Hoppál Péter lesz újra a kulturáért felelős államtitkár. Az alapján, hogy milyen kevés emléket hagyott maga után, amikor 2014 és 2018 között már volt ugyanebben a pozícióban, nagy izgalmakra nem kellene számítani.
Csakhogy a legutóbbi államtitkársága óta Hoppál lett a Fidesz egyik legaktívabb Facebook-harcosa, aki pont annyira tolja túl a legbutább mémek terjesztését, mint amennyire a rajongást a miniszterelnök felé.
A most 49 éves, eredetileg egyházzenész és karnagy, majd iskolaigazgató pécsi politikus országosan akkor lett ismert, amikor 2013-ban a Fidesz szóvivője lett. Ez a Fidesz esetében nem az a nagyon kreatív munka, eleget is tett a feladatnak: felmondta azt, amit előírtak neki, legyen az a tüntetőkre lövetésre személyesen utasító Gyurcsány Ferenc vagy a trafikokról szóló égbekiáltó hazugság. És bár ő maga is megpróbált azzal érvelni egy – a Bajnai Gordonról szóló hazugság miatt indított – perben, hogy pártszóvivőként csak szolgaian felolvassa az elé tett sajtóanyagokat, a Kúria jobb véleménnyel volt a mindenkori Fidesz-szóvivőkről, de legalábbis Hoppálról, mert úgy ítélték meg, hogy „szuverén személyiség, saját gondolatokkal, meggyőző érvrendszerrel”, így felelős a szavaiért is.
Ha maradt volna szóvivő, minden bizonnyal ő lett volna az első, akik mémekkel válaszol sajtótájékoztatón a kérdésekre. De mielőtt ez megtörténhetett volna, jött az első kulturális államtitkársága.
Nehéz összefoglalni, hogy milyen örökséget hagyott hátra az első államtitkársága alatt. Ő maga például szívesen hangoztatja, hogy
„Soha annyi kulturális fejlesztés nem volt a millennium óta, mint az én négy évem alatt.”
Amikor a komolykodó államtitkárságnak vége szakadt 2018-ban, akkor robbant be igazán Hoppál, a politikai filozófus. Volt miért rákapcsolnia. Hoppál a pécsi Fidesz vezetőjeként volt kénytelen átélni azt, hogy a 2018-as választáson a független Mellár Tamás elvitte a város egyik mandátumát, a 2019-es önkormányzati választáson pedig az ellenzéki polgármester-jelölt, Péterffy Attila győzött.
Hoppál egyébként nem szakadt el teljesen az Emberi Erőforrások Minisztériumától azután sem, hogy Kásler Miklós Fekete Péterre cserélte le. A kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos lett, ezért havi 1,3 milliót kapott az Emmitől.
A kampányban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Pécs főterén egyszerűen kihúzta a kábelt abból a kivetítőből, amelyen az ellenzéki jelöltek kampányfilmjeit adták. Arra, hogy miért tette, egészen kacskaringós válaszokat adott. Előbb azt mondta, hogy „polgári engedetlenségből” cselekedett, mert szerinte példátlan, hogy folyamatos menjen egy főtéri kivetítőn a politikai propaganda. Aztán módosított, és azt mondta, hogy a magyar kormánypárti sajtót ért nemzetközi baloldali hackertámadásra adott egyértelmű, de határozott választ.
De még ezen is változtatott, az MTI-nek küldött közleményében azt írta, hogy elnémította „azt a hazugságözönt”, amely a kivetítőből „folyamatosan ordított napok óta a védtelen járókelők fülébe, fertőzve az agyukat”. Majd nemrég újabb, minden bizonnyal nem utolsó magyarázatot adta a Magyar Nemzetnek nyilatkozva.
Eszerint ő ugyan elviselte, hogy az ócska baloldali propagandát sugárzó kivetítő csak úgy ontotta a hazugságokat, „de az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor az ’56-os baranyai hősök sajtótájékoztatót szerettek volna tartani a megyeházán. Arra akarták kérni ezek a tiszteletreméltó idős emberek a pécsi választókat, hogy a kommunistákkal jogfolytonos baloldal helyett Kővári Jánost és engem támogassanak. Csakhogy behallatszott a sajtótájékoztatóra kijelölt terembe a propagandát árasztó hangszóró. Méltatlan lett volna, ha nyolcvanöt-kilencven éves, Kádár börtöneit megjárt hősöknek ilyen hazugságok hangzavarában kell beszélniük, úgyhogy kimentem, és arra kértem a kivetítőre vigyázó biztonsági őrt, hogy legalább erre a kis időre állítsák le. Azt mondta, nem teheti, a főnöke pedig rám nyomta a telefont, úgyhogy intézkedtem. A jegyzőkönyv kedvéért: nem rongáltam meg semmit, csak széthúztam három kábelt”.
Mindenesetre a választókerületi választási bizottság az akcióért megbüntette félmillió forintra, de egy szinttel feljebb a Nemzeti Választási Bizottság 20 ezer forintra mérsékelte a büntetést. Egyébként most már kimondottan büszke a választási szabályok megsértésére. Hoppál Péternek csak Hoppál Péter lehet a kihívója, ha apró figyelmességekkel lehet jelezni a feltétlen lojalitást.
via 444.hu