Olvasónk azzal kereste meg szerkesztőségünket, hogy a minap Homokbányán „szem és fültanúja” volt, ahogyan a szolgálatban lévő városrendészek figyelmen kívül hagyták, amikor egy kisgyermekes nő segítséget kért tőlük, „hangosan kiabálva, mert a hajléktalanokkal összetűzésbe került, vegzálták”. Megkerestük az ügyben a Városrendészetet is, ők miként látják az esetet és egyáltalán a kecskeméti hajléktalan-kérdést a szemszögükből.
Az eset olvasónk leírása szerint még április 22-én, kedden délután 3 és 4 óra között történt, a Téglás utcában.
„A mélyen tisztelt városrendész urak a hölgy és a gyereke mellett lépési sebességgel gurultak el, lehúzott ablakkal, maximum fél méterre. Ha én az erkélyen tisztán hallottam a hölgy minden szavát, akkor a tőle fél méterre lévő autóban (ismétlem: lehúzott ablakkal) ülő urak is biztosan hallották. Mégsem csináltak semmit, nem álltak meg, nem kérdeztek, ugyanabban a tempóban gurultak tovább” – üzente olvasónk.
Érdeklődtünk még olvasónktól az ügy további részletei felől, pontosan mit hallott, és mennyi ideig zajlott a dolog, hallotta-e, mivel vegzálták a hölgyet, mennyire volt mindez fenyegető, esetleg ő lement-e megkérdezni, tud-e neki segíteni, mi történt, mi volt a probléma? Erről azonban már nem kaptunk információt.
Megkerestük az ügyben a Kecskeméti Városrendészetet, szerintük nem kellett volna-e tájékozódniuk az esetnél, meghallgatni a hölgyet, esetleg intézkedni. Dr. Német Zsolt intézményvezető azt válaszolta, hogy lakossági bejelentés alapján kivizsgáltatta a Téglás utcában április 22-én délután történteket.
„Ennek eredményeként megállapítást nyert, hogy az eset összes körülményére figyelemmel a közterület-felügyelők szakszerűen, az adott helyzetnek megfelelően jártak el. Segítségkérés a Városrendészet munkatársai irányába a megkeresésben említett kisgyermekes nő részéről nem érkezett, a hölgy általánosságban kifogásolta a hajléktalan személyek jelentétét Homokbánya területén. A helyszín közelében valóban tartózkodott két hajléktalan, akik azonban nem fejtettek ki semmilyen olyan jogellenes tevékenységet, magatartást, amely jogszerű intézkedést igényelt volna, vagy tett volna lehetővé” – jelentette ki Német Zsolt.
Laczkó-Zsámboki Angéla önkormányzati képviselő (Fidesz-KDNP) éppen a minap (április 28-án) posztolta, hogy az elmúlt időszakban egyre több lakossági visszajelzést kapott a közbiztonsági helyzet romlásáról a Széchenyivárosban. A leggyakoribb problémák közé sorolta a hajléktalan személyek tartós jelenlétét közterületeken, különösen játszóterek és parkok környékén, a kábítószer-fogyasztásra utaló jeleket több helyszínen, és a gyakori autólopásokat és üzemanyag-lopásokat. A képviselő posztja szerint hivatalosan is kérte a rendőri és városrendészeti járőrözés fokozását.
Ennek apropóján megkérdeztük Német Zsoltot, a Városrendészet miként látja a széchenyivárosi helyzetet és fokozza-e majd jelenlétét a városrészben.
Az intézményvezető azt hangsúlyozta: „minden nap, visszatérő jelleggel, gyalogosan és gépjárművel is folyamatosan” ellenőrzik a közterületeket, kiemelten fókuszálva azokra a területekre, ahol a „legnagyobb gyakorisággal fordulnak elő hajléktalanok”.
„Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a közterületen tartózkodás alapvető állampolgári jog. A hajléktalan személyekkel szemben akkor van lehetősége fellépni a Városrendészetnek, ha bármilyen jogellenes tevékenységet fejtenek ki” – nyilatkozta a Városrendészet vezetője.
Kérte, hogy aki jogsértő magatartást észlel, hívja a +36 20/621-55-99–es ügyeletes számukat, mivel így tudják a helyszínt gyorsan megközelíteni a tettenérés érdekében és ebben az esetben tudnak hatékonyan intézkedni.
„A legnagyobb problémát a hajléktalan személyek által közterületen elhelyezett hulladék okozza, amelynek elszállítása – annak mennyisége miatt – anyagilag is komoly terhet ró a városra. A Kecskeméti Városrendészet a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft.-vel szorosan együttműködve igyekszik mindent megtenni az így keletkező hulladék mielőbbi elszállítása érdekében” – folytatta Német Zsolt.
Szerkesztőségünket még arról tájékoztatta, hogy folyamatos a járőrszolgálat a Széchenyiváros területén, amelynek során „minden nap kiemelt figyelmet” fordítanak a játszóterekre és a parkokra.
Hozzátette, a kábítószer-fogyasztást és a vagyon elleni bűncselekményeket érintő bejelentésekkel összefüggésben már több alkalommal sikeresen működtek együtt a Kecskeméti Rendőrkapitánysággal, a Széchenyiváros kapcsán is felvették a kapcsolatot a rendőrséggel egy esetleges közös fellépés kidolgozása érdekében.