2022-ben egyedül a bolgárok éltek rosszabbul a magyaroknál – derült ki az Eurostat most frissített adataiból. Fogyasztásra az uniós átlag 71 százalékát költöttük, míg a bolgárok 69 százalékát. A bolgárok viszont nagyot hajráznak, így mostantól valós a veszély, hogy idén már ők is megelőznek minket, vagyis a magyarok lesznek a legszegényebbek az EU-ban.
2021-hez képest a magyar adat egy százalékpontot javult, ám az idei rekordmagas infláció miatt összeomlott a magyar lakosság fogyasztása, a kiskereskedelem forgalma ugyanis 10 százalékkal csökkent. Az EU más országaiban nem volt ilyen erőteljes inflációs és fogyasztási sokk, így reális annak az esélye, hogy a 2023-as adatok alapján az utolsó helyre kerülünk, ám ez leghamarabb fél év múlva derülhet ki.
A több mérési módszer között az egyéni fogyasztás mérése az egyik legjobban használható mutató jólét, illetve a szegénység mérésére. Az Eurostat az uniós országok fogyasztási adatait vásárlóerőparitáson számolja, amely kiegyensúlyozza az árfolyamkülönbségből és az eltérő árszínvonalból fakadó eltéréseket, vagyis a tényleges fogyasztást mérik.
E számítások szerint 2022-ben Luxemburgban volt a legmagasabb az egy főre jutó fogyasztás, itt az EU átlagának 138 százalékát költötték magukra a polgárok. Őket követi Ausztria és Németország az uniós átlag 118 százalékával.
Hátulról vizsgálva a rangsort Bulgária található az utolsó helyen az uniós átlag 69 százalékával, második legszegényebb ország Magyarország lett az uniós fogyasztás 71 százalékával, majd alulról a harmadik leggyengébb adatot Horvátországban és Lettországban mérték 76-76 százalékkal.
Románia már fényévekre van a magyar fogyasztási adatoktól.
Ott a tavalyi adatok alapján az uniós átlag 86 százalékát költötték el, ami már nincs is egy ligában a magyar 71 százalékos adattal. Románia gazdasága az elmúlt években erőteljes felzárkozást mutatott, ez érzékelhető a román fogyasztási adatokon is. Az országban idén is lényegesen alacsonyabb volt az infláció, de gazdasága is gyorsabban növekszik a magyarnál.
Az Orbán-kormány célkitűzése szerint 2030-ra hazánknak Európa öt legélhetőbb országa közé kell tartoznia. A másik célkitűzés az, hogy erre az időpontra érje el a magyar gazdaság Ausztria fejlettségének 90 százalékát. A fogyasztási adatokat látva ezek a célok irreálisak. A jelenlegi felzárkózási szintet tartva közel 50 év alatt érhetnénk utol Ausztriát. Egy fokkal reálisabb cél lenne a román gazdaság fejlettségének megközelítése, ám ehhez is komoly erőfeszítéseket kellene tennie a magyar gazdaságpolitikának.
via Népszava