Az Európai Parlament kulturális bizottsága csütörtökön új jogszabály-tervezetet szavazott meg a tömegtájékoztatás szabadságáról. A tervezet védené a médiaszolgáltatók tényleges szerkesztői szabadságát, és megtiltana bárminemű beavatkozást vagy nyomásgyakorlást a médiára és az újságírókra nézve. Független lenne az Európai Bizottságtól az új uniós médiahatóság, és saját jogkörben léphetne, valamint dönthetne a kérdéses esetekben.
Szabályoznák a kormányzati források mértékét egy médiaorgánum működésében, valamint az állami hirdetések vállalatok közötti elosztását is. Az új jogszabály szerint tilos lenne például újságírókat arra kényszeríteni, hogy kiadják a forrásaikat, nem férhetnek hozzá a titkosított tartalmaikhoz, és nem vethetnek be ellenük kémprogramokat – olyat, mint az elhíresült Pegasus.
Az Európai Parlamentnek is állást kell foglalnia a tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai jogszabályról, ezután kezdődhetnek az egyeztetések az Európai Unió Tanácsával, ahol a tagállamok szakminiszterei ülnek. Az elfogadásra szűk egy év marad a jövő júniusi EP-választásig, amit nagyobb szünet követ az intézményi átrendeződések miatt. Az addig el nem fogadott tervezeteket akár ejthetik is.
Bocskor Andrea, a bizottság magyar tagja egyike volt a három nemmel szavazónak. Facebook-bejegyzésben fejtette ki véleményét a törvénytervezetről:
„Sorosék újabb támadásával szemben meg kell védeni a magyar nyilvánosságot! Az uniós médiatörvény javaslata ismételten egy súlyos beavatkozási kísérlet a tagállamok szuverenitásába”.
Azzal indokolta a nem szavazatot, hogy szerinte a tagállamok joga és felelőssége szabályozni a nyilvánosságot; és a rendelettervezet arra irányul, hogy a „háborúpárti és migránssimogató híradásoktól” és „genderpropagandától” eltérő hang és vélemény ne jelenhessen meg.
via 444