fbpx

FRISS HÍREK

A magánellátás egyre fontosabb szerepet fog kapni a magyar egészségügyben, aki teheti spóroljon rá

- Advertisement -

Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke egy, a hvg360-nak adott interjúban beszélt a magyar egészségügyi ellátás színvonaláról, ami szerinte komolyan romlott az 5-10 évvel ezelőtti állapothoz képest. Lakosonként az uniós átlag felét, 1200-1300 eurót fordít az egészségügyre a magyar állam, ami miatt egyre nőnek a várólisták és a kórházi adósságok is.

Álmos elmondta, hogy az alapvető egészségügyi mutatókban az utolsók között vagyunk az EU-ban, akárcsak a megelőzhető és elkerülhető halálozások között is. A felmérések pedig azt mutatják, hogy csökken a lakosság egészségügybe vetett bizalma.

„Lehet és kell is bízni az orvosban, mert mindent meg fogunk tenni, amit tudunk. Bizalom nélkül nehéz gyógyítani és gyógyulni is. Azt viszont látni kell, hogy sok helyen nem teljesülnek a minimumfeltételek, amelyek előírják, hány orvosnak, szakdolgozónak kell lennie egy adott osztályon, és milyen infrastruktúrára van szükség” – mondta.

Mivel nemzetközi piacon szerepel az egészségügy is, így nálunk is ugyanannyiért lehet MR-gépeket és gyógyszereket venni, mint más országokban. Ezért „az egyetlen, amin érdemben spórol az állam valamennyit, azok a bérek” – mondta a MOK elnöke, majd hozzátette, hogy „a magyar orvosok most kevesebb mint fele annyit keresnek, mint az osztrákok, a szakdolgozóknál pedig még rosszabb az arány.”

A magyar állam fokozatosan vonul ki a szociális ellátás, az egészségügy és oktatás területéről, ami „mind olyan terület, ahol politikai szempontból nincs gyors megtérülés, az ország távolabbi jövőjét illetően azonban meghatározó” – mondta.

Hasonló cikkünk:  25 pontban foglalta össze az orvosi kamara, mi a gond az új ügyeletei rendszerrel

Álmos beszélt a magánellátók szerepéről is, ami nem csak a jövőben kap fontos szerepet, de a jelent is meghatározhatja.

„A kormányzati terv ugyan nem nyilvános, de a lépésekből az rajzolódik ki, hogy a magyar egészségügyi ellátásban a magánellátóknak nemcsak kiegészítő, hanem nagyon is fontos szerepük lesz. (…) Azt természetesen nem állítom, hogy az állami rendszerben nem lesz csípőműtét, csak mondjuk másfél évet kell rá várni. A magánban pedig jóval hamarabb sorra kerül, már akinek lesz arra pénze. A jelenlegi lépések olyan irányba mutatnak, hogy azt gondolom,

aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására is egy összeget.

Ugyanúgy, ahogy nyugdíjra vagy a gyerek oktatására, amit sokan az állami rendszeren kívül oldanak meg. Ez egy nagyon aggasztó jelenség” – mondta Álmos Péter.

via Telex

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Negyvenöt évet dolgozott a kecskeméti nyugdíjas, mégsem vehet kedvezményes buszbérletet

Múlt hét szerdán beszámoltunk róla, hogy helyi civil aktivisták szerint nincs minden rendben Kecskemét közösségi közlekedésével, ezért igyekeznek megreformálni a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...