Elfogadhatatlannak tartják az alapítványokba kiszervezett egyetemek rektorai, hogy az Európai Bizottság felfüggesztette ezen egyetemek esetében az Erasmus programot. Arra hivatkozva, hogy összeférhetetlennek tarja az Unió, hogy ezekben az alapítványokban kormánypárti politikusok ülnek. És bár alapítványi egyetemek ezek, mégis állami finanszírozásban is részesülnek. Nyilvánvalóan ennek hatására, megkezdődött az élvonalbeli politikusok kivonása ezekből az alapítványokból, de az Uniónak ez nem elég. A legújabb brüsszeli álláspont szerint „nem elég minisztereket, államtitkárokat és helyetteseiket kirakni a vagyonkezelő alapítványok vezetéséből, távozniuk kell onnan a parlamenti képviselőknek, állami hivatalok vezetőinek és általában a köztisztviselőknek is. Ha a köztisztviselők lemondanak állami pozíciójukról, két évig akkor sem lehetnének kuratóriumi tagok. Polgármesterekre nem vonatkozna a tiltás” – írtuk a 444.hu alapján.
Rektorok: Nincs politikai nyomásgyakorlás
Most az alapítványokba kiszervezett egyetemek rektorai, így a kecskeméti Neumann János Egyetem rektora is levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez. Szerintük
„példa nélküli, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján kihirdetett, és azonnal hatályba is léptetett tanácsi határozat – amely kizárja az egyetemek 182 ezer hallgatóját és 18 ezer oktatóját, kutatóját az Erasmus+, Horizont Európa és további direkt uniós finanszírozású programokból – modellváltott egyetemek vezetőinek, közösségének előzetes megkeresése, véleménykérése nélkül született meg”.
Még hozzáteszik, hogy „az elmúlt évek során a magyar egyetemek az új modellben versenyképesebbek lettek”. A levélben von der Leyentől kérik a helyzet azonnali rendezését, valamint „a közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét”.
A rektorok szerint az új működési modellben „a fenntartó alapítványok részéről politikai nyomásgyakorlás nem merül fel” – írja a 444.hu.
Bayer az Unió illetékeseiről: Büdös dán szörnyeteg, ratyi francia és dzsigoló digó
Közben Orbán Viktor egyik hangos magyarhangja, a Fidesz 5. számú tagsági könyvének tulajodonosa, Bayer Zsolt a tőle megszokott stílusban szemlélteti, hogy a fideszes holdudvar mit gondolhat erről az ügyről is, és alapvetően mit gondolhat a nyugati világról és az Európai Unióról. Ezt írja:
„Brüsszel, EU, Washington, Nyugat – ezeknél undorítóbb, aljasabb, ocsmányabb farizeus gazembereket lámpással kell keresni. S hogy a lényeget ne veszítsük szem elől: mi közük van ezeknek a magyar oktatási rendszerhez, óvodától egyetemig? Hát semmi…
Beszéltem az egyik résztvevővel – ezt hallgassák meg: az Európai Bizottság egy órás meghallgatáson vett részt 21 magyar egyetemi rektorral. A videókonferencián a 21 magyar rektorral szemben hárman ültek: Egy mosdatlan, ápolatlan dán szörnyeteg, még képernyőn keresztül is érződött a szaga. Egy ratyi francia, meg egy dzsigoló digó.
Bayer megjegyzi (mintegy összehasonlítva a fent minősített nyugati szereplőket), hogy a szovjetek kis kócos ministránsfiúk voltak. De nem csupán a Fidesz közelében ilyen a megítélése Brüsszelnek, az EU-nak, Washingtonnak és a Nyugatnak. Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott, hogy
Brüsszel egy útszéli zsarolóvá vált.
Úgy tűnik tehát, hogy a magyar kormány továbbra is teljes vállszélességgel „háborúzik” azzal az Európai Unióval, amelynek Magyarország a tagja, és amelytől olyan jelentős támogatásokat kapott, hogy bőven volt mivel kampányolni az önkormányzati és parlamenti választások előtt. Még Kecskeméten is, ráadásul megtévesztő módon, a Fidesz és a kormány sikerének mutatva be a fejlesztéseket.