fbpx
17 C
Kecskemét
2024. május 3., péntek

FRISS HÍREK

Tizenöt hónap után újra lesz közmeghallgatás Kecskeméten

- Advertisement -

Október 19-én, csütörtökön közmeghallgatást tartanak Kecskeméten – utoljára tavaly júliusban volt erre példa. A kérdéseket, javaslatokat 10 nappal előtte be kell küldeni – postán vagy szkennelve, emailben. A Covid előtt a közgyűlés szmsz-e szerint még évi két közmeghallgatás volt a minimum. 2020-ban változtattak, és a járvány után sem állították vissza a régi szabályt, már csak évi minimum egy közmeghallgatás kötelező.

A Városháza dísztermében október 19-én 16.30-tól 17.30-ig tartandó közmeghallgatáson az szmsz szerint a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdést és javaslatot tehetnek. Mégpedig így:

– Kérdést és javaslatot a közmeghallgatás előtt legalább 10 nappal kell a jegyzőhöz benyújtani, írásban.
– Ha a kérdezőt érdeklő, vagy a javaslattal érintett ügy a közmeghallgatás előtti 10 napon belül merül fel, akkor is lehet róla kérdezni; ekkor 2 nappal a közmeghallgatás előtt kell a beadványt elküldeni a jegyzőnek. De ilyenkor az ügy későbbi felmerülésének okát – ha az természeténél fogva nem derül ki – ismertetni kell.
– A beadványnak tartalmaznia kell a benyújtó nevét és lakcímét, helyben érdekelt szervezet esetén a székhelyét és a képviselő nevét, valamint a kérdés vagy javaslat rövid összefoglalását.

Ezek a szabályok tehát most, ha valaki szeretne kérdezni a közmeghallgatáson. Spontán módon kérdést feltenni, mint régebben, tehát hogy valaki csak elmegy a Városháza dísztermébe, és szólásra jelentkezik, az szmsz szerint nincs lehetőség, de a közmeghallgatást levezető polgármester, esetleg alpolgármester ettől függetlenül természetesen megadhatja a szót.

Szkennelve?

Az önkormányzat honlapján megjelent felhívásban az áll, a kérdéseket, javaslatokat el lehet küldeni postán a 6000 Kecskemét, Kossuth tér 1. címre, vagy emailben, szkennelve a szervezes@kecskemet.hu címre (azt nem részletezi a felhívás, muszáj-e szkennelni, vagy elég-e a beadványt lefotózni).

Az szmsz szerint a jegyző a benyújtott kérdést és javaslatot a jogszabályi megfelelőség szerint megvizsgálja. A közmeghallgatáson csak azt a kérdést és javaslatot lehet ismertetni, amely a vizsgálat alapján megfelel a közmeghallgatásra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek. Ha a beadványt a vizsgálat alapján nem lehet ismertetni, azt a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló törvény szerint kell kezelni, és erről a bejelentőt értesíteni kell haladéktalanul.

Hasonló cikkünk:  SZÍN-TÁR: Tizenötödik alkalommal találkoznak a színművészeti egyetemek Kecskeméten

Válaszolnia kell a hivatalnak vagy bizottságnak

Ha a beadványozó a közmeghallgatáson nem jelenik meg, az szmsz szerint a beadványát nem kell ismertetni. A közmeghallgatáson meg nem válaszolt kérdést és javaslatot a feladat- és hatáskörrel rendelkező bizottságnak, tanácsnoknak, tisztségviselőnek ki kell adni kivizsgálás céljából. Az érintett 15 napon belül köteles írásban válaszolni a kérdezőnek, erről a képviselő-testületet a következő ülésen tájékoztatni kell.

A Covid előtt évi kettő közmeghallgatás volt a minimum 

Képviselő-testületi üléseket korábban az akkori szmsz szerint január, július és augusztus kivételével minden hónapban tartottak. 2020 júliusában, a koronavírus járvány első és második hulláma között javasolta Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, hogy változtassanak az szmsz-en, mert rugalmatlan, előre nem várt helyzetben oda vezet, hogy a közgyűlés nem tudja betartani a saját működésére meghozott szabályokat. A pandémia miatt abban az évben a júliusi (rendkívüli) testületi ülés még csak a harmadik volt, elmaradt az áprilisi, májusi és júniusi is, tehát abban a helyzetben ésszerűnek tűnt a polgármester felvetése. Akkor még nemigen lehetett látni, hány évig marad velünk a vírus.

A polgármester az önkormányzati törvényt hozta akkor fel, mint ami rugalmasabb szabályozást tesz lehetővé, mert eszerint elég évi legalább hat testületi ülést tartani. Ugyancsak a csökkentést javasolta a polgármester a közmeghallgatások terén, amelyből az szmsz évi kettőt írt elő, az önkormányzati törvény viszont csak legalább egyet. Végül Szemereyné Pataki Klaudia mindkét javaslatát megszavazta a testület kormánypárti többsége, az ellenzékből öten nemet nyomtak, ketten tartózkodtak.
Azaz a mostani szmsz szerint évente legalább egy közmeghallgatást kell tartani. Úgy tűnik, ehhez a minimumhoz ragaszkodik is a közgyűlés, ugyanis tavaly júliusban volt utoljára, idén pedig az év tizedik havában kerül sor rá.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Negyvenöt évet dolgozott a kecskeméti nyugdíjas, mégsem vehet kedvezményes buszbérletet

Múlt hét szerdán beszámoltunk róla, hogy helyi civil aktivisták szerint nincs minden rendben Kecskemét közösségi közlekedésével, ezért igyekeznek megreformálni a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...