fbpx

FRISS HÍREK

Bánk: Világot, itt! világot! A setétben – 230 éve született Katona József

- Advertisement -

230 éve, ezen a napon született Katona József drámaíró, a magyar drámairodalom kiemelkedő alakja, a Bánk bán szerzője. Jogot végzett, de műkedvelő színészként darabokat fordított, dramatizált Békési József álnéven. 1811-től bekapcsolódott a Második Pesti Magyar Játékszíni Társaság munkájába, többször is fellépett.

Amikor állandó épület és támogatás híján feloszlott a pesti színtársulat, Katona felhagyott a színészettel. Ügyvédi vizsgát tett, majd hazatért Kecskemétre és ügyésznek állt. Döntésében mindenbizonnyal az is közrejátszott, hogy 1819-ben a székesfehérváriaknak átdolgozta a Bánk bánt, de a cenzúra nem engedélyezte az előadást.

Bánk: Világot, itt! világot! A setétben

Katona Józsefet többi művét a „legelső nemzeti drámává” magasztosult Bánk bán némileg elhomályosítja. A színművek mellett jelentős költeményeket írt (Idő, Andal, Gyermek-kor), több tanulmány szerzője volt és értékes kutatásokat végzett Kecskemét város történetéről.

Katona József születésének 230. évfordulója alkalmából számos megemlékezéssel, kulturális eseménnyel készül Kecskemét városa.

November 11-én csütörtökön:

Hasonló cikkünk:  Összefogást hirdet az SOS Gyermekfalvak az elhagyott csecsemőkért

11.00 – ünnepi megemlékezés a Katona József Emlékházban

12.00 – koszorúzás a Katona József szobornál, közreműködnek a Katona József Gimnázium tanulói, beszédet mond Ramháb Mária Katona József díjas nyugalmazott könyvtárigazgató

17.00 – „él még Bánk” Dr. Tímár András színháztörténész előadása a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban, valamint dokumentumkiállítás nyílik „230 éve született Katona József” címmel, amelyet a Helyismereti Gyűjteményben tekinthetünk meg január végéig.

November 12-én pénteken

17.00 – kulturális program a Cifrapalotában: részleteket hallhatunk Erkel Ferenc Bánk bán című operájából Ujvári Gergely operaénekes, illetve Katona József Bánk Bán című drámájából Pál Attila színművész előadásában, megnyílik a „Bánk bán kora – a rejtélyes 13. század” című kamarakiállítás is. A témában dr. Rosta Szabolcs igazgató tart előadást.

A 2021/22-es ünnepi évadban a Kecskeméti Nemzeti Színházban két Bánk bán előadás lesz: egy operakeresztmetszet és egy balett.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Az egyik acélszobor már kint van, megkérdeztük, miért rozsdás

Kedd éjszaka állították fel a KÉSZ Holding Zrt. által a városnak adományozott két acélszobor közül az elsőt, a hatszöges...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...