Január 31-én, hétfőn a munkabeszüntetésben részt vevő kecskeméti iskolákban kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, számoltunk be a hírről a kecsup-on néhány nappal ezelőtt. A fő követeléseik a pedagógusok kötelező oltásáról szóló rendelet visszavonásáról és a bérrendezésről szólnak. Hiába tárgyaltak erről hetekig, nem jutott eredményre a kormánnyal folytatott egyeztetések során a két pedagógus szakszervezet, a PDSZ és a PSZ közös sztrájkbizottsága.
Pontosan nem tudni előre, hogy melyik kecskeméti iskolákban függesztik fel a tanítást. Információink szerint munkabeszüntetésre kerül sor a Corvin Mátyás, a II. Rákóczi Ferenc, a Lánchíd Utcai, a Vásárhelyi Pál, a Hunyadi János általános iskolákban, a Bányai Júlia Gimnáziumban.
A sztrájk alatt tanítás nem lesz, de gyermekfelügyelet igen
Az EMMI és a szakszervezetek között arról is vita van, hogy mi számít ilyenkor elégségesnek minősülő szolgáltatásnak az iskolákban. A kormány azt szeretné, hogy a pedagógusok a mindössze kétórás sztrájk alatt is tartsák meg az óráik egy részét, vagyis úgy sztrájkoljanak, hogy miközben dolgoznak, pénzt sem kapnak.
A szakszervezetek álláspontja ezzel szemben az, hogy a sztrájk alatt gyermekfelügyeletet tartanak az iskolákban, de nem tanítanak. Ezt a bíróság első fokon meg is erősítette pénteki ítéletében, amiről a PSZ és a PDSZ így számolt be:
„A bíróság nekünk adott igazat a még elégséges szolgáltatás ügyében, tehát kimondta végzésében, hogy jogszerű lesz a PDSZ és PSZ által benyújtott szabályok szerint a hétfői sztrájk” – írja a két nagy pedagógus-szakszervezet.
Az EMMI erre kontrázott rá egy közleménnyel, hogy az elsőfokú bírósági végzés akkor lehetne jogerős, ha egyik fél sem fellebbezne. A szakszervezetek a bíróságnak bejelentették, hogy lemondanak a fellebbezés jogáról, tehát a kormányoldalon múlik, hogy hétfőre a végzés jogerőre emelkedik-e.
Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja szerint az első fok már elég a sztrájk lebonyolításához, és „a végzés bizonyítja, hogy a szakszervezetek mindent megtettek annak érdekében, hogy törvényes keretek között szervezzék meg a sztrájkot.”
Hétfőn sztrájkba lépnek
A pedagógusok hétfőn reggel két órás országos figyelmeztető sztrájkot tartanak, köztük több kecskeméti iskolában sem lesz tanítás, csak gyermekfelügyelet. A szakszervezetek közel 50 százalékos részvételi arányra számítanak. Az érdekvédelmi szervezetek által indított online petíciót eddig több mint 50 ezren írták alá.
Eközben más szakszervezetek és civilek is kiálltak az oktatásban dolgozók sztrájkja mellett. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) szolidaritási autós felvonulást szervez január 31-én, a pedagógusok figyelmeztető sztrájkjának napján, melyhez a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) is csatlakozik. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ) és a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ) nyilatkozatban állt ki a pedagógussztrájk mellett. A Szülői Hang nevű civil szervezet szolidaritásra hívta a szülőket is, hogy segítsék a sztrájkoló pedagógusok munkáját.
Január 31-én figyelmeztető sztrájkkal készülnek a pedagógusok, a határozatlan idejű sztrájkot pedig március 16-ára tervezik, amennyiben a figyelmeztető sztrájk hatására követeléseik nem teljesülnek.
A PDSZ és a PSZ követelései a következők:
- A PDSZ és a PSZ által létrehozott sztrájkbizottság követeli a kötelező oltásról szóló 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet módosítását, valamint a megállapodásig, de legalább egy hónapig a kötelező oltásról szóló rendelet végrehajtásának felfüggesztését! A munkavégzés ne legyen pusztán a koronavírus elleni védőoltás felvételéhez kötött! A munkahelyi feladatellátás ne csak oltás felvételével, hanem érvényes védettségi igazolvánnyal vagy megfelelő szintű védettség laboratóriumi eredménnyel történő igazolásával is lehetséges legyen. Ennek hiányában a munkavállaló munkahelyi foglalkoztatása rendszeres munkahelyi és ingyenesen biztosított teszthez köthető. A közös sztrájkbizottság követeli annak visszavonását is, hogy a nem állami intézményekben a kötelező oltás bevezetéséről a polgármesterek és a munkáltatók határozzanak, ezáltal a döntés felelősségét a kormány olyan szereplőkre hárítsa, akik ehhez sem országos, sem területi járványügyi adatokkal, sem pedig megfelelő szaktudással nem rendelkeznek.
- A pedagógus-előmeneteli rendszer szerint besoroltak garantált illetménye 2022. január 1- jétől – a kormány által ajánlott 10 százalékon felül – további 45 százalékkal emelkedjen!
- Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye, a költségvetési törvényben meghatározott közalkalmazotti fizetési osztályok első fokozatának összege – a fizetési fokozathoz tartozó legkisebb szorzószámok megtartásával – 2021. szeptember 1. napjával emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130%-ára!
- A pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak kötelező óraszáma a 2022/2023-as tanévben heti 24 óra, az osztályfőnökök kötelező óraszáma heti 22 óra legyen. Az ezt követő tanévtől a kötelező óraszám csökkenjen a korábbi, közoktatási törvény szerinti kötelező óraszám mértékére!
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek- vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre!