- Izsák polgármester választásra készül szeptember 20-án, mert a független Kutas Tibor lemondott, miután a kocsiját megrongálták. A helyiek is csak találgatnak, sokan úgy vélik, hogy egy betört szélvédőnél több minden is történhetett.
- A választáson mindenesetre újra visszatérhet a tavaly ősszel, 21 év után leváltott fideszes Mondok József, akit költségvetési csalással és közokirat-hamisítással vádolnak, amiért több tízmilliós uniós támogatásból vendégházat épített, amibe végül maga költözött be.
- A volt polgármester, aki civilben középiskolai tanár úgy meséli el politikai bedarálását, mintha egy Móricz regényben lenne. Emlékeznek? Egy alföldi városban a dzsentri urak nagy pazarlással építettek egy sertéstenyésztőt…
- Kutas Tibort azzal is támadták, hogy nem volt főállású polgármester.
- A város vezetését ideiglenesen Végh Tamás független alpolgármester vette át, aki abban a Kutas-féle csapatban nyert tavaly ősszel mandátumot, amely többséget szerzett a Fidesszel szemben.
- Hogy kik közül lehet választani, egyelőre nem tudni. Mondok József indulását sokan biztosra veszik. A Kutas-féle csapat még nem nevezte meg a jelöltjét.
Kutas Tibor lemondása mögött ott ólálkodott a korábbi 20 évben megszerzett kiváltságokhoz való ragaszkodás – olyan ez, mint egy Móricz regény
Kutas Tibor lemondását követően az Izsáki Hírekben írta meg, hogy megválasztásának estéjén sem volt sok illúziója, hogy könnyű lesz 21 év után
„váltani a beidegződéseken, a megrögzött kevéssé jó gyakorlatokon, a kényelmesen belakott pozíciókon”.
A függetlenként megválasztott polgármester úgy fogalmaz, hogy
„egy hónap után Izsák történetében egyedi módon – hitelesítés, előzetes hivatalos bejelentés nélkül – nyomásgyakorló aláírásgyűjtés indult. Egymás megértése helyett a másik eltiprása került fókuszba, s itt nyilván rajtam volt a célkereszt.”
Kutas Tibor kiemelte, hogy legfontosabb feladatának tartotta a pénzügyi stabilitás megteremtését, illetve a helyi fejlesztések hátterének a biztosítását. Két pályázatba csöppent bele – és ahogy azt írja – az egyikbe a közbeszerzés elején, a másikba a közbeszerzés után és ekkor szembesült a 130 millió forintos hiánnyal, amikhez a hiányzó önrészeket, összesen 37 millió forintot, el is különítették.
A volt polgármester a személyét ért politikai támadások kapcsán azt a következtetést vonta le, hogy az összefüggésben áll ezekkel a korábban rosszul kezelt pályázatokkal. A civilben középiskolai tanárként dolgozó Kutas Tibor továbbá azzal magyarázza döntését, hogy
„ebben a nyolc hónapban csapódtak le a korábbi évtizedek helyi történéseinek maradványai. A felgyülemlett harag, a korábbi megalkuvások okozta rossz érzések kompenzációi, a szolgalelkűségből való szabadulás adta lehetőségek azonnali kipróbálása, a megszerzett kiváltságokhoz való ragaszkodás.”
És mit gondolnak a helyiek?
Kutas Tibor és Mondok József sem volt főállású polgármester – ez is gond lett volna?
Voltak olyan helyi vélemények, hogy a polgármesterség egész embert kíván. Kutas Tibor megválasztását követően azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy középiskolai tanári állását nem adja fel és a városvezetői munkáját társadalmi megbízatású polgármesterként látja el, vagyis jóval kevesebb pénzt vesz fel pozíciója után. De valójában Kutas Tibor nem azért lett társadalmi megbízatású polgármester, hogy ne kelljen feladnia a tanári állását, hanem mert az összeférhetetlenségre vonatkozó előírások szerint főállású polgármester nem lehet gazdasági társaság ügyvezetője. És Kutas Tibor egy céget vezet, amit, mint arról nyilatkozott:
„nem szerette volna eldobni azt, amit az elmúlt 28 évben felépített, másrészt ha nem égeti fel a hidakat, akkor a közéleti szerep nem válhat egzisztenciális kényszerré”.
Mellékszálként az index.hu jegyezte meg, hogy 2015-től Mondok is társadalmi megbízatású polgármester volt, mert saját nevében pályázott trafikkoncesszióra, és azt meg is kapta az általa már több mint két évtizede üzemeltetett városközponti benzinkútra.