Csodálatos történetet adott közre a „világszínvonalú” és „teljesen felkészült” magyar egészségügy működéséről a Szoljon.hu portál.
A koronavírus miatt kórházba kerülő betegek egy része oxigénterápiára, súlyosabb esetben lélegeztetésre szorul. Laikusként sokan azt gondolhatják, hogy mindez rutinfeladat a kórházakban, ám vannak olyan kérdések, melyek egyedi megoldásokat igényelnek a szakemberek részéről.
A szolnoki Hetényi Géza Kórházban egy a kiskunhalasi mobil járványkórházból kapott ötletet alkalmaznak, amit Olaszországban látott egy halasi orvos. Dr. Juhász István, aki nemrég végzett tanulmányaival, jelenleg aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos Szolnokon, így mesélte el a különleges történetet.
– Amikor a betegek Covid-tüdőgyulladás, vagy bármilyen más okból olyan súlyos állapotba kerülnek, hogy hagyományos oxigénterápiával nem sikerül biztosítani a szervezetükben a megfelelő oxigénszintet, lélegeztetni kell őket. Ennek a hagyományos útja az invazív lélegeztetés, amikor a beteg légcsövébe egy műanyag tubust vezetünk, és ezen keresztül lélegeztetjük. Ehhez a beteget el kell altatni, ráadásul magának a lélegeztetésnek is súlyos szövődményei lehetnek, ezért ha lehetséges, próbáljuk elkerülni.
Ennek módszere a maszkos vagy NIV (non-invasive ventillation) lélegeztetés. Ilyenkor az arcra teljesen illeszkedő maszkon keresztül tudunk a betegnek magas oxigéntartalmú levegőt juttatni, illetve lélegeztetés közben a légúti nyomást is szabályozni. Ehhez nem kell elaltatni a beteget, az ezzel járó mellékhatások és a lélegeztetés szövődményei is elkerülhetőek – magyarázta dr. Juhász István.
– Vannak ilyen maszkok, ám egészségügyi kivitelben nagyon kevés van belőle és jelenleg szinte beszerezhetetlen. Normál körülmények között egy hónapban négy-öt betegnek van rá szüksége, most a járvány miatt előfordul, hogy naponta nyolcnak.
Az olaszoknál kezdték alkalmazni ezeket a snorkelezéshez használt búvármaszkokat. Nekünk ugye az kell, hogy a maszkba befújt levegő ne menjen ki, a búvárnak meg az, hogy ne menjen be a víz a maszk alá. A probléma tehát hasonló.
Úgyhogy bementem az egyik népszerű sportáruházba és vettem néhány maszkot.
Itt jött a következő probléma: a búvárpipa négyszögletes, a lélegeztető gép csöve pedig kerek – mondta el a doktor.
– Dr. Parham Chooromi kollégám elmondta, hogyan segítettek a tavaszi koronavírus-hullám alatt önzetlenül a helyi lakosok a 3D nyomtatott arcpajzsokkal, és így megtaláltam Ádám Csaba csapatát. Délelőtt beszéltünk, délután pedig a kezembe adták a kész megoldást – tette hozzá dr. Juhász István szakorvos.
Az első használható prototípust tizenkét órán belül megcsinálták.
„Jó érzés látni, hogy eredménye van annak a munkának, amiben kis részben mi is segíthettünk” – mondta Ádám Csaba 3D nyomtatási szakember.
Dr. Juhász István úgy tudja, az országban már több helyen is alkalmazzák a módszerüket.