A szerdai utcai demonstráció után az egyetemi alapítvány 127,5 milliárd forintjáról a közgyűlésben folytatódott az ellenzék és a kormánypárt vitája csütörtökön. Nem először fordult elő, hogy a szocialista Király József lemondásra szólította fel a fideszes Szemereyné Pataki Klaudiát. Az ellenzéki politikus 2012-ben és most is az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésére hivatkozott. A polgármester és Gaál József alpolgármester is marad a helyén, miután a közgyűlés többsége nem támogatta a Szövetség indítványát, hogy mondjanak le az önkormányzati tisztségükről.
Király József még 2012-ben követelte Szemereyné Pataki Klaudia távozását, aki akkoriban Kecskemét gazdasági ügyeiért felelős alpolgármesterként tevékenykedett. Az ÁSZ vizsgálata megállapította, hogy a város adósságállománya – részben a máig lízingelt – élményfürdő beruházás miatt akkor meghaladta a 30 milliárd forintot. Tizenhárom évvel később, 2025-ben Király ismét az ÁSZ jelentésére alapozta érveit. Az ellenőrzés a Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021–2023 közötti működését vizsgálta, és súlyos megállapításokat tett. Az alapítvány, amelyben Szemereyné felügyelőbizottsági tagként, míg alpolgármestere, Gaál József kuratóriumi tagként vesz részt, 127,5 milliárd forint állami forrásból származó vagyont fektetett egy olyan vállalati kötvénybe, amelynek likviditása erősen megkérdőjelezhető volt. Az ügyben büntetőfeljelentést is tettek. A jelentés nyilvánosságra kerülése után mindenki azt kezdte találgatni, hol a pénz.
Szemereyné Pataki Klaudia a március 21-én közzétett jelentés óta először állt a sajtó elé, melyet a KecsUP Hírek élőben közvetített és külön cikkben is beszámolunk róla. A közgyűlési terem melletti Kada Elek szobában tartott tájékoztatón a polgármester azt hangsúlyozta, hogy az egyetemet fenntartó alapítvány vagyona biztonságban van. Itt arról is kérdezték, mikor fogják visszakapni az államtól kapott befektetési pénzt, amire azt válaszolta: „Amikor erre megadja a választ az Optima Zrt.” – hogy erre mikor kerül sor, azt nem tudta megmondani.
A hallottak láthatóan nem nyugtatták meg az ellenzéki Szövetség frakcióját.
Azzal zárult a közgyűlés, amivel kezdődött – a Szövetség képviselői, valamint Kordik Szabolcs, a Kétfarkú Kutya Párt politikusa, a közgyűlés utolsó napirendi pontjánál azonnali lemondásra szólították fel Szemereynét és Gaált. Szavazáskor az ellenzék ebben nem volt egységes, Dobos József (Civil Összefogás Városunkért Egyesület) és Hódi Zsuzsanna, a Mi Hazánk politikusa tartózkodott.
Mielőtt a közgyűlés heves vitáját részletezzük, egy érdekes politikatörténeti adalékot megemlítünk. 2012-ben Dobos József és Riczu Péter – akkor még a szocialista párt tagjaiként – egyetértettek Szemereyné távozásában. Azóta azonban mindketten elhagyták az MSZP-t: Dobos független képviselőként folytatta, míg Riczu évekkel ezelőtt a Fidesz-KDNP-hez csatlakozott, ő 2024 ősze óta a kormánypártok delegáltja a Működő Város Bizottságban.
Ki miként érvelt, hogy miért menjen vagy maradjon a polgármester és az alpolgármestere?
Először Király József emelkedett szóra a Szövetség nevében. Kiemelte: az ÁSZ az egyetemi alapítvány ellenőrzése során feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg, ezért az ügyészségen feljelentést tett, amely alapján megindult a nyomozás. Mivel két kecskeméti városvezető – Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Gaál József alpolgármester – érintett az alapítványban, személyük súlyos bizalomvesztéshez vezetett. Király visszautasította a polgármester korábban tett állításait, miszerint „a baloldal egyenesen nekitámadt az egyetemnek, veszélyeztetve ezzel az ott tanulók, hallgatók jövőjét és ott dolgozók megélhetését”. Ehelyett épp az ellenkezője az igaz, hiszen 127,5 milliárd forint közvagyon forog kockán, aminek hollétére sok ezer kecskeméti polgár várja a polgármester válaszát – érvelt Király, majd kérte a közgyűlést, fogadja el az indítványt, és szólítsa fel mindkét tisztségviselőt, hogy mondjanak le önkormányzati tisztségükről.
Királyra így reagált Szemereyné Pataki Klaudia: „nem fogok lemondani, hiszen az nem egy felelős vezetőnek a döntése lenne. Ha valahol probléma merül föl, akkor a probléma elől nem el kell menekülni, hanem a problémát képviselni kell, és a problémát meg kell oldani. A polgármesteri tisztségemmel összefüggően pedig végképp nem érzem magam felelősségre vonhatónak.” Szemereyné két esetet idézett fel, amikor komoly döntést kellett hoznia. Az egyik 2008-ban volt, amikor a pénzügyi bizottság elnökeként arról döntöttek, hogy a város kötvényt bocsát ki mintegy 7 milliárd forint értékben, és ezt beforgatták a későbbi Mercedes-gyár területének a felvásárlásába. „Most ez a kockázatos döntés úgy néz ki, hogy bejött, mégpedig nem is akármilyen módon” – utalt a polgármester a Mercedes Kecskemétre jövetelére. A másik döntés az egyetem alapítása volt – folytatta, – egy olyan időszakban, amikor Magyarország felsőoktatásában a hallgatói létszám erőteljesen visszaesett. „Én akkor úgy gondoltam, hogy egy dübörgő gazdaságfejlesztés mellett elengedhetetlen feltétel a város életében az oktatás fejlesztése és a felsőoktatás megtartása” – mondta.
Bár Gaál József kormánypárti alpolgármester nem beszélt hosszan, az ügy kirobbanása óta most szólalt meg először. Véleménye szerint az ellenzék elhamarkodottan ítélkezik, mert szerinte mindenkit megillet az ártatlanság vélelme. Beszédében felidézte a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) kuratóriumának döntését a kötvényvásárlás kapcsán, hangsúlyozva, hogy azt minden tag több évtizedes szakmai tapasztalatára alapozva hozta meg. Emlékeztetett továbbá az Állami Számvevőszék jelentésében szereplő alapítványi álláspontra is, miszerint akkoriban „állampapírt nem lehetett vásárolni, mert ezt tiltották a szabályok”. Felszólalása végén Matolcsy György két nappal korábbi interjúját idézte, amelyben a jegybankelnök kijelentette: a több mint 500 milliárd forint megvan.
Az ellenzéki kritikák ezután záporozni kezdtek. Siposné Bodrozsán Alexandra határozottan nyitotta felszólalását, amikor így szólt: „Jaj, polgármesterasszony és alpolgármester úr, köszönjük ezt a szép monológot, de még mindig nem kaptunk választ az egyetlen kérdésre: hol van a pénz?” Ezt követően emlékeztette a nyilvánosságot a 2021-es törvényhozási ügyre, amelyet azóta Lex Szemereyné néven emlegetnek. Akkor a polgármester egyetemi alapítványi tagsága annyira fontos volt a kormánypártok számára, hogy az önkormányzati törvényt úgy módosították, hogy abból kikerült a polgármesterek és az egyetemi alapítványi vezetők összeférhetetlenségére vonatkozó rész. (Szemereyné ennek eredményeként mindkét pozícióját megtarthatta, és meg is tartotta – a szerk.) „És látja, polgármesterasszony, milyen az élet? Ha akkor meghozza azt a felelős döntést, hogy otthagyja a felügyelőbizottságot, és nem vállal szerepet ebben a dologban, akkor most nem ülnénk itt, és nem beszélgetnénk erről. Úgyhogy legyen most belátó, bátor, legyenek bátorak, ahogy azt a kolléga mondta, a régi iskolatárs, és mondjanak le” – zárta szavait Siposné Bodrozsán Alexandra.
Király József kért ismét szót, ő arra emlékeztette a polgármestert, hogy ne tulajdonítsa magának a Mercedes-gyár idejövetelét, mert akkor „ez a nemzetgazdaságnak egy közös érdeke volt”, és nem mellesleg Zombor Gábornak hívták az akkori polgármestert. Frakciótársától a szót Gyuris Dávid, a Szövetség képviselője vette át, aki szerint a polgármesternek és az alpolgármesternek mindig az átláthatóságot kell képviselni, még akkor is, ha nem a város delegálta őket az egyetemi alapítványba. Szavai szerint „pénzügyi és gazdasági szakemberként, hogy csinálhatják meg azt, hogy 127,5 milliárd forintot fölraknak egy lapra?” Ezután Gyuris szóba hozta az RTL nemrég Kecskeméten készült interjúját, amelyben egy diák arról beszélt, hogy a hallgatók nem kaptak ösztöndíjat. Szemereyné Pataki Klaudia felhívta a politikus figyelmét az egyetem által kiadott közleményre, amelyben tisztázták, hogy a diák által elmondottak nem felelnek meg a valóságnak, mivel minden hallgatóhoz megérkeztek az ösztöndíjak.
Homoki Tamás alpolgármester a kormánypárt nevében fejtette ki azon véleményét, hogy fontos különbséget tenni aközött, hogy egy jogi eljárás elindul, és aközött, hogy valakit ténylegesen felelősségre is vonnak. Rámutatott, hogy önmagában egy eljárás megkezdése még nem jelenti azt, hogy bárki bűnös lenne, hiszen erről csak a bíróság hozhat jogerős döntést. Az ellenzéki frakció állítására reagálva – miszerint a Szövetség a Hírös Városért Egyesület frakciója a közbizalom elvesztéséről beszél az ügyben – hangsúlyozta, hogy ettől még szerinte messze vannak. Az ügyvéd Homoki hozzáfűzte még, hogy „önmagában ahhoz, hogy egy ilyen bűncselekmény megállapítható legyen, ahhoz vagyoni hátránynak kell keletkeznie. Azt, hogy vagyoni hátrány keletkezett-e, jelenleg nem tudjuk. Van egy feljelentés, ami utal ennek az esélyére, de azt, hogy ilyen bekövetkezett-e, azt jelenleg senki nem tudja.”
A vita nem volt mentes indulatoktól: míg a terem hátsó soraiban csendes tüntetők „127,5 milliárd hol vagy?” és „Klaudia mondj le most!” feliratú táblákkal demonstráltak, majd Várkonyi Zoltán, a Szövetség bizottsági tagja hangos bekiabálásokkal fejezte ki nemtetszését. Az affér végül úgy zárult, hogy a biztonsági őröknek sikerült megnyugtatniuk Várkonyit, így nem kellett kivezetni a polgármester kérésére.
A szót ismét az ellenzék vette magához. Kopping Rita mielőtt feltette kérdését, ráerősített Homoki felszólalására, hogy valóban a közbizalom elvesztése miatt is szólították fel lemondásra a polgármestert és az alpolgármestert. A kérdése pedig arra irányult, hogy miután a modellváltott egyetemek elvesztették az Erasmus+ programhoz kapcsolódó uniós forrásokat – mivel az EU összeférhetetlenségi kockázatot látott bennük -, voltak olyan egyetemek, ahol a politikai szereplők, akiknek szerepe volt a problémában, lemondtak. „Miért nem mondtak le akkor önök?” – tette fel kérdését Kopping a polgármesternek. Szemereyné Pataki Klaudia válaszában elmondta: „miniszterek mondtak le, polgármesterek és alpolgármesterek egyetlen egy alapítványban sem mondtak le”.
A Szövetség képviselőivel ellentétben visszafogottabban beszélt Dobos József képviselő és Hódi Zsuzsanna, a Mi Hazánk politikusa. Dobos József szerint az ártatlanság vélelme mindenkit megillet – mondta, majd hozzátette: „a legnagyobb felelőse ennek a játéknak Matolcsy György. De én mégis úgy érzem, hogy jóhiszeműen döntött a felügyelőbizottság, hogy próbálta ezt a pénzt megsokszorozni. Hát sajnos ez úgy néz ki, hogy nem jól sült el.” Így folytatta: „Én leszek az első, ha kiderül, ha ez így van, hogy kezdeményezni fogom, a város díszpolgára kitüntető címet vegyük el Matolcsy Györgytől.” Felszólalása végén bejelentette, a szavazásnál tartózkodni fog.
Hódi Zsuzsanna sem engedte hosszúra a beszédét, aki úgy fogalmazott: „Ebben az ügyben is felelősséggel kell dönteni. Az az igazság, hogy most egy kicsit bajban vagyok, mert látom, hogy a felügyelőbizottságnak és a kuratóriumnak is van felelőssége, hiszen alaposabban meg kellett volna fontolniuk, hogy milyen befektetési formát választanak. Viszont én csak akkor tudok igazán felelősséggel dönteni, amikor az ügy lezárul” – nyilatkozta a Mi Hazánk politikusa, aki Doboshoz hasonlóan bejelentette, hogy a szavazáskor ő is tartózkodni fog.
Nemcsik Mátyás fideszes képviselő is jelezte, hogy szólna, végül elállt tőle. (Talán köze lehetett ebben annak, hogy sejtette, az ellenzéki képviselőkkel ellentétben kap majd szót a KTV-ben, amire sor is került a közgyűlést követően – a szerk.)
Kordik Szabolcs, a Kutya Párt képviselője sem rabolta senki idejét, aki a méltán híres Benjamin Graham egyik könyvét, Az intelligens befektetőt ajánlotta az alapítvány figyelmébe, hogy mint mondta a képviselő: „ezután felelős döntéseket hozzanak majd”.
Utolsó hozzászólóként az MNB-botrány miatt fókuszba került polgármester szólt. „Jó hosszú lesz ez az előttünk álló kampányidőszak. Már a 2026-os kampányra hangolódunk rá. Ha ez így folytatódik, akkor elég intenzív lesz a kampány, hiszen ez a fő cél. Mindenesetre, én, mint vezető kitartok, végig viszem, és megvédem az igazamat, megvédem a városomat és megvédem azt a közösséget, amelyik bízik bennem. Bízzanak bennem, nem döntöttem rosszul” – mondta Szemereyné Pataki Klaudia, aki ezután szavazásra bocsátotta a lemondatásáról szóló indítványt.
5 igen, 12 nem és 2 tartózkodással nem fogadta el a képviselőtestület az indítványt, ami azt is jelenti, hogy a kormánypárti többség megvédte polgármesterét és alpolgármesterét.
Az ügyről korábban írt cikkeink közül a fontosabbak:
- Matolcsy rokonai és exkollégái is ülnek a vizsgálat alá vett Neumann János Egyetemért Alapítvány vezetésében
- A Szövetség felszólította a polgármestert és az alpolgármestert, mondjanak le egyetemi alapítványi tisztségükről
- Megindult a nyomozás az MNB-alapítványok súlyos vagyonvesztést okozó gazdálkodása miatt
- Nem fogadja el az ÁSZ elmarasztaló jelentését a Neumann János Egyetemért Alapítvány
- Így néz ki a kecskeméti egyetemet fenntartó alapítvány honlapja
- Tüntetést szervez a Szövetség az egyetemet fenntartó alapítvány ügyében – videóval
- Közleményben reagált az ÁSZ vizsgálat alá vett kecskeméti egyetem rektora
- A legszélesebb körű nyilvánosság lenne indokolt egy egyetemi alapítványnál
- NJEA-ügy: egy nap alatt meggondolta magát a felügyelőbizottság, és belement a kötvényvásárlásba
- Baloldali támadással, Magyar Péterezéssel mentegetőzött a polgármester az egyetemi alapítvány bűntetőügyében, amiről egy szót sem ejtett
- „Nem az egyetem lett támadva, hanem a lopás!” – válaszolt a kecskeméti ellenzék a polgármesternek
- Felelősségvállalást és lemondást követelnek a kecskeméti Tisza-szigetek a polgármestertől
- Szemereyné az egyetemi alapítványi ügyről: „vitatkozhatunk itt elméleti feltevésekről”
- Lemondásra szólítják fel a közgyűlésen a polgármestert és az alpolgármestert – jelentette be tüntetésén a Szövetség (videóval)