fbpx

FRISS HÍREK

A kormány eltitkolta volna, de az Ítélőtábla döntött: ki kell adni az operatív törzs jegyzőkönyveit

- Advertisement -

A HVG másfél éve indított közadatpert a koronavírus-járvány elleni operatív törzs jegyzőkönyveinek nyilvánossá tételéért. Az Orbán-kormány egy külön, visszamenőleges hatályú jogszabállyal igyekezett titkolózni, azonban a Fővárosi Ítélőtábla másodfokú ítéletében úgy döntött, ki kell adni a jegyzőkönyveket.

A koronavírus-járvány idején működő operatív törzs nem volt hajlandó kiadni a pandémia idején tartott üléseinek jegyzőkönyveit. A Fővárosi Ítélőtábla november 23-i ítéletében a lapnak adott igazat és a márciusi elsőfokú ítéletet megváltoztatva kötelezte az operatív törzset, hogy adja ki azokat.

A lap azért indított pert, hogy a jegyzőkönyvek nyilvánosságra kerülésével a közvélemény megismerhesse, milyen adatok, elemzések alapján, milyen szempontokat mérlegelve hozta meg ülésein a döntéseket a testület működésének csaknem két éve alatt. Az operatív törzs a 2020 januárja és 2021 novembere közti 159 ülésén számos, a magyarok millióit, vállalkozások százezreit, továbbá az államigazgatás és a gazdaság szereplőit érintő számos döntést, korlátozást hozott.

Az Ítélőtábla bírói tanácsa összesen 175 jegyzőkönyvet nézett át, és csak 13-ban találtak pár bekezdést, amelyet az iratok kiadásakor indokolt kitakarni, mert azok a döntéselőkészítő munkát végző személyekhez köthető “véleményező tartalmi elemek”.

Az operatív törzs ugyan felülvizsgálati kérelemmel fordulhat a Kúriához, azonban a jogerős ítélet hosszú folyamat végére tehet pontot. Olyan dokumentumok nyilvánosságra kerülését jelenti az ítélet, amelyeket a kormányzat minden eszközzel igyekezett titkolni.

Az operatív törzs az iratok döntés-előkészítő jellegére hivatkozva tagadta meg a jegyzőkönyvek kiadását, lényegében 10 évre “titkosítva” ezzel, hogy mit mérlegelt és mi alapján döntött a pandémia idején. A bírósági eljárást a kormány is próbálta gátolni egy rendelettel, mivel azt a lap által forszírozott konkrét ügyre szabták, ráadásul visszamenőleges hatállyal.

Hasonló cikkünk:  Az Orbán-kormánynak egyetlen női tagja sincs, ezzel nagyon szűk csoportba került a világ országai közül

“A háborús veszélyhelyzet vagy egészségügyi válsághelyzet során létrehozott Operatív Törzs feladat- és hatáskörébe tartozó döntés meghozatalára irányuló eljárás során készített vagy rögzített, a döntés megalapozását szolgáló adat nem nyilvános” – szólt a kormányrendelet.

A változtatás után a már folyamatban lévő perben az operatív törzs jegyzőkönyvei a jogszabályból következően döntés-előkészítő jellegűek, vagyis 10 évig nem adhatók ki. Sőt előírták, hogy az ilyen dokumentumokat bírósági eljárásban az ügy irataihoz nem szabad csatolni, vagyis ezzel az állam arra kötelezte a független bíróságot, hogy maga „menjen az ügy után”, és berendelte a bírót iratbetekintésre egy állami szervhez.

A bírók megvizsgálták, hogy az iratok alapján indokolt-e döntés-előkészítő jelleg, a titkolózás. Míg első fokon a törvényszék arra jutott, hogy igen, az ítélőtábla ellenkezőleg: kötelezte az operatív törzset a kért dokumentumok kiadására, mondván: a döntések már megszülettek.

A perben a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezettel együttműködésben Nehéz-Posony Kata ügyvéd képviselte a lapot – kiderült, csak akkor lehetne elzárni az adatokat a nyilvánosság elől, ha lenne olyan döntési folyamat, amelyben a korábbi jegyzőkönyvek segítenének. A másodfokon eljáró Ítélőtábla azonban elfogadva a lap érvelését rámutatott, hogy még egy új járvány esetén is jelentős változások következtek be mind a vírus mutációja, mind a védekezés terén, ezért akkor is új döntéshozatali folyamatra volna szükség.

via HVG

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

„Elengedte” a városvezetés a Csiperót, az egyesület kijelentette: nem kíván eltérni az alapkoncepciótól

Hat éve nem rendezték meg Kecskeméten az Európa Jövője Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Találkozót, közkedvelt nevén a Csiperó Fesztivált....

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...