A Nézőpont Intézet tartalomelemzést végzett, amelyben 19 magyar nyelvű, részben külföldi forrásból finanszírozott sajtótermék 2025. január 1. és május 14. között megjelent cikkeit vizsgálta az ukrán–orosz háborúval és Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban. A kutatás célja annak feltérképezése volt, hogy ezek a médiumok milyen mértékben közvetítik Ukrajna érdekeit, illetve mennyiben terjesztenek ukrán propagandát.
Elemzésük körébe került a Kecskeméten, az Áramlat Alapítvány által kiadott KecsUP Hírek független online újság, amely a város életéről, történéseiről tudósít. Felhívja a figyelmet a város és környezete mindennapi életére, a helyi sajtó által elhallgatott dolgokra. Márciusban az újság egy interjút kért tőlem Garaczi János egykori MTI-s újságírótól, amelyből végül egy nagyinterjú született.
Az interjú bekerült a Nézőpont Intézet azon 240 cikke közé, amely a cenzorok szerint „egyértelműen Ukrajna érdekeit voltak hivatottak közvetíteni a magyar közvéleménynek, így ukrán vonatkozású álláspontjuk befolyásolására voltak alkalmasak”.
Természetesen, ha egyetlen olvasót is befolyásoltam az interjúban elmondott véleményemmel, akkor annak örülök, mert azt jelenti, hogy sikerült valakit a megtámadott fél mellé állítani, mert egy humanista, gondolkodó ember álláspontja nem lehet más!
Az interjúban egyértelműen a saját álláspontomat és véleményemet mondtam el, az újság semmilyen módon nem foglalt állást ezzel kapcsolatban.
Az interjú nagyon hosszú, ezért csak az ukrajnai háborúval kapcsolatos véleményem néhány mondatát idézem:
„Ami Orbán Viktor politikáját illeti, számomra elfogadhatatlan, hogy a szélsőjobboldalra terelte a Fideszt és saját táborát, miközben korábban a liberális internacionálé alelnöke volt nyolc éven át. Az orosz-ukrán háborúban tanúsított állásfoglalása is taszító és embertelen, amit aligha hittünk volna el korábban. Véleményem szerint, amíg Ukrajna háborúzik, támogatni kellett volna, hogy csatlakozhasson az unióhoz, mert akkor a támogatás feltételeként lehetett volna követelni, hogy az ott élő magyarok megkapják a megfelelő jogaikat. Most pedig, miközben a Fidesz szidja Kijevet, elvárja, hogy tegyenek valamit.”
Nos, ez ukrán propaganda a Nézőpont Intézet, pontosabban a Fidesz szerint. Természetesen az ukránokkal vagyok szolidáris, együttérzően gondolok az Oroszország agressziója miatt szenvedő családokra, a mérhetetlenül sok harctéri áldozatra, de ugyanúgy sajnálom az elesett orosz katonákat és családjaikat. Szerintem minden gondolkodó ember hasonlóan érez, ezért csak sajnálni tudom azokat, akiket az orbáni propaganda megfertőzött. Természetesen a Fidesz, pontosabban Orbán Viktor oroszbarát, a kárpátaljai magyar kisebbség érdekeit semmibe vevő politikája, többek mellett alapvetően hozzájárult ahhoz, hogy másfél évvel ezelőtt kiléptem a Fideszből, megszakítva minden kapcsolatot velük.
Nyugdíjazásom előtt 14 évig voltam az MTI megyei tudósítója, tisztában vagyok a sajtóműfajokkal. Szigorúan a tényközlésre szorítkozhattunk a hírügynökségnél.
A KecsUP-nak adott interjúban a véleményemet mondtam el, de úgy tűnik, ma Magyarországon a véleménynyilvánítást is a tiltás kategóriájába sorolja a kormány, ha az eltért a Fidesz (Orbán) hivatalos álláspontjától.
Természetesen elismerem, hogy nagy befolyással bíró emberek véleménye is hatással lehet az őt figyelő emberekre, csoportokra. De én nem vagyok nagy befolyással bíró ember, hiszen 9 évvel a nyugdíjazásom után, 72 évesen már nem vagyok egy véleményvezér, egyre távolabb húzódom a politika világától. Természetesen véleményem az van, de nem hiszem, hogy ez már bármilyen befolyással bírna.
Véleményem szerint a Nézőpont Intézet sajtóközleménye és megállapításai nevetségesek, olyan időszakot hoznak vissza, amikor még véleményt sem lehetett mondani vagy írni. Az általuk cenzúrázott anyagok kitűnő táptalajt biztosítanak, a véleményem szerint ÁVH-t idéző Szuverenitásvédelmi Hivatal munkájához.
Az ukrajnai háborúról néhány tényt szeretnék leírni, amit MTI tudósítóként is leírhattam volna.
- Ukrajna 1994 végén a Budapesti Memorandumban lemondott 1700 atomtöltetéről, ezért az aláírók, Oroszország, Nagy-Britannia és az USA biztosították Ukrajna, Fehéroroszország és Kazahsztán függetlenségét és szuverenitását.
- 2022-ben Oroszország támadta meg, hitszegő módon Ukrajnát, tehát Oroszország az agresszor.
- Ukrajna – Orbán miniszterelnök szavaival ellentétben – nem egy Ukrajna nevű terület, hanem egy önálló, független ország, magyar kisebbséggel.
- A mindenkori magyar kormánynak kötelessége a határon túl élő magyar kisebbség érdekeit figyelembe véve politizálni, ezért mindenkor köteles fenntartani a kétoldalú kapcsolat és párbeszédet.
Általában egy háborúval kapcsolatban az a határozott véleményem, hogy aki az agresszort támogatja, az a háborúpárti. Aki a védekező országot segíti, az elemi emberi és humanitárius kötelességét teljesíti. Ha valaki komolyan békét akar, akkor az agresszort kell rávennie a harcok befejezésére. A megtámadott ország nem tehet mást, mint védekezik! Az nem fér bele az én logikámba, hogy felszólítom a védekező országot és az őt támogató országokat, hogy fejezzék be a háborút! Tehát a megtámadott ország adja meg magát?
Utolsó megjegyzésként: Nézőpont Intézet Közvélemény-kutató Nonprofit Kft. oldalát megnézve, némi önkritikát gyakorolhatnának, mert csak a kormány álláspontját védő, megerősítő anyagok olvashatóak az oldalain. Márpedig így nehéz egy pártatlan vizsgálatként megítélni az anyagaikat. Ha egy pártatlan intézmény lenne, akkor azt a mérhetetlen orosz propagandát is vizsgálnia kellene, amit az Orbán-rezsim és a közpénzből milliárdokkal támogatott propaganda médiája és újságírónak nem nevezhető bértollnokai folytatnak.
Garaczi János újságíró
———
A Vélemény rovatunkban megjelent írások nem feltétlenül egyeznek a szerkesztőség álláspontjával. Van véleménye? Szeretné másokkal is megosztani? Írjon nekünk a szerkesztoseg@kecsup.hu címre.