Kecskeméten élő szegény sorsú családok tudatos szemléletformálását tűzte ki célul az Együtt a Kecskeméti Családokért (E-Kecsap) Közhasznú Alapítvány egy 2020 és 2022 között megvalósított, uniós finanszírozású projektben. A minden tekintetben előremutató és fontos program tapasztalatairól Kis Évával, az alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettünk.
A 2014-ben alapított E-Kecsap-ot nagyon sokan ismerik Kecskeméten, már rengeteg nehéz helyzetbe került családot karoltak fel és támogattak iskoláztatásban, bevásárlásban és egyéb módon. 2020 és 2022 között 10 millió forintos költségvetéssel / támogatással egy különleges projektet vállaltak, amelybe a velük kapcsolatban lévő közel ötven családot vonták be, szülőket és gyerekeket egyaránt. A résztvevőknek így már eleve volt személyes kötődése a szervező alapítványhoz.
„Évek óta úgy láttuk, hogy szükség lenne ezeknek a családoknak a szemléletmódját formálni annak érdekében, hogy kicsit másképpen tekintsenek önmagukra, a pénzügyekre, a háztartásvezetésre, a gyereknevelésre, a közösségi életükre. Ezekben a dolgokban ugyanis folyamatosan elakadásokat tapasztaltunk náluk, melyeket igyekeztünk csökkenteni” – beszélt Kis Éva a pályázat okairól és céljáról.
Mindez közel húsz programot jelentett, benne háztartási, főzési ismeretek átadásával, a pénzügyekben való jártasság szélesítésével, egészségnappal és babamama klubbal, de a közösségépítés szándékával rendeztek sportnapot és karácsonyi partit is. Összesen 700 fő kapcsolódott be az eseményekbe (ebben az ismétlődések is benne vannak, azaz ha valaki több programon is részt vett).
„Sok esetben egy család nem engedheti meg magának, hogy közösen elmenjenek egy rendezvényre, vagy nincs rá igényük. Ezen a szemléleten is akartunk kicsit változtatni, hogy erősítsük a családon belüli és a családok közötti kötelékeket is” – folytatta az E-Kecsap Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Főleg a pénzügyi ismeretek terén tudtak hathatós segítséget, szemléletformálást nyújtani.
„Több családban korábban nem igazán foglalkoztak a családi kasszával. Nem írták fel a bevételeket és a kiadásokat, és így nem látták át, min tudnának spórolni. Nagyon hiányosak etéren az ismereteik, inkább a túlélésre, a mára és a holnapra tudnak fókuszálni. Abba már nem gondolnak bele, hogy mi lesz egy hónap vagy egy év múlva, és hogy ha a kiadásokból kicsit le tudnak faragni, akkor az alacsony bevételből is esetleg félre lehet tenni. Nincsenek megoldási terveik, nyilván azért, mert a hozott családi minták is hiányoznak a szülőknél” – mondta Kis Éva.
A projekt keretében szervezett foglalkozások hatására viszont több család sokkal nagyobb tudatosságot vitt a pénzügyeibe, és még a projekt lezárulta után is járt pénzügyi tanácsadóhoz. Jobban beosztották bevételeiket és rádöbbentek, hogy sok, számukra felesleges vagy rossz ár-érték arányú árut vesznek meg – ezen pedig érdemes változtatni.
Az önismeretre, az énkép fejlesztésére is nagy hangsúlyt helyeztek a pályázat során, a résztvevők pszichológussal beszélgethettek. Volt olyan anya, akit ezek az alkalmak győztek meg arról, hogy gyermekei érdekében ki kell lépnie egy bántalmazó kapcsolatból, mert az már mérgező hatással volt a család és gyermekei életére.
A pályázat az önkéntesség erősítését is célul tűzte ki – ez magának az E-Kecsapnak is hasznos volt.
„Legelőször saját magunkat kellett erősíteni, képezni. Hiszen segíteni sokféleképpen lehet, de nem mindig találjuk a módját annak, hogyan is lehet jól segíteni. Ehhez kaptunk értékes tanácsokat” – tudtuk meg Kis Évától.