Magyarországon 2011 óta nem épült szélerőmű. Tiltották. 2016-ban a Fidesz-kormány hozott egy olyan rendeletet, ami gyakorlatilag ellehetlenítette a turbinák telepítését. Miért? Nincs rá valós magyarázat. Ezen az változtathat, hogy a napelemstophoz hasonlóan a szélerőművek építését ellehetetlenítő szabályokat is fel kell oldania a magyar kormánynak ahhoz, hogy hozzáférjen a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) támogatási forrásaihoz. A korlátozásokat legkésőbb március végéig meg kellene szüntetni.
Lantos Csaba energiaügyi tárcavezető az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága ülésén azt mondta, ha a települések hozzájárulnak, akkor ismét engedélyeznék szélturbinák létesítését, amihez a vonatkozó 2016-os kormányrendelet módosítása szükséges. Kis-Szeniczey Kálmán LMP-és kiskunfélegyházi képviselő meghallotta Lantos üzenetét és azt kezdeményezte a legutóbbi városi ülésen, hogy a homoki település beépítésre szánt területnek minősülő övezetétől számított 12 km-es körzetén belül is létesíthessenek szélerőműveket.
„Energiaválság van, ezért minden korábbinál nagyobb szükség van a megújuló energiaforrások kiaknázására. Magyarország és a Homokhátság adottságai erre alkalmasak” megfelelő védőtávolság és zajvédelmi előírások betartásával – áll a testület elé terjesztett indoklásában.
Kis-Szeniczey javaslatára a kormánypárti többségű testület arról döntött, hogy felkérik Csányi József polgármestert, kezdeményezze a kormánynál az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK) szóló rendelet megváltoztatását. Ha ez megtörténik, elhárul az akadálya annak, hogy a most érvényben lévő 12 km-es tiltó körzethatáron belül szélerőműveket létesítsenek. A félegyházi testület továbbá felkérte a Városüzemeltetési és Környezetvédelmi Bizottságot annak vizsgálatára is, hogy a településrendezési tervben a beépítésre nem szánt területen belül hol hozható létre megújuló energiaforrások hasznosítására szolgáló terület.