fbpx
2.1 C
Kecskemét
2024. november 22., péntek

FRISS HÍREK

Totális ellenőrzés alá vonnák a kultúrát, a kormány szerint csak az átláthatóság a cél

- Advertisement -

A kulturális feladat ellátásról szóló új törvény végleges tervezete szerint totális központosítás jöhet, egy-egy intézmény alá rendelnék a vármegyei kulturális intézményeket, bevezetik az országos ellenőrzési és minősítési rendszert – írja a Telex az Indexre hivatkozva.

Demeter Szilárd, a Nemzeti Múzeum főigazgatója március végén megerősítette a Telexnek, hogy valóban van egy ilyen tervezet, amelyet a miniszter szeretne széles körben megvitatni, de ami tudomása szerint még nem került semmilyen kormányzati fórum elé. Így szerinte „a szivárványszínű repülő egyszarvúak anatómiájáról is beszélhetünk, csak nem tudjuk a tények alapján verifikálni az állításaink igazságtartalmát. Minden hídon akkor megyünk át, ha odaérünk” – közölte.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, az a szándéka, hogy „legyen egy egységes, átlátható és arányos kulturális törvény”. Hozzátette, a szabályozásra azért van szükség, mert jelenleg egy „szétesett kulturális szabályozási rendszer van” Magyarországon, ahol egyes területeken részletesen ki van dolgozva a rendszer, más részeken meg egyáltalán nincs.

Az Index birtokába jutott végleges tervezet szerint három törvényt vált ki az új szabályozás, egységes rendszerbe helyezi a múzeumi, könyvtári, közművelődési, előadó-művészeti és alkotóművészeti területeket, és majd ehhez igazodik a támogatási, a szakmai koordináló és ellenőrzési rendszer.

Hasonló cikkünk:  Mészáros Lőrinc cégének vezetője a kormány gazdaságpolitikájára panaszkodott

A tervezet szerint a vármegyei hatókörű városi színházak a Nemzeti Színház, a zenekarok a Nemzeti Filharmonikusok, az alkotóművészek a Petőfi Kulturális Ügynökség, a táncszervezetek a Nemzeti Táncszínház, a könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtár, a múzeumok pedig a Magyar Nemzeti Múzeum ellenőrzése alá kerülhetnek. Az ellenőrzés azt jelenti, hogy a vármegyei intézményeknek a stratégiai tervet, munka- vagy üzleti tervet, szolgáltatási tervet és a beszámolót a kijelölt központi intézménynek küldenék el jóváhagyásra.

A törvénytervezet szerint a vezetőválasztást is egységesítik: a pályázati eljárások tekintetében egységes eljárásrendet vezetnek be, ugyanakkor pályázat nélkül is lehetőség nyílik vezetőválasztásra.

Arról is központilag döntenének, milyen könyvek kerülhetnek a települések közösségi tereibe. Erről az újonnan létrehozott Nemzeti Könyvkultúra Kuratórium döntene, amely az Országos Széchényi Könyvtár szervezeti egységeként működik majd. A cél, hogy „egységes, értékelven működő települési könyvellátást” hozzanak létre.

A tervezet szerint „létrejön továbbá egy országos kulturális szakmai ellenőrzési rendszer, amely az állami kulturális feladatellátást, a közpénz hatékony, szakmai elvű felhasználását, valamint a szakmai feladatellátást ellenőrzi”.

Az új törvény a tervek szerint 2025. január 1-jén lép hatályba, a tervezet melléklete szerint az előterjesztés előtt még több szakmai szervezettel, többek között a Magyar Teátrumi Társasággal és a Magyar Állami Operaházzal is egyeztetne a minisztérium.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy csomó drágítás jöhet Kecskeméten: ha megszavazzák, többet kell majd fizetni a nyugdíjas otthonokért, a gyermekétkeztetésért, az önkormányzati bérlakásokért is

Nagy díjemelés-csomagról szavaz a kecskeméti képviselő-testület november 28-ai ülésén. Az előterjesztések már fent vannak az önkormányzat honlapján, ezeket átnézve...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...