Néha a közterületi reklám különlegessége, mérete vagy időtállósága miatt városképet meghatározó látvány lesz. Kecskeméten is van jónéhány ikonikussá vált felirat, logó, cégtábla, amelyet nagyon sokan ismernek, és valószínűleg évtizedek múlva is látni lehet majd – ezeket gyűjtöttük most össze.
Az 1983-ra elkészült, működését 1985-ben megkezdő Ipoly utcai víztoronyra a 2000-es évek elején festették fel a Levi’s feliratot, amelyet már nagyon messziről jól lehet látni. Mint a Bácsvíz Zrt.-től megtudtuk, egy kiskunhalasi farmer árut gyártó vállalkozás fizetett érte bérleti díjat. A cég már megszűnt, de a reklám lefestése jelentős költséggel járt volna, így fent maradt.
„Úgy gondoljuk, a kecskemétiek számára a víztorony szerves részévé vált a törzsön elhelyezkedő felirat” – írta megkeresésünkre a vízszolgáltató vállalat.
Nem rossz hirdetési felület ez így a Levi’s-nek a város legmagasabb, 65,5 méter magas építményén, a viszonylag forgalmas Halasi úti felüljáró irányából ráadásul semmi nem takarja ki.
A víztoronytól nem messze található egy másik, ugyancsak „ősrégi” és igen méretes retro reklám, bár közel sem ennyire szembetűnő, az év jelentős részében ugyanis eltakarják a fák lombjai. Az Árpád körút Rávágy tér felőli utolsó négy emeletes tömbjére felszerelt CASCO feliratról van szó. Régebben a sok száz égő fényesen hirdette a biztosítást, ma már nem világít a panel.
Kis háttér: Magyarországon 1860-ban 8 társaság, 1900-ban 18 biztosító működött. Az első világháború előtt, 1913-ban már 114 biztosító vállalat volt, míg 1938-ban 49 magánbiztosító társaság. 1948-ban, a kommunizmus idején aztán a biztosítási piacot is állami irányítás alá vonták, 1949. június 20-án létrejött az Állami Biztosító Nemzeti Vállalata (forrás: biztoshely.hu).
A felirat valószínűleg már a Leninváros építésének befejezésekor, 1968-ban is a helyén lehetett, ennek a korabeli fényképnek a bal szélén éppen látható az O betű fele (és már nem fért bele a Lenin-szobor 🙂 ).
Ma már leginkább galambok pihennek meg az óriásbetűkön.
Közismert a Petőfi Sándor utca 18-20. alatti tízemeletes – a „Keltető” – oldalára festett Coca-Cola reklám is.
Ez sem tegnap óta díszeleg itt, és még ki tudja, meddig. A színe ugyan már kicsit megfakult, de annyira azért nem, hogy ne lehessen látni egész messziről.
Az Irinyi utcán, az egyik ötemeletes oldalán lévő reklám több mint érdekes. Az alsó része a Zebra taxi hirdetése, a felső harmadán viszont meghagyták – mint olvasónktól megtudtuk – az Ofotért korábbi reklámszövegét: „a megoldás”. Cseles.
2007-ben nyitott meg és 2013-ig működött a Club Caribe a Városháza mögött, a Lechner Ödön utcán (volt Tiszti Klub épülete). Biztos sokaknak fűződik a helyhez nagy buli emléke. Az ablakok és a bejárat máig őrzi a régi dizájnt.
Kevésbé míves, de szintén említést érdemel a Rákóczi úti borozó viharvert cégére.
A Petőfi Sándor utcáról nem egy reklámot mutatunk, hanem egy szintén „ősi” tiltó táblát, amely éppen arra figyelmeztet, hogy „Plakát és Falragasz” elhelyezése TILOS!”
És a végére egy gyöngyszem. Vecsey Jenő okleveles gépészmérnök 1928-ban nyitotta meg kereskedését a Bethlen körút 16. szám alatt (1906-ban hozta létre cégét Budapesten, majd 1929-ben befektetők segítségével a saját részvénytársaságát, amely műszaki eszközök, gépek, villamos berendezések kereskedésével, gyártásával, javításával foglalkozott). A hírös városban Ford személyautók és Fordson traktorok, valamint alkatrészek, gépszíjak, golyóscsapágyak árusításával foglalkozott, de autó- és traktorjavítást is vállalt. A kevés vevő miatt viszont három év után kénytelen volt bezárni üzletét.
Mint a Baon.hu cikkéből kiderült, a kereskedés levakolt cégérei 2021-ben kerültek újra napvilágra, a pünkösdi egyház új közösségi házának felújítása során. A falfestményeket gondosan megőrizték a munkálatok során, így megmaradtak az utókornak.