„A nyugdíjrendszerbe való beavatkozás az elkövetkezendő évtizedben nem indokolt” – derül ki a kormány középtávú strukturális tervéből. Nem emelkedik a nyugdíjkorhatár, marad a 13. havi nyugdíj és nem változik a Nők40 sem.
A magyar nyugdíjrendszerről a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői vizsgálódtak, jelentésük 2024. július 26-án jelent meg a szervezet honlapján. Erre azért volt szükség, hogy Magyarország teljesítse a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközhöz (RFF) kapcsolódó mérföldkövet, amit a kormány a jelentés elkészültével teljesítettnek tekint.
A kormány hétfőn közzétett középtávú strukturális tervében viszont az olvasható, hogy az Európai Bizottság nyomására felkért szakértő javaslataival, valamint a szigorításokkal a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja.
Ugyanakkor a jelentésben megjegyzik, hogy több kérdésben is elismerően nyilatkoztak a magyar nyugdíjrendszer helyzetéről és az elért eredményekről a független szakértők. Ilyen az időskori szegénység, amiben a magyar nyugdíjrendszer jól teljesít.
„A kormány a nyugdíjak értékállóságát garantálja, és a 13. havi nyugdíjat is kifizeti. A nyugdíjkorhatár további emelése nem indokolt, és a kormány továbbra is biztosítja a nők számára a kettős szerepvállalásuk elismerését jelentő, 40 év jogviszony alapján, a korhatár betöltése előtt igénybe vehető nyugdíjat” – áll a kormány jelentésében.
Simonovits András közgazdász az OECD jelentése kapcsán kiemelte, hogy „a jelentés szerzői a felfelé eddig is rugalmas mellé a lefelé rugalmas korhatárt is bevezetnék, azaz akár 2 évvel az iránymutató korhatár elérése előtt megfelelő levonással nyugdíjba lehetne vonulni, de a minimális korhatár nem süllyedhetne 65 év alá. Azaz csak 67 éves iránymutató korhatár elérésekor (2045-re) tágulna a rés két évre.”
Farkas András, a NyugdíjGuru alapítója szerint a Nők40 feltételeinek és a 13. havi nyugdíj kifizetésének újraszabályozása valóban enyhítheti a finanszírozási gondokat, e két speciális juttatás feltételeinek megváltoztatása azonban a kormányzat számára nagy politikai kockázattal járna, így a direkt szigorítás vagy ellátáscsökkentés (2026 előtt biztosan) valószínűtlennek tűnik.
A kormány már korábban több rövid nyilatkozatban azt közölte, hogy nem tervezik a Nők40 szigorítását és más reformokat sem. A friss jelentésből az is kiderült, hogy semmilyen beavatkozást nem végeznek, 10 évig biztosan nem lépnek.
via Portfolio