Aki nem tudja hol van Soltanli, az most térképre helyezheti a fejében, ugyanis Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten bejelentette:
A legnagyobb magyar építőipari vállalatokból álló konzorcium építheti újjá jövő évtől a Hegyi-Karabah térségében fekvő Soltanlit, az erről szóló terveket az azeri kormány elfogadta, a szerződések egy részét már aláírták.
A két kormány rendkívül elkötelezett a kapcsolatok folyamatos fejlesztése iránt – szögezte le Szijjártó az azeri gazdasági miniszterrel, Mikayil Jabbarovval közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Szijjártó hihetetlennek tűnő törekvésnek nevezte a 2010-es évek elején megindított, az energiabiztonság javítása érdekében létrejövő földgázszállítást Azerbajdzsánból Magyarországra – mára ez valósággá vált.
100 millió köbméteres szállítási és 50 millió köbméteres bértárolási szerződést kötöttek a felek, a mennyiség növeléséhez ugyanakkor nem pusztán magyar és azeri elkötelezettségre, hanem európai uniós lépésekre is szükség van a délkelet-európai energetikai infrastruktúra fejlesztése terén.
„Felszólítjuk az Európai Uniót, hogy az energiadiverzifikációra vonatkozó törekvései ne merüljenek ki a tagállamok noszogatásában, hogy ennél eklatánsabb és kézenfekvőbb kifejezést ne használjak, hanem Brüsszel is lépjen, és adjon pénzügyi forrást ahhoz, hogy a földgázszállítási infrastruktúra kapacitásának növelésével Magyarország és más közép-európai országok is növelhessék az Azerbajdzsánból szállított földgáz mennyiségét” – mondta a külügyminiszter.
Szóba került az azerbajdzsáni irányú magyar export, ami az idei év első felében 3,5-szeresére nőtt, értéke már jelentősen meghaladta a tavalyi év egészét.
„Mi akkor kezdtünk kapcsolatokat építeni Azerbajdzsánnal 2010-ben, amikor Európában ezt nemhogy senki nem értette, nemhogy mindenki lesajnált minket emiatt, de még kritizáltak is minket. Most ehhez képest azt látjuk, hogy a nyugat-európai országok és az Európai Unió vezetői egymást lökdösik Bakuban egy-egy jó fényképért Aliyev elnök úrral” – fogalmazott Szijjártó.
Majd úgy összegzett, hogy Magyarország, a magyar emberek sokat profitálnak a kölcsönös tiszteleten alapuló, hosszú távú együttműködésből Azerbajdzsánnal.
via ATV