„A hatályos jogszabályok alapján a területért felelős miniszter, Lantos Csaba hatásköre a víz- és csatornadíjak megállapítása. A jelenlegi lakossági díjak 2013-ban 10 százalékkal csökkentek és azóta változatlanok, míg a nem lakossági kategóriában is ennyi ideje változatlan a díjak mértéke – közölte a KecsUP megkeresésére Kurdi Viktor, a Bácsvíz Zrt. elnök-vezérigazgatója. Ebből szerinte könnyen belátható, hogy jelenleg az országban a víziközmű szolgáltató cégek víz- és csatornadíjakból származó árbevétele egyre kevésbé fedezi a szolgáltatások biztosításához szükséges indokolt költségeket. Így amennyiben e tendenciában pozitív változás következik be, az szerinte magában hordozza majd a szolgáltatási biztonság és működési színvonal emelkedésének a lehetőségét.
A Bácsvíz Zrt.-t a KecsUP azután kereste meg, hogy az elmúlt hetekben többször lehetett hallani arról, hogy egy új és egységes vízdíjrendszer kialakításán dolgoznak az Energiaügyi Minisztériumban, amiről már ősszel dönthetnek a parlamentben. Az előzetes tervek szerint felújítanák az elöregedett ivóvízhálózatot, és szinte biztosnak látszik, hogy a jelenleg településenként eltérő vízdíjakat is egységesítik majd.
Szabó Iván ügyvéd a hír kapcsán az azénpénzem.hu portálnak kifejtette: a víziközmű-szolgáltatás kérdése önálló államtitkári szintre emelkedett, egyértelmű üzenet az önkormányzatoknak, hogy az állami szolgáltatás jelenti az egyetlen megoldást. „Ezt az üzenetet erősítette fel, hogy a kormány kihagyta a víziközműcégeket a rezsivédelmi alapból, mondván, nekik lehetőségük van az állami szolgáltatáshoz csatlakozni” – mondta. Hozzátette: a lakossági fogyasztók havi 5 köbméteres fogyasztásig fizetnének rezsicsökkentett árat, az efölötti részt a gáz és áramdíjakhoz hasonlóan piaci alapúvá válna.
Az aktuális jogszabályok szerint egyébként 2016. január 1-től a szolgáltatási díjakat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal javaslata alapján az energiaügyi miniszter (Lantos Csaba) állapítja meg. Ehhez képest a szolgáltató legfeljebb 4,2 százalék drágább árakat alkalmazhat. Mindeközben viszont érvényesítenie kell az alábbi alapelveket:
- a díjaknak ösztönözniük kell a biztonságos és legkisebb költségű víziközmű-szolgáltatást, a gazdálkodás hatékonyságának javítását, a kapacitások hatékony igénybevételét, a szolgáltatás minőségének folyamatos javítását és a természeti erőforrások kímélete elvének érvényesülését;
- figyelembe kell venni a folyamatos és biztonságos víziközmű-szolgáltatás indokolt költségeit, valamint a környezetvédelmi kötelezettségek teljesítésének indokolt költségeit, ideértve különösen a vízbázisvédelem indokolt költségeit.
Összességében a szolgáltatási díj számlázandó alapdíjból és fogyasztással arányos díjból álló kéttényezős díj. Az alapdíj egy meghatározott összegű rendelkezésre állási összeg, amit felhasználási helyenként kell megfizetni.
A vízért jelenleg Kecskeméten a lakossági felhasználóknak 241 forintot kell fizetniük köbméterenként, míg a vállalkozóknak ugyanez 308, az intézményeknek pedig 268 forintjába kerül. Egy rövid fejszámolás után kiderül, hogy a rezsicsökkentett ár a jövőben a lakosság számára 1 205 forintig lesz érvényes, míg mindenki más a mostani árnál sokkal többet fizet majd.
Ehhez képest a csatornadíj a lakosságnak jelenleg 219 forintba, a vállalkozóknak 276, az intézményeknek pedig 244 forintba kerül szintén köbméterenként. A változtatás ezt is felborítaná, így a lakosságnak 1 095 forintig maradna a rezsicsökkentett ár, a többi szereplőnek viszont a teljes fogyasztásukra a piaci ár vonatkozna.
Érdekes kérdés, hogy az újabb rezsidíj-növekedés miként csapódik majd le a fogyasztók körében, azt a Bácsvíz Zrt. hogyan kommunikálja majd. Ezzel kapcsolatban Kurdi Viktor leszögezte, minden úgy történik majd, ahogyan az a vonatkozó jogszabályban elő lesz írva. „Amennyiben a díjak változásáról döntés születik, akkor az az eddigi gyakorlat szerint a felhasználók felé történő kommunikációra vonatkozóan is tartalmaz majd előírást. A vízműcégek pedig a szabályoknak megfelelően fognak eljárni” – hangsúlyozta a szolgáltató elnök-vezérigazgatója.