha a két Amerika rövid kecskeméti bemutatása nem volna elég, Bob Dylan mellé az I’m not there című életrajzi filmet és a beat generáció többi szerzőjét – természetesen Jack Kerouac könyvével az élen – ajánljuk. Idén jelent meg a Netflixen Andy Warhol naplói címmel gy dokumentumfilm-sorozat a pop-art úttörőjéről. Emellé pedig csak még több Velvet Undergroundot tudunk javasolni.