fbpx
0 C
Kecskemét
2025. január 21., kedd

FRISS HÍREK

Romlott-e a közbiztonság Alsószéktón és Szeleifaluban?

- Advertisement -

Az elmúlt hetekben egyre gyakoribbá váltak a lopások és betörések Alsószéktón és Szeleifaluban – posztolta a napokban Gyuris Dávid, a Szövetség önkormányzati képviselője, aki az ügyben nyílt levelet is intézett a polgármesterhez. Megkérdeztük a témáról Sipos Lászlót, a körzetben tavaly megválasztott kormánypárti képviselőt és a rendőrséget is.

Január 14-én – ahogy fogalmazott – „a helyiekkel történt egyeztetés után” – egy levelet küldött Gyuris Dávid, a Szövetség a Hírös Városért Egyesület (a közgyűlésbe listáról bekerült) önkormányzati képviselője Szemereyné Pataki Klaudia polgármesternek; ezt politikusi Facebook-oldalára is kiposztolta.

„Az Alsószéktó és Szeleifalu városrészek lakói nevében fordulok Önhöz a környékünkön tapasztalható közbiztonsági problémák miatt. Az elmúlt hetekben egyre gyakoribbá váltak a lopások és betörések, amelyek nemcsak anyagi károkat okoznak, hanem a lakosok biztonságérzetét is jelentősen aláássák” – írta az ellenzéki politikus, aki több javaslatot is tett.

Kérte, hogy a polgármester kezdeményezzen egyeztetést a Kecskeméti Rendőrkapitánysággal, és érje el, hogy a kritikus időszakokban – különösen az esti és éjszakai órákban – legyenek gyakrabban járőrök a városrészekben. Indítványozta egy közbiztonsági lakossági fórum összehívását, „ahol a rendőrség képviselői, az önkormányzat, valamint a helyi lakók közösen kereshetnek megoldást a problémákra, és tájékoztatást kaphatnak a helyzet kezeléséről”.

A Szövetség képviselője azt is fontosnak tartja, hogy az önkormányzat támogassa a polgárőrség toborzási kampányát és működését, akár anyagi forrással, akár eszközök biztosításával. Felvetette a közterületi térfigyelő kamerarendszer felülvizsgálatát és szükség szerinti bővítését a kiemelten veszélyeztetett területeken, valamint azt is, hogy az önkormányzat indítson olyan kampányokat, amelyek segítik a lakókat például biztonsági rendszerek telepítésében.

„A lakosok biztonságérzete és életminősége nem hagyható figyelmen kívül” – szólította meg Szemereyné Pataki Klaudiát a Szövetség képviselője, és kérte, hogy „haladéktalanul tegye meg a szükséges lépéseket, és tájékoztassa a közösséget arról, milyen konkrét intézkedések várhatók az ügyben”. Gyuris Dávid hangsúlyozta, kész részt venni az egyeztetésekben és a lakosság mozgósításában, hogy hatékony legyen a közös fellépés.

Fotó: Hraskó István

Megkeresésünkre annyit tett még hozzá a nyílt levélben foglaltakhoz, hogy az elmúlt hetekben hárman jeleztek neki betöréseket a Róna és Csárda utcák környékéről. Mint a Szövetség képviselője elmondta, tudomása szerint a tolvajok gépeket, bicikliket vittek el garázsokból, melléképületekből.

A témában posztolt az Alsószéktóért Egyesület hivatalos Facebook-oldala is.

„Lakókörnyezetünkben az utóbbi időben több olyan eset is történt, amellyel foglalkoznunk kell. A környezetünkben több helyen történt lopás, betörtek ingatlanokba. Kérünk mindenkit, hogy nyitott szemmel járjanak, gyanús embereket figyeljék és behatolás esetén, hívják a 112-es számon a rendőrséget. Védjük lakókörnyezetünket, lehetőség van csatlakozni a Polgárőrséghez is, ebben Sipos László körzetünk képviselője ad segítséget” – írta ki az egyesület.

Képernyőfotó

Az ügyben megkerestük Sipos Lászlót is (Fidesz-KDNP), ő a KecsUP-nak úgy nyilatkozott, nem tud Alsószéktón történt betörésekről, hozzá legalábbis nem jutott el ezekről információ, noha rendszeresen egyeztet a közel 60 fős tagságú Alsószéktó-Kisfái-Matkó Polgárőr Egyesülettel (melynek elődjét elmondása szerint 2000-ben ő alapította) és egy, a korábban a Városrendészetnél dolgozó, jelenleg nyugdíjas polgárőrrel is, aki rendszeresen járőrözik Szeleifaluban – de ő sem jelzett ilyen gondokat.

Hasonló cikkünk:  Új fejezetet írt a magyar operatörténetbe a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház (podcasttal)

„Ettől függetlenül lehettek ilyen betörések, de nincs tudomásom róla” – mondta Sipos László. Hozzátette: természetesen ha valós a probléma, a polgárőrség igyekszik segíteni, többször járőröznek majd a helyszínen, de érdemben a rendőrség tud intézkedni.

Nincs adata a városrészekről a rendőrségnek

Az utóbbi időszakban (elmúlt hónapokban-fél évben) hány betörés, lopás történt Alsószéktón és Szeleifaluban, mit vittek el az elkövetők, milyen értékben? Valóban elszaporodtak-e az ilyen típusú bűncselekmények a környéken, indokolt-e a fokozottabb rendőri jelenlét, és ha igen, tudja-e a rendőrség ezt biztosítani? – ezeket a kérdéseket küldtük el a megyei rendőr-főkapitányság sajtóügyeletének, Gyuris Dávid bejegyzésével együtt.

Róna utca / Fotó: Hraskó István

„Kecskemét egyes városrészeiben elkövetett jogsértésekre vonatkozóan nem áll rendelkezésünkre statisztikai adat. Jelenlegi adataink szerint Kecskeméten a korábbi évek azonos időszakához képest nem változott számottevő mértékben a vagyon elleni bűncselekmények száma és jellege” – válaszolta a rendőrség.

Javasolták azt is, hogy „a pontos statisztikai adatok tekintetében” használjuk az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztikát (ENYÜBS). Ez egy úgynevezett követő statisztika: a már lezárt eljárások számáról, nem pedig a folyamatban lévő ügyekről ad tájékoztatást. A rendőrség megjegyezte, hogy ennek logikai oka van: a folyamatban lévő ügyek száma a feljelentések/bűncselekmény-gyanús ügyek észlelését mutatják, amelynek végkimenetele sokféle lehet: akár nyomozás megszüntetés vagy felfüggesztés, vádemelés vagy közvetítői eljárás.

Az ENYÜBS-sel viszont mi ebben az esetben nem sokra megyünk, mert egyrészt az aktuális jelenlegi helyzetről nem tájékoztat, másrészt városrészekre nem lehet szűrni, és külön a betörésekre sem, azok együtt vannak a többi lopással.

Fotó: Hraskó István

Így jobb híján a 2022-re és 2023-ra vonatkozó, a kecskeméti rendőrkapitány által készített éves beszámolók adatait idézzük fel, melyeket korábban már megírtunk (a 2024-est még nem ismertették):

  • A Kecskeméten ismertté vált bűncselekmények között a legtöbb a lopás: 2023-ban 923-at regisztráltak (2022-ben 1013-at), ez az összes bűncselekmény közel 38 százaléka.
  • A 2015-ös negatív csúcshoz (471) képest több mint hatodára csökkent a lakásbetörések száma, 76-ot követtek el 2023-ban (2022-ben 87-et).

Tehát a lopások, betörések száma a statisztikák szerint csökkenő tendenciát mutat, de egy bűnbanda feltűnése és működése egy adott környéken jópár esettel ronthat az összképen.

„A Kecskeméti Rendőrkapitányság munkatársai a megyeszékhely városrészeiben folyamatosan, visszatérően – és szükség szerint – látnak el járőrszolgálatot a nap minden szakában” – írta a rendőrség, azt is hozzátéve: a városban működő, rendszeresen ülésező Közbiztonsági Fórum megállapításait figyelembe véve alakítják a rendészeti tevékenységet, a társhatóságokkal közösen.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy szavazattal győzték le a Fideszt a tiszakécskei időközi választáson – fellebbezés jöhet

Azért írtak ki új választást a 4-es egyéni választókerületben Tiszakécskén, mert a 22 éve fideszes Petrezselyem László képviselő –...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...